SCENARIUSZ ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCEGO
Grupa: 3-latki
Temat: Osłuchanie z piosenką «Przyszła zima»
Cele ogólne
Rozwijanie:
— wrażliwości na piękno otaczającego świata
— zainteresowań muzycznych
— umiejętności słuchania muzyki
— zdolności muzycznych
(uwrażliwienie na melodię, rytm, tempo i dynamikę)
Cele szczegółowe (dziecko…):
— odpowie na proste pytania związane z zimą i dotyczące treści piosenki
— aktywnie uczestniczy w zabawie muzycznej ilustrowanej ruchem
— powtórzy i wyartykułuje proste sekwencje rytmiczne (przy-szła, zi-ma, bia-ła, zi-ma, pa-da, pa-da, śnieg)
— z uwagą wysłucha nowej piosenki
— zagra rytm piosenki na prostym instrumencie wykonanym z plastikowego kubka, gumki i pasków krepiny
— różnicuje muzykę głośną i cichą
— zaśpiewa refren piosenki
— porusza się zgodnie z słuchaną muzyką
Zagadnienia programowe
1.Słuchanie muzyki i uczenie się jej rozumienia:
— określanie dynamiki, tempa i barwy dźwięków
— słuchanie piosenek z tekstem o treści zrozumiałej dla dzieci ilustrowanych zabawką lub obrazkiem
— słuchanie utworów muzyki poważnej i wykorzystanie ich do prostych zabaw
2. Wykorzystywanie instrumentów różnego typu do gry i akompaniowania
3. Uczenie się i śpiewanie piosenek o różnej treści, ćwiczenia rytmiczne w oparciu o treść piosenki
4. Wyzwalanie ekspresji ruchowej podczas słuchania muzyki
Formy muzyczne:
•Śpiew i ćwiczenia mowy (ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne)
•Ruch przy muzyce
•Gra na instrumentach
•Słuchanie muzyki
Metody:
•Aktywnego słuchania muzyki
•Pedagogika zabawy Klanza
•Ekspresji ruchowej
Literatura:
•Violetta Kuźnik, Edyta Hajduk: Program własny «Dziecięce muzykowanie»
•Zebrane materiały własne z warsztatów muzycznych i z pedagogiki zabawy Klanza
Pomoce:
Gitara, magnetofon, płyty CD, 3 ilustracje do piosenki, dzwonki, instrument dla każdego dziecka wykonany z plastikowego kubka, gumki i pociętej w paski krepiny.
Przebieg zajęcia
1.Wprowadzenie dzieci na sale marszem po obwodzie koła
(płyta CD, nr 12)
2.Powitanie muzyczne
3.Zaproszenie dzieci do wspólnych zabaw muzycznych o tematyce zimowej. Pytania do dzieci:
— jak nazywa się «biała» pora roku?
— co najczęściej lepią dzieci ze śniegu?
— czy znamy zabawę o bałwankach?
Zabawa ze śpiewem ilustrowana ruchem «Wesołe bałwanki» do muzyki pedagogika zabawy Klanza «Pada, śnieżek», pomoc: kubeczki z przyklejonymi paskami krepiny
Pada śnieżek, pada śnieżek (rytmiczne wznoszenie i opuszczanie rąk z kubeczkiem w ręku)
Wieje, wieje wiatr /x2 (poruszanie dłońmi nad głowa w jedną i drugą stronę)
Jedna kula- pac ( wysunięcie ręki do przodu i klaśnięcie w drugą na mocniejszy akcent-pac)
Druga kula-pac
A bałwanki w kapeluszu tańczą (obrót dookoła własnej osi z kapeluszem- kubkiem na głowie)
4.Ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne (kubeczki z krepiną)
«Zimowy wiatr»- dmuchanie w paseczki krepiny (wciąganie powietrza nosem i wydech ustami).
Zabawa rytmiczna «Biała zima»- dzieci powtarzają rytmicznie tekst po nauczycielu jednocześnie klaszcząc lub tupiąc:
Przy-szła zi-ma bia-ła zi-ma pa-dz, pa-da śnieg.
5.Słuchanie nowej piosenki granej i śpiewanej przez nauczyciela:
I Napadało śniegu białego
Na podwórku koło domu naszego
R: Przyszła zima biała zima pada, pada śnieg/ bis
II Zasypało schody i ganek
Na podwórku stoi biały bałwanek
R: Przyszła zima biała zima pada, pada śnieg/ bis
III Biały śnieżek z nieba wciąż leci
Zima sypie go w prezencie dla dzieci
R: Przyszła zima biała zima pada, pada śnieg/ bis
6.Krótkie omówienie treści piosenki przy trzech ilustracjach
7.Zabawa ruchowa utrwalająca melodię i słowa nowej piosenki.
Nauczyciel umieszcza 3 obrazki przedstawiające poszczególne zwrotki piosenki, w różnych miejscach sali. Zadaniem dzieci jest wysłuchanie wybranej zwrotki przez nauczyciela i podejście do odpowiedniej ilustracji. Podczas refrenu wszyscy rytmicznie klaszczą i śpiewają poznany tekst.
8.« Cicho- głośno»- zabawa uwrażliwiająca na dynamikę
Pytania do dzieci:
— do czego służy muzyka? ( słuchania, śpiewania, grania i tańczenia)
— jak możemy słuchać muzyki? (głośno lub cicho)
— jak powinno słuchać się muzyki?
— prezentacja dwóch dzwoneczków. Zadaniem dzieci jest wskazanie, który dzwoni cicho, a który głośno. Gdy nauczyciel gra na dużym dzwonku dzieci rytmicznie powtarzają: głośno- z odpowiednim natężeniem głosu, gdy gra dzwonek mały dzieci cichutko wypowiadają: cicho, cicho.
9. Taniec rozwijający ekspresję ruchową « Wirujące płatki śniegu» Cd nr22
10. Gra na instrumentach
Nauczyciel przy akompaniamencie gitary śpiewa poznana piosenkę, a dzieci (zwrócone twarzą do gości) śpiewają i grają jej refren na plastikowych kubeczkach z gumką.
11. Pożegnanie muzyczne
Violetta Kuźnik nauczycielka PM nr 5 «Tęcza» w Gliwicach
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.