SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW W SALI DOŚWIADCZANIA ŚWIATA
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie umiejętności liczenia.
Dostrzeganie regularności, kontynuowanie ich w układankach.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW W SALI DOŚWIADCZANIA ŚWIATA
PROWADZĄCA: Monika Pijewska
DATA: 22.11.2011-23.11.2011
TEMAT: «Wycieczka do lasu»
WIEK DZIECI: 4-latki
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie umiejętności liczenia.
Dostrzeganie regularności, kontynuowanie ich w układankach.
CELE OPERACYJNE:
dziecko:
Potrafi policzyć do 5;
Liczy poprawnie wszystkie elementy;
Porównuje liczebność zbiorów, używając określeń: tyle samo, więcej, mniej,
Dostrzega regularność rytmu w danym układzie;
Zauważa stałe sekwencje i potrafi je powtórzyć;
Ilustruje ruchem treść piosenki;
Buduje dłuższe wypowiedzi na określony temat;
METODY:
Słowna
Praktycznego działania
FORMY:
Zespołowa
Zbiorowa
Indywidualna
REALIZACJA PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
Obszary PP:
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
2) mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
2) wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych;
3) ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi;
POMOCE: Płyta z muzyką Vivaldiego, piosenka «Kolorowe listki», olejek sosnowy, duże drzewa, liście,
PRZEBIEG:
1.Zabiorę was dzisiaj na wycieczkę do lasu.
Dz. Idą za N ścieżką w tle słychać muzykę Vivaldiego «Jesień», w powietrzu unosi się zapach sosnowy.
2.Widzicie stoją tu drzewa, na których nie ma już listków, bo pan listopad pozrywał z drzew ostatnie liście, chciał zdążyć przed pierwszym śniegiem. A co stało się z listkami? Tak wszystkie liście leżą pod drzewkami. Ale popatrzcie leżą tu różne listki. Z jakiego drzewa spadły te? A ten listek, z jakiego drzewka?
3.Waszym zadaniem jest teraz pozbierać wszystkie listki. Liście dębu wrzucamy do jednego koszyczka a jarzębiny do drugiego. Tylko patrzcie uważnie, aby pozbierać wszystkie listki.
4.Wszystkie listki wyzbierane. Teraz siądziemy w kole.
N — wysypuje na dwie kupki liście z koszyków. Jak myślicie, których liści jest więcej, a których mniej?
Dz – udzielają odpowiedzi( tyle samo, więcej, mniej).
N – myślę, że trzeba listki policzyć, abyśmy wiedzieli.
A pomoże wam w tym wiewióreczka (wiewiórka liczy niepopranie). Dzieci uczą liczyć wiewiórkę. Wspólne przeliczanie listków. Określenie, których jest więcej a których mniej.
Zagadki matematyczne (dodawanie i odejmowanie na konkretach).
5.Podskocz tyle razy na skakance ile pokaże ci listków.
6.Układanie rytmu.
Teraz ułożymy dla pani jesieni korale z liści.
Dąb – jarzębina – dąb — jarzębina….
Dąb – dąb – jarzębina – dąb – dąb — jarzębina……….
7.Kolory jesiennych liści.
N — powiedzcie, jakie kolory widzicie na jesiennych listkach?
Kolumna wodna – wyklaszcz tylko wtedy, kiedy widzisz kolor jesiennego listka.
Każde dziecko po kolei wyklaskuje.
8.Zrobiło się jus późno, myślę, że czas zaśpiewać piosenkę o listkach i powrócić z lasu.
Wspólny śpiew z inscenizacją piosenki «Kolorowe listki»
Podziękowanie za zabawę – czas wolny.
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.