Kiedy zbliża się jakieś święto kulturowe wielu nauczycieli języka angielskiego poszukuje scenariuszy lekcji okolicznościowych. Poniższy scenariusz lekcji o Dniu Świętego Walentego napisałam w ubiegłym roku i w jego oparciu przeprowadziłam kilka lekcji w klasach piątych i szóstych. Wydaje mi się, że jest on godny polecenia gdyż lekcja wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów i sprawiła im wiele radości. Zapraszam do jego wykorzystania na lekcjach języka angielskiego.
Scenariusz lekcji z języka angielskiegoPerczyńska DorotaZespół Szkół w ŁazachKlasa V-VI SPTemat lekcji: St. Valentine’s Day – history, celebrations and symbols/Dzień Świętego Walentego – historia, obchody i symbole.
CELE LEKCJI:
1. Rozwijanie w uczniach postawy, ciekawości i otwartości wobec kultury
brytyjskiej.
2. Zapoznanie się uczniów ze słownictwem oraz zwrotami związanymi z Walentynkami oraz utrwalanie tego słownictwa.(Sprawność mówienia, rozumienia ze słuchu oraz pisania/
3. Ćwiczenie umiejętności czytania tekstu dla uzyskania konkretnej informacji. (Sprawność czytania)
4. Ćwiczenie umiejętności domyślania się znaczeń nieznanych słów i fraz w oparciu o kontekst.
5. Rozumienie tekstu wierszyków walentynkowych w celu napisania własnych życzeń.
6. Rozumienie tekstu autentycznego piosenki. (Sprawność słuchania)
Przebieg lekcji:
1. Powitanie z uczniami oraz wprowadzenie do tematu /krótki quiz/
2. Uczniowie czytają tekst o dniu Świętego Walentego (na głos) i sami domyślają się znaczenia trudniejszych słów na podstawie przetłumaczonej na język polski listy wyrazów pod tekstem.
3. Uczniowie odpowiadają na pytania do tekstu.
4. Nauczyciel prezentuje karty z symbolami walentynkowymi. Uczniowie na głos powtarzają nazwy tych symboli.
5. Uczniowie dopasowują karty z ich słownymi znaczeniami.
6. W celu utrwalenia poznanego słownictwa uczniowie rozwiązują krzyżówkę oraz grają w bingo.
7. Uczniowie podzieleni na grupy układają rozsypane wiersze rymowanek walentynkowych, a następnie grupa, która pierwsza ukończy zadanie odczytuje rymowanki.
8. Uczniowie zapisują do zeszytu rymowankę, którą zechcą umieścić na swojej kartce walentynkowej. (Przepisują tekst z kartek wyeksponowanych na tablicy)
9. Uczniowie słuchają piosenki i wypełniają luki w tekście podczas słuchania, a następnie przy drugim słuchaniu włączają się do śpiewania /jeśli wystarczy czasu/
10. Zadanie pracy domowej - wykonanie kartki walentynkowej dla najbliższych w języku angielskim.
Po przeprowadzonej lekcji uczeń powinien:
• Znać zarówno wymowę jak i zapis nowego słownictwa związanego z Walentynkami
• Rozumieć tekst o dniu 14 lutego
• Potrafić powiedzieć parę zdań w języku angielskim o Walentynkach
• Potrafić napisać życzenia walentynkowe.
• Rozumieć tekst piosenki «It’s Friday I’m in love»
Materiały użyte podczas lekcji:
• Tekst «February 14»
• Karty z obrazkami i podpisy /Internet- English flashcards for kids- St. Valentine’s Day/
• Paski z wierszami rymowanek
• Krzyżówka oraz karty do bingo /Internet – English flashcards – odnośnik crosswords and bingo cards/
• Tekst piosenki z lukami oraz płyta CD
Przykłady wierszyków:
«The birds won’t sing, the stars won’t shine
If You won’t be my Valentine»
«Boys are noisy, girls are too,
You like me and I like You»
«Boys are silly, girls are smart,
I love You with all my heart»
«Roses are red, violets are blue,
Sugar is sweet and so are You»
Mama loves coffee, papa loves tea,
I love my teacher and my teacher loves me«
Valentine symbols: St. Valentine’s Day, a heart, Happy Valentine’s Day, a valentine, a box of chocolates, candy heart, Cupid, an arrow, a date, writing a valentine, sending a valentine, getting a valentine, a popular boy disgusting/Gross, embarrasing, carnations. a rose, love struck
»FEBRUARY 14-th«
When all the fun of Christmas and New Year is over there is a feeling of sadness. The rest of January is dreary and cold.
But on the 14-th of February shops are full of displays of attractive Valentine cards and gadgets.
Saint Valentine was a priest who lived in Rome and died for his faith in A.D. 270. His feast happens to fall on the 14-th of February –the traditional day for lovers. In the 15th century there was a custom in England on St. Valentine Day: The names of unmarried boys and girls were mixed up and drown out by chance. The person of the opposite sex whose name was drown out was a ‘valentine’ to the other person for the whole year.
Nowadays the Valentine tradition is popular all over the world. We can buy a great amount of different cards: They are happy or sad, romantic or humorous, serious or funny. If you want you can send a gift (a heart-shaped toy or a cake) to the person you adore. Anonymity is of course necessary. You mustn’t sign your name – it’s a secret. The cards are often decorated with hearts, flowers or pictures of a Cupid and might have poems inside.
You can send a card to anyone you like: your boy-friend, friend, brother, sister or grandmother. It’s also very romantic to send someone flowers on Valentine’s Day.
posępny, ponury
wystawy sklepowe
ksiądz
zwyczaj
pomieszane
wyciągane, losowane
płeć
ogormna ilość
anonimowość
podpisywać
Amorek
Odpowiedz na pytania do tekstu:
1.When is the traditional day of lovers?
2. Who was St. Valentine?
3.What was the custom in England on St. Valentine Day in the 15th century?
4. Is the Valentine tradition still popular? Where?
5. What can’t you write on Valentine’s card? Why?
6. What kind of cards can we buy in the shops?
7. What are the cards decorated with?
6. Do you like Valentine’s Day?
„FRIDAY I’M IN LOVE“ BY THE CURE
I don’t care if Monday’s blue
Tuesday’s grey and Wednesday too apart
Thursday I don’t …………… about you
It’s Friday I’m in love
Monday you can fall ……………….. in love
Tuesday Wednesday break my heart
Thursday doesn’t even start
It’s Friday I’m in love
care
Saturday wait
And Sunday always comes too late
But Friday never …………..….. ….
I don’t care if Monday’s black
Tuesday Wednesday heart ……….. attack
Thursday never looking back
It’s Friday I’m in love
hesitate
Monday you can hold your head
Tuesday Wednesday stay in bed
Or Thursday watch the walls instead
It’s Friday I’m ……………………..
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.