Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Bank scenariuszy

Jak się uczyć przedmiotów ścisłych?

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2012-02-11 22:16:37
Autor: Małgorzata Nerlo

Analizując problemy uczniów z efektywnym zarządzaniem czasem przed egzaminem gimnazjalnym zaproponowałam im szkolenie — Jak się uczyć przedmiotów ścislych, którego celem było zapoznanie ich z metodami i warunkami efektywnej nauki.

 

Scenariusz szkolenia dla uczniów klas III gimnazjum

 

 TEMAT: Jak się uczyć przedmiotów ścisłych ?

 

CELE:

 

Uczeń:

— poznaje i rozumie specyfikę procesu uczenia się,

— zna z techniki pracy umysłowej i sposoby radzenia sobie ze stresem przed egzaminem,

— zna skuteczne metody zapamiętywania

— potrafi efektywnie notować

— zna sposoby i zalety szybszego czytania

 

 

METODY: wizualizacja, burza mózgów.

 

 

CZAS: 45 minut.

 

 

TOK ZAJĘĆ:

 

1. Pytanie nauczyciela: po co się uczymy? Uczniowie mówią, nauczyciel notuje wypowiedzi

    na tablicy.

2. Przedstawienie uczniom prezentacji podzielonej na zagadnienia:

  • Jak się uczyć?
  • Gdzie?
  • Kiedy?
  • Jak notować?
  • Jak czytać?

 

Przed każdym zagadnieniem burza mózgów w celu uzyskania wstępnych odpowiedzi na w/w zagadnienia, następnie uczniowie potwierdzają swoje przypuszczenia.

3. Podsumowanie.

 

TREŚCI :

  • Jak się uczyć?

 

    Ucz się z pasją, radością, z dobrym nastrojem. Nie denerwuj się bez potrzeby, naucz się śmiać z siebie. Lęk wypiera rozwagę, brak pewności siebie- przynosi niepowodzenie.
Nie wmawiaj sobie że nie jesteś inteligentny! Każdy z nas jest inny, ma inne zdolności.
Inne metody przyswajania wiedzy są dla każdego z nas najlepsze.

Motywacja poznawcza –zaspokajanie CIEKAWOŚCI; odpowiedź na pytanie: dlaczego?

Motywacja lękowa – uczymy się by uzyskać nagrodę lub uniknąć kary...

Pamiętamy to- co jest dla nas ważne, ciekawe, nowe; to co jest nam niezbędne do życia. Gdy będziemy roztkliwiać się nad szczegółami- utracimy meritum sprawy, staraj się wydobyć esencję.

Dyskusje, rozmowy- zaostrzają uwagę, gdy mamy słuchacza, intensywniej myślimy- gdy wytłumaczysz koleżance lekcję- najlepiej się nauczysz. Słuchaj aktywnie- kojarz, przeprowadzaj selekcję przed słuchaniem, czytaniem- zadaj sobie pytania:

  •  co wiem na ten temat?
  •  czego chcę się dowiedzieć?

Wtedy informacja staje się odpowiedzią, mózg chętnie ją zapamięta; Twoje skojarzenia budują w mózgu siatkę- im jest ich więcej- tym gęstsza siatka, więcej nowych informacji na niej się zatrzyma. Słuchaj, ze słuchu pochodzi 20-50 % naszej wiedzy- korzystaj z lekcji- nie ucz się na historii do sprawdzianu z polskiego. Ucząc się – pamiętaj o specyficznych właściwościach naszego mózgu. Dane werbalne przekładaj na obrazy, buduj skojarzenia Przekonaj siebie, że uczysz się rzeczy ciekawych, ważnych, celowych, sensownych.

 

  • Gdzie?

 

Wiadomości odtwarza się najlepiej w tym samym otoczeniu, gdzie się uczyliśmy W kąciku nauki warto mieć porządek i tylko niezbędne rzeczy: słowniki, encyklopedie, przybory (by nie tracić czasu na szukanie) ale lepiej nie trzymać tam przedmiotów rozpraszających uwagę.

Niewiele się nauczysz gdy jesteś :

  •  zmęczony
  •  głodny
  •  niewyspany
  •  w dusznym pokoju
  •  w hałasie
  •  przy słabym świetle

 

  • Kiedy?

 

Porę nauki dostosuj do swoich osobistych predyspozycji – sam wiesz — czy jesteś
z natury sową czy skowronkiem. Krótsze lecz częstsze posiedzenia nad książkami są skuteczniejsze. Najlepiej zapamiętujemy to, czego uczymy się przed odpoczynkiem- przerwa w uczeniu- utrwala, sortuje wiedzę; także w czasie zmiany tematu – pracuje nasza nieświadomość

 

  • Jak notować?

 

  • stosuj efekt kontrastu: podkreślenia, ramki, kolory, rysunki, barwne tło
  • nie notuj wszystkiego- nie stenografuj
  • zapisuj tylko schemat, szkielet
  • nie pisz pełnymi zdaniami tylko ich równoważnikami
  • najważniejsze są słowa- klucze

 

  • Jak czytać?

 

Czytając wolno i w nierównym tempie mamy tendencję do szybszego znudzenia się, utraty koncentracji, błądzenia myśli, w pewnej chwili przestajemy rozumieć tekst. Osoba, która czyta szybko – jest bardziej skoncentrowana; rozumie tekst o 30 – 40 % lepiej!

 

Warunki szybkiego czytania:

 

  • stan wiedzy – zasób wiadomości
  • stopień nasycenia tekstu informacjami
  • budowa kompozycyjna, styl autora, językowe środki wyrazu, objętość, tytuły, podtytuły; krój czcionki, kolor druku, układ tekstu na stronie
  • znajomość słownictwa
  • nastawienie psychologiczne, umiejętność kierowania uwagą; zdolność myślenia abstrakcyjnego, uogólniania; uświadomienie celu lektury; stosunek do lektury
  • biegłość techniczna w czytaniu
  • znużenie, choroba, brak wiary w swoje siły – to przeszkody
  • świeży umysł i skupienie uwagi na treści – zdolność koncentracji
  • pamięć; zdolność do przewidywania, domyślania się

 

 

 

 

 

 


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.