Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Dobre rady dla rowerzysty

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2012-01-29 22:10:32
Autor: Żaneta Posmyk

Konspekt z wychowania komunikacyjnego w kl. 4 dotyczący zasad poruszania się rowerzysty po drogach publicznych.

SZKOŁA PODSTAWOWA

W CHORZEWIE

 

KONSPEKT DO LEKCJI TECHNIKI W KL. IV

 

Temat: Dobre rady dla rowerzysty – zasady bezpiecznego poruszania się rowerzysty po drodze.

 Prowadząca: Żaneta Posmyk

 

Cele operacyjne lekcji:

                Uczeń:

-          rozumie konieczność posiadania karty rowerowej,

-          zna przepisy dotyczące warunków, jakie musi spełnić rowerzysta i rower, aby mogli być dopuszczeni do uczestnictwa w ruchu drogowym,

-          zna zasady prawidłowego poruszania się w kolumnie rowerowej,

-          wie, czego nie wolno rowerzyście,

-          zna i rozumie zasady bezpiecznego poruszania się rowerzysty po drogach.

 

Typ lekcji: wprowadzająca.

Metody pracy: pogadanka, rozmowa kierowana, burza mózgów.

Formy pracy: indywidualna i grupowa.

Środki dydaktyczne:

-          podręcznik ,, Technika – część komunikacyjna«,

-          karty z ilustracjami do pracy w grupach (załącznik 1),

-          prezentacja multimedialna jako sprawdzian wiadomości z lekcji poprzedniej,

-          prezentacja multimedialna przedstawiająca zasady obowiązujące rowerzystów.

PLAN ZAJĘĆ

  1. Czynności wstępne:

-          przywitanie z klasą,

-          sprawdzenie listy obecności,

-          krótki komputerowy sprawdzian wiadomości z lekcji poprzedniej dotyczący bezpiecznego poruszania się pieszych na drodze.

  1. Wprowadzenie do tematu lekcji.
  2. Realizacja tematu.
  3. Podsumowanie lekcji.
  4. Zadanie pracy domowej.
  5. Pożegnanie uczniów.

 

 

L. p.

Czynności nauczyciela

 

Czynności ucznia

1 a)

 

   b)

 

   c)

Przywitanie z uczniami.

 

Sprawdzenie listy obecności.

 

Nauczyciel ocenia sprawdziany uczniów.

 

 

 

 

Na prośbę nauczyciela uczniowie otwierają prezentację ze sprawdzianem i odpowiadają na pytania dotyczące bezpiecznego poruszania się pieszych na drodze.

a) 

 

 

 

 

 

Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że celem lekcji będzie zapoznanie się z obowiązkami i prawami rowerzystów, po czym formułuje i zapisuje temat na tablicy. 

 

Uczniowie zapisują temat w swoich zeszytach.

3 a)

 

 

 

 

 

   b)

 

 

 

 

 

 

 

Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów.

 

 

 

 

Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy.

Każda z nich otrzymuje po trzy ilustracje (załącznik 1) przedstawiające sytuacje dotyczące rowerzystów. Zadaniem każdej z grup jest opisanie na podstawie rysunku, czego nie wolno rowerzyście.

 

Uczniowie — na podstawie prezentacji multimedialnej — przedstawiają zasady obowiązujące rowerzystów podczas korzystania z dróg. Najistotniejsze z nich zapisują w swoich zeszytach.

 

Uczniowie podpisują rysunki, po czym przedstawiciele zespołów przedstawiają wyniki swojej pracy.

 

 

 

4

Nauczyciel podsumowuje pracę na lekcji i przypomina uczniom o konieczności utrwalenia poznanych wiadomości przy pomocy podręcznika.

 

5

Omówienie i zadanie pracy domowej z podręcznika.

 

6

Pożegnanie uczniów.

 

 

 

 


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.