Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Bank scenariuszy

SPOTKANIE Z SHERLOCKIEM HOLMESEM

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2012-01-19 16:10:57
Autor: Lucyna Karsznia

Powieść detektywistyczna w podstawie programowej. Proponuję «Studium w szkarłaci» A. Conana Doyle'a. Moi uczniowie są zachwyceni, polecam. Oto propozycja realizacji lekcji.

 

Konspekt lekcji

 

Temat lekcji: Spotkanie z Sherlockiem Holmesem. Arthur Conan Doyle:  

                              «Studium w szkarłacie».

 

Zajęcia są kolejną lekcją poświęconą lekturze, po omówieniu treści, elementów świata przedstawionego, problematyki powieści.

 

Cele ogólne:

 

Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych,

Kształtowanie umiejętności analizy i interpretacji tekstu literackiego, tworzenia wypowiedzi ustnej i pisemnej,

Zdobycie wiedzy o predyspozycjach niezbędnych w pracy detektywa,

 

Cele szczegółowe:

Uczeń:

— analizuje fragmenty tekstu literackiego,

— wnioskuje o cechach i postawie bohatera na podstawie jego wypowiedzi,

— wykorzystuje znajomość treści lektury, by zredagować pytania do wywiadu z bohaterem,

— poprawnie redaguje pytania do wywiadu;

— ocenia postać,

— formułuje poprawną pod względem językowym, stylistycznym i ortograficznym wypowiedź pisemną – charakterystykę,

— stosuje zasady etykiety językowej oraz formuły grzecznościowe.

 

Metody pracy:

— drama-wywiad,

— technika niedokończonych zdań,

— mapa myśli,

— SWOT,

— praca z tekstem.

 

Środki dydaktyczne:

— lektura «Studium w szkarłacie»,

— rekwizyty dla S. Holmesa: płaszcz, kapelusz, lupa,

— 3 arkusza papieru, karteczki samoprzylepne,

— karty pracy wykonane przez nauczyciela,

— schemat- mapa myśli wyk. przez nauczyciela

 

Formy pracy:

— Indywidualna, grupowa

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

Faza i czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Forma i metoda pracy, pomoce dydaktyczne

uwagi

Wstępna

2 min.

Przywitanie uczniów oraz Sherlocka Holmesa,  podanie tematu, ogólnych celów zajęć oraz informacji, że na zajęciach gościmy dziś sławnego detektywa i zaczniemy je od wywiadu z gościem

Zapisanie tematu lekcji

Elementy garderoby detektywa, np.płaszcz, kapelusz, lupa

Nauczyciel wcześniej prosi ucznia, który dobrze zna treść lektury o wcielenie się w postać detektywa

Realizacyjna

2 min.

Podział klasy na pary, polecenie ułożenia jednego pytania do wywiadu z gościem –dotyczącego treści lektury i pracy detektywa

Przygotowują pytania do wywiadu

Praca w parach w oparciu o treść powieści «Studium w szkarłacie»

 

 

6 min.

Przypomnienie o zasadach obowiązujących podczas przeprowadzania

wywiadu, formułach grzecznościowych i etykiecie językowej

Przeprowadzają wywiad z detektywem, uzyskują informacje na temat jego pracy, zainteresowań, umiejętności itp.

drama- wywiad,

Po zakończonym wywiadzie nauczyciel dziękuje uczniowi, który wcielił się w postać detektywa, dołącza on do klasy

6 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podział klasy na trzy grupy (rzędy), zawieszenie na tablicy 3 arkuszy papieru z zapisanymi zdaniami do dokończenia, rozdanie uczniom samoprzylepnych karteczek w trzech kolorach

Polecenie: dokończ zdanie skierowane do Sherlocka Holmesa:

I grupa: Jedną z ważnych Pańskich cech jest...

II grupa: W swojej pracy jest Pan...

III grupa: Podoba mi się w Panu...

Uczniowie indywidualnie kończą zdania, następnie podchodzą do tablicy i naklejają karteczki w odpowiednich miejscach, głośno odczytując treść dokończonego przez siebie zdania

 

Praca indywidualna, technika niedokończo-nych zdań,

3 arkusze papieru, trójkolorowe karteczki samoprzylepne,

Zebrany materiał pozostaje na tablicy, zostanie on wykorzystany w fazie podsumowującej lekcji

6 min

 

Rozdanie uczniom kart pracy z cytatami (4 -5) –wypowiedziami Holmesa

 

 

Uczniowie analizują tekst, wnioskują i zapisują w tabeli informacje o cechach i postawie bohatera

 

Praca z tekstem, analiza i interpretacja tekstu literackiego

karta pracy – w formie tabeli

Odczytanie wyników pracy, ewentualne uzupełnienie tabeli przy pomocy nauczyciela

 

4 min.

 

Zapisanie na tablicy problemu: «Zawód detektywa»

Mocne strony/ Słabe strony

Korzyści      / Zagrożenia

 

Rozwiązują problem

 

Metoda SWOT

 

Uczniowie realizują zadanie w oparciu o wiedzę o bohaterze oraz własne przemyślenia o

zawodzie detektywa

Podsumo-

wująca

-ewalua-

cyjna

10 min.

 

 

 

 

 

8 min.

 

 

 

 

1 min.

Na podstawie zebranego materiału i wiedzy uczniów o Sherlocku Holmesie i jego pracy- nauczyciel poleca uczniom w 10 zdaniach scharakteryzować  bohatera

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca domowa:

1.Podaj nazwiska znanych Ci detektywów – prawdziwych i fikcyjnych.

2. Czy chciałbyś wykonywać zawód detektywa? Uzasadnij swoją wypowiedź.

Tworzą samodzielnie wypowiedź pisemną- charakterystykę

 

 

Indywidualna,

mapa myśli o bohaterze

 

Uczniowie słabsi mogą zamiast charakterystyki uzupełnić mapę myśli o bohaterze

(schemat przygotowany przez n- la)

Po ukończeniu pracy uczniowie odczytują niektóre charakterystyki, wspólnie z nauczycielem omawiają i poprawiają  błędy, wskazują mocne i słabe strony prac.

 

 

                                                           Lucyna Karsznia

 

  


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.