Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Wychowanie zdrowotne — konspekt

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2012-02-03 14:30:14

Konspekt zajęcia z wychowania zdrowotnego

Grupa: 3- latki

Temat: Słuchanie opowiadania Marii Kownackiej
« O kosmatej rękawicy, o mydle
i o Grzesiu Straszydle».

Treści programowe:
1.Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku (dziecko…)

— wykonuje prawidłowo podstawowe czynności higieniczne
— rozpoznaje przybory i przedmioty służące do wykonywania czynności higienicznych
— zgłasza potrzeby fizjologiczne i samodzielnie korzysta z toalety

Cel ogólny:
1.Zastosowanie literatury dziecięcej w kształtowaniu pozytywnych postaw oraz nabywaniu samodzielności w zakresie czynności samoobsługowych
Cele szczegółowe (dziecko…)
— z uwagą wysłucha opowiadania
— odpowie na pytania dotyczące treści opowiadania
— zademonstruje etapy mycia rąk
— powie dlaczego należy dbać o czystość i higienę
— nazwie wybrane przybory toaletowe i powie jakie jest ich przeznaczenie
Metoda: Czynna, podająca
Forma: Praca z całą grupą, indywidualna
Literatura: Program wychowania przedszkolnego «Zanim będę uczniem», Maria Kownacka « Kukuryku na ręczniku», Beata Forma «Przedszkolak czyścioszek».
Pomoce: Magnetofon+płyta, tamburyno, duża ilustracja do opowiadania, opowiadanie, małe obrazki dla każdego dziecka, klej, chusteczki higieniczne.

Przebieg
1.Wprowadzenie do tematu piosenką ilustrowaną ruchem «Czyste ręce»
Pytania kierowane do dzieci:
— dlaczego ludzie myją ręce?
— kiedy należy myć ręce? ( gdy są brudne, po zabawie, po wyjściu z ubikacji…)
— w jaki sposób myjemy ręce? (podwijamy rękawy, delikatnie odkręcamy kran, nabieramy mydła, dokładnie myjemy dłonie, spłukujemy wodą, zakręcamy kran, oczepujemy o umywalkę i wycieramy w ręcznik)
2.Wysłuchanie krótkiego opowiadania M. Kownackiej przy ilustracji
3.Omówienie opowiadania:

— Co miał Grześ w uszach?
— Jak wyglądały jego paznokcie i szyja?
— Kto dowiedział się o brudach Grzesia?
— Co zrobiła ciotka Klotka?
— Co mogłoby się stać Grzesiowi gdyby nadal był taki brudny?
4.Zabawa orientacyjno-porządkowa «Czyścioszki»
5.Zabawa dydaktyczna «Pomóżmy Grzesiowi być czystym»
Każde dziecko losuje mały obrazek mówi co na nim jest i do czego służy, następnie przykleja obok Grzesia (np. to jest grzebień do czesania)

6.Ilustracja ruchowa do wiersza Beaty Formy «Przedszkolak czyścioszek»

Każdy o swój wygląd zawsze dbać powinien
Umyte mieć ręce, buzię i szyję.

Włosy uczesane i wypraną bluzkę
Zmienić także spodnie gdy są plamy tłuste

Czyściutki, pachnący, zawsze wykąpany
To właśnie przedszkolak, którego my znamy

7.Indywidualne mycie rąk w łazience i zaproszenie dzieci do zabaw tematycznych; likwidacja zajęcia.

Violetta Kuźnik nauczycielka PM nr 5 «Tęcza» w Gliwicach


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.