Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Bank scenariuszy

Linie pomocnicze w programie GIMP

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2012-02-03 13:58:03
Autor: Piotr Wiśniewski

Zamieszczony tu scenariusz pomaga przeprowadzić lekcję na temat wykorzystania prowadnic w programie GIMP.

Cele:
I. Ogólne
1.   Zapoznanie z narzędziem prowadnice/siatka
2.   Kształtowanie umiejętności wykorzystania prowadnic/siatki w praktyce;
3.   Kształtowanie umiejętności efektywnego uczenia się oraz poprawnego zachowania w grupie.
II. Szczegółowe
Po lekcji uczeń wie, potrafi, zna:
1.    Jak wstawić, usunąć, zmodyfikować położenie prowadnic;
2.    Jak skonfigurować poprawnie siatkę;
3.    Wykorzystać poznane narzędzia w prostych ćwiczeniach;

4.    Zastosowac poznane narzędzia w problemach praktycznych.

Strategia: praktyczna.
Metody: elementy wykładu, pogadanka, pokaz, ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy: indywidualne.
Środki dydaktyczne: komputery PC, OS: Windows VISTA, tablica, edytor grafiki GIMP, karty pracy

Przebieg lekcji:
A. Część przygotowawcza.
I.   Czynności organizacyjne.
II.   Powtórzenie wiadomości z ostatnich lekcji


B. Część podstawowa
I.   Uświadomienie uczniom celu lekcji i podanie tematu.
II.   Wprowadzenie treści dotyczących tematu lekcji.
III.   Wzorcowe zaprezentowanie sposobu pracy z prowadnicami/siatką.
IV.   Pierwsze ćwiczenie uczniów.
V.   Poprawki i dodatkowe wskazówki.
VI.   Kolejne ćwiczenia.
VII.   Sprawdzenie pracy uczniów.

C. Część końcowa
I.   Podsumowanie i omówienie uzyskanych rezultatów.
II.   Czynności porządkowe, zakończenie lekcji.

 

Część lekcji Czynności nauczyciela Czynności uczniów
I. Czynności organizacyjne.

 
Sprawdzenie obecności.
 
 
II. Powtórzenie wiadomości z ostatnich lekcji. Prowadzenie pogadanki — załącznik nr 1.  
B. Część podstawowa
I. Uświadomienie uczniom celu lekcji i podanie tematu.
 
Przedstawienie celu i podanie tematu lekcji.
 
Zapisanie w zeszytach tematu lekcji.
II. Wprowadzenie treści dotyczących tematu lekcji. Omówienie zagadnień związanych ze stosowaniem linii pomocnicznych — załącznik nr 2.
 
Wysłuchanie nauczyciela.
 
III. Wzorcowe zaprezentowanie sposobu działania algorytmu sortowania. Zaprezentowanie przy jednym z komputerów wzorowej obsługi linii pomocnicznych w programie GIMP
załącznik nr 3.
Obserwowanie czynności wykonywanych przez nauczyciela.
 
IV. Pierwsze ćwiczenie uczniów.
 
Podanie treści zadania do wykonania — załącznik nr 4.
 
Wykonywanie zadania.
 
V. Poprawki i dodatkowe wskazówki.
 
Ogląda prace uczniów, wskazuje błędy i udziela wskazówek.
 
Udostępnienie pracy nauczycielowi.
 
VI. Kolejne ćwiczenia.
 
Podaje treść kolejnych zadań — załącznik nr 5. Rozwiązywanie kolejnego zadania.
VII. Sprawdzenie pracy uczniów. Obejrzenie wyniki pracy uczniów. Udostępnienie programów nauczycielowi.
C. Część końcowa
I. Podsumowanie
i omówienie uzyskanych rezultatów.
 
Krótkie omówienie wykonanej pracy.

 
Wysłuchanie nauczyciela.

 
II. Czynności porządkowe, zakończenie lekcji. Sprawdzenie stanowisk
i komputerów.
Poprawne zakończenie pracy z komputerem
i  uporządkowanie stanowisk.

Powrót | Do góry

Pliki do pobrania

Zaloguj się

, aby dodać komentarz.