Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Konkurs wiedzy ekologicznej

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2012-02-08 19:17:12
Autor: BEATA KURZAWA

Konkurs przeznaczony jeste dla dzieci z grup 5 i 6 latków 

Międzygrupowy konkurs wiedzy ekologicznej dla dzieci przedszkolnych w wieku 4 – 6 lat

Cele i zadania konkursu:

  • Rozwijanie umiejętności służących zdobywaniu wiedzy;
  • Przebywanie i działanie w świecie przyrody;
  • Rozszerzanie wiedzy ekologicznej;
  • Rozwijanie aktywności twórczej, kreatywności i indywidualnych zainteresowań;
  • Rozbudzanie motywacji do działania, obserwowania, doświadczania i tworzenia;
  • Uwrażliwianie na piękno przyrody;
  • Wyrabianie tolerancji do wszystkiego co żyje;
  • Kształtowanie poczucia własnej wartości i przydatności dla środowiska.

Środki dydaktyczne:

  • pytania i zestawy konkursowe w kopertach;
  • torby ekologiczne;
  • gazety;
  • klej;
  • nożyczki;
  • płyty CD.

Przebieg konkursu:

Zadanie I. «Segregacja śmieci» — udzielanie prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie.

1. Puszki po napojach:

  • wrzucamy do śmieci
  • wrzucamy do pojemnika na metale

2. Przeczytane gazety:

  • wrzucamy do pojemnika na makulaturę
  • wrzucamy do śmieci

3. Szklane butelki:

  • tłuczemy na ziemi
  • wrzucamy do pojemnika na szkło

4. Puszki i makulaturę:

  • wrzucamy razem do kubła
  • wrzucamy do odpowiednich pojemników

5. Puszki aluminiowe przed wrzuceniem:

  • zgniatamy
  • wyrzucamy całe

6. Zużyte baterie:

  • wyrzucamy do kosza
  • wrzucamy do odpowiedniego pojemnika

Zadanie II. «Zgaduj – zgadula» – grupy losują pytania, a następnie odpowiadają, która z podanych odpowiedzi jest prawidłowa.

1. Bawiłeś się na placu zabaw, w pewnej chwili kolega poczęstował cię cukierkiem. Zjadłeś cukierek, a papierek:

  • rzuciłeś na trawę
  • zakopałeś w piaskownicy
  • wrzuciłeś do kosza

2. Do lasu zabrałeś napój owocowy w kartoniku, po wypiciu go powinieneś:

  • schować kartonik tak, aby go nie było widać
  • zakopać kartonik w ziemi
  • zabrać kartonik z powrotem do domu

3. W lesie nie wolno krzyczeć, gdyż:

  • można sobie zedrzeć gardło
  • można wystraszyć zwierzęta
  • można przestraszyć grzybiarzy

4. Na skraju leśnej drogi zauważyłeś lisa, który przed tobą nie ucieka, więc:

  • podchodzisz aby go pogłaskać
  • przepędzasz zwierzę
  • trzymasz się od lisa z daleka, a o spotkaniu informujesz dorosłych

5. Zwierzę, którego nie spotyka się w lesie, to:

  • sarna
  • jeż
  • krowa

6. Ptak, który nie mieszka w lesie, to:

  • dzięcioł
  • łabędź
  • sowa

Zabawa muzyczno – ruchowa «Taniec chmurki».

Zadanie III. «Dokończ zdanie……..» – podawanie propozycji dokończenia wypowiedzi słownej.

1. W lesie rosną…………………..

2. Drzewa są domem dla……………………..

3. Lasem opiekuje się……………………..

4. Śmieci należy wyrzucać do…………………..

5. Powietrze zanieczyszcza…………………………..

6. Pora roku po zimie to…………………………

Zadanie IV. «Sówka mądra główka» – udzielanie odpowiedzi bez podpowiedzi.

Zestaw I

1. Jak nazywają się drzewa, których owocami są: gruszki, śliwki, jabłka ?

2. ZAGADKA – «Przyleci szary ptaszek, nad polem zaśpiewa jak dzwonek, znają go wszystkie dzieci to ...........» (skowronek)

Zestaw II

1. Czym zajmuje się pan leśniczy?

2. ZAGADKA – «Chociaż mała, nie próżnuje i nam miodek produkuje». (pszczoła)

Zestaw III

1. Jak nazywa się człowiek, który pływa pod wodą ?

2. ZAGADKA – «W kożuchu pasie się na łące, a z cukru zamieszka w święconce» (baranek)

Zestaw IV

1. Jakie zwierzęta budzą się na wiosnę?

2. ZAGADKA – «Chodzi po świecie z domkiem na grzbiecie» (ślimak)

Zestaw V

1. Co to jest Ziemia?

2. ZAGADKA – «Przychodzi po zimie, lubimy jej imię, niesie niespodzianki: krokusy, sasanki» (wiosna)

Zestaw VI

1. Co to jest termometr?

2. ZAGADKA – «Powrócił do nas z dalekiej strony, ma długie nogi i dziób czerwony» (bocian)

Zabawa muzyczno – ruchowa «Samolot».

Zadanie V. «Prawda – fałsz»udzielanie poprawnej odpowiedzi.

1. Drzewa w parkach są po to, aby ludzie mogli łamać gałęzie i wkładać je do wazonu.

2. W łazience można bezpiecznie biegać.

3. Podczas ciszy odpoczywamy.

4. Wcale nie trzeba wychodzić na dwór, zdrowo jest gdy cały dzień siedzimy w domu przed komputerem.

5. Mydło służy do strzelania.

6. W sklepie można z radości porozrzucać produkty z półek.

Zadanie VI.  «Mały Ekolog»pytania o tematyce ekologicznej.

1. Przebiśniegi, pierwiosnki, krokusy to zwiastuny:

a) lata

b) zimy

c) wiosny

2. Do ciepłych krajów na zimę odlatują:

a) bociany

b) gołębie

c) wróble

3. Pora roku, która przychodzi po lecie — to:

a) wiosna

b) zima

c) jesień

4. Kasztany — to owoce:

a) dębu

b) jarzębiny

c) kasztanowca

5. Jakie zwierzęta mieszkają w stawie?

a) zając, dzięcioł

b) ryba, rak

c) motyl, biedronka

6. Jakie rośliny rosną na łące?

a) trzcina, lilia wodna

b) mak, stokrotka

c) grzyby, jagody

Zabawa muzyczno – ruchowa z cyklu «Wiosenne coś z niczego».

Zadanie VII. Projektowanie torby ekologicznej – praca plastyczna.

Drużyny projektują torbę ekologiczną, do ozdobienia wykorzystują papier, makulaturę.

Maksymalna ilość punktów 6.

Zabawy muzyczno ruchowe z cyklu «Rymowana gimnastyka dla smyka».

VIII. Wręczenie symbolicznych dyplomów.

Organizator konkursu: Beata Kurzawa

 

Opracowała: Beata Kurzawa


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.