SCENARIUSZ ZAJĘĆ JEST PRZEZNACZONY DLA DZIECI W WIEKU 3LAT. ZAWIERA CIEKAWE POMOCE DYDAKTYCZNE, DZIĘKI KTÓRYM ZAJĘCIE JEST BARDZIEJ CIEKAWE DLA DZIECI.
Krąg tematyczny: Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę.
Temat: Ptaki i dzieci.
Cel główny:
- uwrażliwienie dzieci na trudne warunki życia zwierząt zimą.
Cele operacyjne (dziecko):
- wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu;
- wypowiada się na temat: dlaczego należy dokarmiać zwierzęta zimą;
- wymienia nazwy ptaków zostających w Polsce na zimę i zna ich ulubione smakołyki;
- segreguje ptaki zostające na zimę i odlatujące do ciepłych krajów;
- rozumie potrzebę dokarmiania ptaków podczas zimy;
- różnicuje dźwięki: głośno – cicho;
- śpiewa piosenkę;
- chętnie uczestniczy w zabawach;
- jest sprawne manualnie.
Środki dydaktyczne:
- tekst wiersza W. Domeradzkiego «Ptaki i dzieci»;
- sylwety ptaków: sikorki, wróbla, wrony, gila, bociana;
- zabawa «Ptaszki w karmniku»;
- zabawa «Widzę coś, widzę coś»;
- ptaki odlatujące na zimę do ciepłych krajów;
- płyta CD, plakietki ptaków występujących w piosence;
- obręcze;
- chusta animacyjna;
- arkusz szarego papieru z narysowanym karmnikiem;
- papier kolorowy w kolorze brązowym;
- obrazki ptaszków – wróbelki, wrony, gile, sikorki;
- klej.
Metody:
- percepcyjne: obserwacji i pokazu;
- słowne: rozmowy, objaśnienia;
- czynne: zadań stawianych dziecku.
Formy:
- indywidualna;
- zbiorowa;
- grupowa.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci w kole przez nauczycielkę.
Nauczycielka mówi np.:
Witam dzieci, które mają długie włosy – dzieci machają w stronę pani
itd…
Witam dzieci, które mają krótkie włosy
Witam dzieci, które lubią jabłka
Witam dzieci, które są dzisiaj w spodniach
Witam dzieci, które mają wesołą minkę
Witam wszystkie dzieci itd.
2. Słuchanie wiersza W. Domeradzkiego «Ptaki i dzieci».
Śnieg zasypał pola, lasy.
Dokąd lecą głodne ptaki?
Kto je karmi po zamieci?
Kto?
Wiadomo, małe dzieci.
O, już biegną dwie dziewczynki.
Rozsypały okruszynki.
Zjadły ptaszki chlebek biały.
Ćwir, ćwir – pięknie dziękowały.
W trakcie słuchania wiersza, dzieci obserwują ilustrację tematycznie związaną z treścią tekstu. Zachęcanie dzieci do wypowiadania się, odpowiadania na pytania nauczycielki:
— dlaczego ptaki są głodne?
— kto nakarmi głodne ptaki?
— co zjadły ptaki?
— jak nazywa się domek, w którym mogą jeść ptaki?
(karmnik)
3. Rozmowa na temat: Dlaczego i jak należy karmić ptaki zimą?
-Jakie ptaki zostały u nas na zimę?
-Czy wiecie, jakie są ulubione smakołyki ptaków? (ziarna, nasiona, słonina, okruszki chleba)
-Rozpoznawanie ptaków znajdujących się w karmniku.
-Jak możemy pomóc innym zwierzętom w czasie zimy?
4. Zabawa orientacyjno — porządkowa «Ptaszki w karmniku».
Dzieci – wróbelki przy dźwiękach tamburynu fruwają po sali. W zależności od siły dźwięków wymawiają głośno albo cicho słowa: ćwir, ćwir. Kiedy muzyka milknie, ptaszki gromadzą się wokół swojej obręczy – karmników i jedzą nasiona, stukając palcem o podłogę.
5. Segregowanie przypiętych na tablicy ptaków: pod słoneczkiem – te, które odlatują do ciepłych krajów (bocian), pod śnieżynką – te, które zostają u nas na zimę (wróbel, wrona).
6. «Ptaszki zimową porą» — zapoznanie ze słowami i melodią. Ćwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach: ćwir, kra, kle. Rozwijanie poczucia rytmu.
7. Zabawa z chustą animacyjną «Kogo brakuje?».
Dzieci – ptaszki (wróbelki, wrony, bociany) faluję delikatnie chustą. Na hasło np: kra, kra – pod chustę wbiegają wszystkie wrony, dzieci nakrywają je chustą, a potem pozostałe dzieci – ptaszki mówią, których ptaszków brakuje. Tak samo chowają się kolejno wróbelki i bociany.
8. Zabawa twórcza «Widzę coś, widzę coś»
Zabawa zaczyna się, gdy nauczyciel mówi: Widzę coś, widzę coś. Dzieci pytają wtedy: A co widzisz? Nauczyciel odpowiada np.: Widzę zwierzęta i ptaszki w lesie, które wesoło bawią się. Wówczas dzieci robią to, co powiedział nauczyciel i znowu pytają: A co widzisz? i zabawa trwa dalej.
Przykłady:
Widzę coś, widzę coś… Widzę zajączki, które skaczą po ośnieżonej łące.
Widzę coś, widzę coś… Widzę dużo wróbelków, które jedzą ziarenka w karmniku.
Widzę coś, widzę coś… Widzę burego niedźwiedzia, który spaceruje wolno z małymi niedźwiadkami.
Widzę coś, widzę coś… Widzę wiewiórkę chrupiąca orzeszki w dziupli.
Widzę coś, widzę coś… Widzę niedźwiadka jedzącego pyszny miodek i gładzącego się po brzuszku.
9. «Ptaszki w karmniku» – praca plastyczna. Wyklejanie konturu karmnika na arkuszu szarego papieru paseczkami z brązowego papieru kolorowego. Utrwalenie nazwy koloru brązowego. Naklejanie gotowych ptaszków – wróbelków, wron, gili i sikorek w karmniku.
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.