Konspekt z wychowania komunikacyjnego w kl. 4 dotyczący zasad poruszania się rowerzysty po drogach publicznych.
SZKOŁA PODSTAWOWA
W CHORZEWIE
KONSPEKT DO LEKCJI TECHNIKI W KL. IV
Temat: Dobre rady dla rowerzysty – zasady bezpiecznego poruszania się rowerzysty po drodze.
Prowadząca: Żaneta Posmyk
Cele operacyjne lekcji:
Uczeń:
- rozumie konieczność posiadania karty rowerowej,
- zna przepisy dotyczące warunków, jakie musi spełnić rowerzysta i rower, aby mogli być dopuszczeni do uczestnictwa w ruchu drogowym,
- zna zasady prawidłowego poruszania się w kolumnie rowerowej,
- wie, czego nie wolno rowerzyście,
- zna i rozumie zasady bezpiecznego poruszania się rowerzysty po drogach.
Typ lekcji: wprowadzająca.
Metody pracy: pogadanka, rozmowa kierowana, burza mózgów.
Formy pracy: indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik ,, Technika – część komunikacyjna«,
- karty z ilustracjami do pracy w grupach (załącznik 1),
- prezentacja multimedialna jako sprawdzian wiadomości z lekcji poprzedniej,
- prezentacja multimedialna przedstawiająca zasady obowiązujące rowerzystów.
PLAN ZAJĘĆ
- Czynności wstępne:
- przywitanie z klasą,
- sprawdzenie listy obecności,
- krótki komputerowy sprawdzian wiadomości z lekcji poprzedniej dotyczący bezpiecznego poruszania się pieszych na drodze.
- Wprowadzenie do tematu lekcji.
- Realizacja tematu.
- Podsumowanie lekcji.
- Zadanie pracy domowej.
- Pożegnanie uczniów.
L. p. | Czynności nauczyciela
| Czynności ucznia |
1 a)
b)
c) | Przywitanie z uczniami.
Sprawdzenie listy obecności.
Nauczyciel ocenia sprawdziany uczniów. |
Na prośbę nauczyciela uczniowie otwierają prezentację ze sprawdzianem i odpowiadają na pytania dotyczące bezpiecznego poruszania się pieszych na drodze. |
2 a)
| Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że celem lekcji będzie zapoznanie się z obowiązkami i prawami rowerzystów, po czym formułuje i zapisuje temat na tablicy.
| Uczniowie zapisują temat w swoich zeszytach. |
3 a)
b)
|
Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów.
Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy. Każda z nich otrzymuje po trzy ilustracje (załącznik 1) przedstawiające sytuacje dotyczące rowerzystów. Zadaniem każdej z grup jest opisanie na podstawie rysunku, czego nie wolno rowerzyście.
| Uczniowie — na podstawie prezentacji multimedialnej — przedstawiają zasady obowiązujące rowerzystów podczas korzystania z dróg. Najistotniejsze z nich zapisują w swoich zeszytach.
Uczniowie podpisują rysunki, po czym przedstawiciele zespołów przedstawiają wyniki swojej pracy.
|
4 | Nauczyciel podsumowuje pracę na lekcji i przypomina uczniom o konieczności utrwalenia poznanych wiadomości przy pomocy podręcznika. |
|
5 | Omówienie i zadanie pracy domowej z podręcznika. |
|
6 | Pożegnanie uczniów. |
|
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.