Jak najlepiej przygotowywać się do ważnych egzaminów? Poradnik

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Przygotowanie do ważnych egzaminów najczęściej kojarzy się z długotrwałym i stresującym procesem. Jakie metody nauki mogą pomóc w szybszym opanowaniu materiału i od czego warto zacząć przygotowania?

Plan nauki

Dobre zaplanowanie czasu to połowa sukcesu! Warto stworzyć listę zagadnień do opanowania i zaplanować czas na naukę. Im wcześniej zaczniesz przygotowania do egzaminu, tym lepiej. W syntezie materiału do opanowania mogą się okazać pomocne repetytoria, warto również prowadzić zeszyt z najważniejszymi notatkami i zagadnieniami do egzaminu.

Plan nauki powinien być możliwy do zrealizowania. Jeśli z natury nie lubisz wstawać wcześnie rano, zaplanowanie nauki właśnie na tę porę dnia, może nie być najlepszym rozwiązaniem. Lepiej codziennie poświęcić 15 minut na powtórkę niż raz na kilka tygodni spędzić cały dzień na nauce. Regularność i samodyscyplina bardzo często pomagają w osiągnięciu zamierzonych celów.

Zróżnicowane metody nauki

Podczas nauki warto korzystać ze zróżnicowanych metod nauki. W przygotowaniu do ważnego egzaminu mogą pomóc tematyczne profile w mediach społecznościowych i podcasty. W ten będziesz mógł zdobywać wiedzę również podczas wykonywania codziennych czynności, co sprawdza się zwłaszcza przy nauce języków obcych.

Im więcej bodźców dostarczysz w trakcie nauki, tym łatwiej opanujesz dany materiał. Dlatego korzystaj z różnorodnych pomocy naukowych – możesz stworzyć np. kolorowe fiszki i notatki. W trakcie nauki sprawdzi się również robienie map myśli, które pozwolą na przyswojenie szerszego zakresu materiału, a w razie konieczności szybką powtórkę zagadnień.

Naukę warto zaplanować w tzw. blokach. Metoda Pomodoro zakłada skupienie się na danym zagadnieniu przez 25 minut, by następnie zrobić 5 minut krótkiej przerwy. Po trzech lub czterech powtórzeniach takiego cyklu należy odpocząć od 15 do 30 minut. W ten sposób utrzymamy poziom skupienia i koncentracji na możliwie wysokim poziomie przez dłuższy czas.

Regularne sprawdzanie postępów

Niezależnie od tego, do jakiego rodzaju egzaminu musimy się przygotować, warto wcześniej zapoznać się z arkuszami testowymi z poprzednich lat. Znajomość typów zadań oraz poznanie schematów ich rozwiązań pomoże w lepszym przygotowaniu się, ale również ograniczeniu stresu. W trakcie nauki warto regularnie sprawdzać postępy, by wiedzieć, jakie jeszcze zagadnienia powinniśmy opanować, a których nie trzeba już tak często powtarzać.

Warto również zadbać o odpowiednie warunki do nauki. Ilość snu i prowadzony styl życia również mogą pozytywnie lub negatywnie wpływać na przygotowywanie się do egzaminu. Choć stres z pewnością się pojawi, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, możemy go ograniczyć do minimum.

Przygotowanie do ważnego egzaminu, jeśli odpowiednio zaplanowane, nie musi się wcale okazać takie trudne. Warto korzystać z różnorodnych metod nauki i materiałów dydaktycznych. Im wcześniej zaczniemy naukę, tym prawdopodobnie mniejszy stres będziemy odczuwać w miarę zbliżania się terminu egzaminu.

Podobne produkty