Lekcja poświęcona zapoznaniu uczniów ze słownictwem dotyczącym robienia zakupów w supermarkecie, uzasadniania, dlaczego robię tam zakupy, bądź dlaczego nie.
Scenariusz lekcji języka niemieckiego
Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego lekcję: mgr Bożena Dziąbor
Klasa: II LO
Data: 20.09.2011
Temat: Einkäufe im Supermarkt – Vorteile und Nachteile. (Zakupy w supermarkecie – wady i zalety.)
Cele operacyjne:
-uczeń potrafi wymienić wady i zalety robienia zakupów w supermarkecie
-uczeń potrafi uzasadnić, dlaczego chętnie bądź niechętnie robi zakupy w markecie
-uczeń potrafi poprawnie zastosować w zdaniu spójniki dass, weil i denn
Materiał leksykalny: słownictwo dotyczące wad i zalet supermarketów
Zagadnienia gramatyczne: spójniki dass, weil i denn
Pomoce dydaktyczne: podręcznik Alles klar, kartki z rozsypanką wyrazów, płyta CD
Formy pracy na lekcji: plenum, praca indywidualna, praca w parach, burza mózgów
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Faza wstępna:
— Powitanie, sprawdzenie obecności, zapisanie na tablicy daty i tematu zajęć
— Sprawdzenie wiadomości z poprzednich lekcji:
Co i gdzie można kupić?
II. Faza wprowadzająca:
Uczniowie patrzą na obrazek przedstawiający rodzinę pakującą zakupy do bagażnika samochodu. Uczniowie opisują, ćwicząc jednocześnie poprawne sformułowania potrzebne do opisu zdjęć. Korzystają z wyrażeń typu: na pierwszym planie, w tle itp. Następnie czytają zdania znajdujące się pod obrazkiem zaznaczając, które zdania są zgodne z prawdą, a które błędne.
III. Prezentacja nowego materiału i praca nad nim:
— Nauczyciel prezentuje uczniom materiał na płycie CD dotyczący zalet robienia zakupów w supermarkecie
— W trakcie słuchania uczniowie zaznaczają odpowiednie zdania, które są zgodne z treścią prezentowanego materiału
— Po wysłuchaniu następuje sprawdzenie, przeczytanie i przetłumaczenie zdań
— Nauczyciel na tablicy robi tabelę: Wady i zalety robienia zakupów w supermarkecie; zalety uzupełniane są na podstawie wysłuchanego tekstu, wady proponują uczniowie
— Nauczyciel wyjaśnia stosowanie spójnika dass (że) w zdaniu dopełnieniowym
— Nauczyciel wprowadza nowe słowa: Anhänger i Gegner, behaupten; na podstawie tabeli uczniowie formułują zdania stosując zdanie dopełnieniowe i nowe słowa, np.:
Die Gegner behaupten, dass ...
IV. Faza ćwiczeniowo-utrwalająca:
— Nauczyciel przypomina o spójnikach weil idenn oznaczających ponieważ
— Nauczyciel zadaje poszczególnym uczniom pytanie: Czy robienie zakupów w markecie sprawia ci przyjemność? Dlaczego? (Dlaczego nie?)
— Uczniowie odpowiadają stosując odpowiednią konstrukcję zdania
— Nauczyciel rozdaje każdej parze uczniów kartki z rozsypanką pojedynczych słów, z których uczniowie układają 2 zdania. Dwie pary uczniów, które najszybciej poradzą sobie z tym zadaniem otrzymują plusy.
Oto przykładowe zdania:
Viele Menschen machen Einkäufe in den Supermärkten, weil man dort preisgünstig kaufen kann
Die Anhänger von Supermärkten behaupten, dass es dort ein großes Angebot an Waren gibt
V. Podsumowanie lekcji i objaśnienie pracy domowej
— Nauczyciel nagradza dodatkowymi plusami najbardziej aktywnych uczniów.
— Praca domowa to forma pisemna; Uczniowie mają napisać wypowiedź na temat: Gdzie robię najczęściej zakupy, a gdzie mniej chętnie i dlaczego.
— Na koniec zajęć uczniowie otrzymują do wypełnienia karty ewaluacyjne, gdzie mają możliwość ocenienia lekcji.
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.