Jest to szczegółowo opisany scenariusz przeprowadzonego zajęcia otwartego dla rodziców. Dzieci bawiły się wesoło, a rodzicom podobała sie taka forma zajęć.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
DATA REALIZACJI: 22.10.2010r.
TEMAT: «Las wita nas»
CELE OPERACYJNE:
Dzieci będą:
- wdrażane do wypowiadania się na określony temat,
- utrwalały wiadomości na temat zmian zachodzących w okresie jesieni,
- utrwalały nawyki zdrowotne,
- doskonaliły naturalne czynności ruchowe,
- rozwijały umiejętność orientacji w przestrzeni,
- przyporządkowywały elementy według określonego koloru,
- rozwijały wrażliwość słuchową, poczucie rytmu
- zachęcane do spontanicznych improwizacji ruchowych
- otwarte na zabawy proponowane przez nauczyciela,
- uważnie słuchały objaśnień i instrukcji nauczycielki
METODY:
- rozmowa,
- instruktaż,
- edukacji przez ruch,
- zadań stawianych do wykonania,
- samodzielnych doświadczeń,
MIEJSCE:
- sala przedszkolna
FORMY PRACY:
- indywidualna,
- grupowa,
- zespołowa,
POMOCE I ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
białe kartki, zielone świecowe kredki, taśma papierowa, kilka choinek (imitacja lasu), sylwety grzybów (jadalnych i niejadalnych zróżnicowanej wielkości), 4 koszyki, ok. 10 cm szer. pasy krepy w czterech jesiennych kolorach (jako szaliki dla dzieci), magnetofon, płyty CD z nagraniami — do «jazdy pociągiem», do spacerowania po lesie, do rytmicznego rysowania po kartce, arkusze szarego papieru, przygotowane na kartkach trzy pytania, które zadadzą rodzice,
PRZYGOTOWANIE: na dywanie rozstawione choinki (4 szt), obok nich koszyki ozdobione każdy innym kolorem, na stolikach przyklejone pionowo taśmą papierową połówki kartek formatu A-4, w pojemnikach – zielone kredki — po dwie dla każdego dziecka, umocowane arkusze szarego papieru (wg możliwości organizacyjnych), troje z rodziców dostaje kartkę ze sformułowanym na niej pytaniem dla dzieci;
PRZEBIEG:
1. Zagadki o jesieni zadają dzieciom rodzice (3 zagadki)
- Jaką teraz mamy porę roku? (jesień)
- Jakie kolory najczęściej widzimy o tej porze? (żółty, brązowy, czerwony, trochę zieleni)
- Gdzie najczęściej i na czym te kolory zobaczymy? (w lesie, parku, na drzewach).
/Dzieci kolejno odpowiadają na te pytania/
2. Przygotowałam paski bibuły; wybierzecie te, które będą Wam przypominały jesień! Załóżcie je sobie na szyję, tak jak jesienny szal.
3. Szaliki będą Was chroniły przed przeziębieniem w czasie wycieczki – do lasu, na którą teraz Was zapraszam. Do lasu mamy daleko, pojedziemy tam pociągiem. (Dzieci ustawiają się w pociąg i jadą w nim chwile po dywanie w rytm słyszanej melodii).
4. Dotarliśmy na miejsce. Jesteśmy w lesie iglastym. Każde z Was teraz rozejrzy się i stanie przy drzewie, przy którym stoi koszyk w takim samym kolorze jak jego szalik. (Dzieci dzielą się w ten sposób na 4 grupy). Czy te drzewa są takie same jak te, na których rosną kolorowe liście? A jakie one są? (zielone, mają gałęzie, mają igły / i dlatego nazywają się iglaste); nie zmieniają koloru jesienią, ani zimą, są zawsze zielone. /rozkładam grzyby na dywanie/
5. W takim lesie rosną też grzyby (najczęściej — maślaki). Pozbieramy je sobie do naszych koszyków. Będziemy spacerować po lesie przy muzyce. Jak muzyka umilknie każde z Was poszuka jednego nietrującego grzyba i włoży do koszyka, przy którym teraz stoi. Czekamy, aż wszyscy pozbierają. Mamy za mało grzybów idziemy szukać jeszcze. I tak samo – chodzimy, a na pauzę wkładamy grzyby do swojego koszyka.
6. Robi się chłodno. Wracamy z wycieczki do przedszkola. Zabieramy ze sobą koszyki z grzybami. Dzieci ustawione w pociąg poruszają się przy odpowiedniej melodii. Siadają w umówionym miejscu. Zdejmują szaliki, wkładają do przygotowanego koszyka. Rozmawiają z n-lką o wycieczce. Gdzie byliśmy? Co widzieliśmy — drzewa iglaste, choinki. Aby mieć pamiątkę z wycieczki spróbujemy te choinki narysować.
7. Podejdźcie, proszę, do swoich stolików i stańcie za własnym krzesełkiem. Macie na stołach przygotowane kartki, na których narysowana jest kreska (pień drzewa). Za chwilę będziemy rysowali gałązki do tego pnia. Będziemy to robili w rytm melodii. Przygotujcie palce wskazujące każdej ręki (pokaz n-la) i rysujemy w powietrzu nad kartką; na każde RAZ w muzyce rysujemy od razu dwie gałązki z każdej strony grubej kreski (pnia) zaczynając od samej góry (zaznaczony czerwony punkt) jednocześnie w lewo i w prawo. To samo jeszcze w powietrzu, ale z muzyka, i teraz już na kartkach z użyciem kredek w zielonym kolorze (każde dziecko bierze kredkę do lewej i prawej ręki). Rysujemy tak długo, aż dzieci narysują całą choinkę. (N-lka rytmicznie podpowiada moment rysowania odliczając).
8. No i mamy już choinki. Teraz musimy zrobić z nich las. Po kolei, z rodzicami będziecie podchodzili do naszych tablic (przymocowane arkusze szarego papieru), gdzie rodzice pomogą wam przykleić wasze obrazki. /Nauczycielka kolejno wyznacza, przy których stolikach dzieci wstają, dołączają do nich rodzice. Razem podchodzą do tablicy i przyklejają rysunek choinki.
9. Teraz już swobodnie można dokleić «pozbierane» grzyby pomiędzy drzewami. Podziwiamy wspólne dzieło. Dziękujemy za udaną wycieczkę i wspólna pracę.
Literatura:
- J. Pytlarczyk «W kręgu zabawy». Program wychowania przedszkolnego
- D. Dziamska «Kropki, kreski i owale, wiązki»
Opracowała: Bogumiła Główka
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.