Scenariusz zajęć w grupie 4-latków
Temat: Święto Niepodległości w przedszkolu.
Forma pracy: z całą grupą.
Miejsce realizacji: sala, plac przed Pomnikiem Piłsudskiego.
Treści programowe: Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.
Cel ogólny: wprowadzenie pojęcia «niepodległość», poznanie symboli narodowych.
Cele operacyjne: Dziecko nazywa godło i flagę państwową, poznaje hymn państwowy, wysłuchuje krótkiej genezy Święta Niepodległości, przyjmuje postawę zasadniczą podczas słuchania hymnu, wykonuje chorągiewki i kotyliony do dekoracji sali, uczestniczy w zapalaniu zniczy pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego, zna i stosuje zasady bezpieczeństwa podczas pieszych wycieczek.
Pomoce dydaktyczne: mapa Polski, miniaturowe mapki dla dzieci, portret Józefa Piłsudskiego, nagranie hymnu narodowego, wizerunek godła państwowego, flaga, materiały potrzebne do wykonania chorągiewek i kotylionów.
Proponowane działania: zapoznanie dzieci z krótką historią Święta Niepodległości, wysłuchanie hymnu narodowego, zapoznanie z wizerunkiem godła państwowego, wykonanie chorągiewek i kotylionów, wyjście na plac przed pomnikiem.
Przebieg
Nauczyciel pokazuje dzieciom mapę Polski i zwraca uwagę na jej granice rozdaje miniaturowe mapy Polski i prosi o pokolorowanie ich w dowolny sposób. Dzieci kolorują mapki słuchając jednocześnie opowiadania nauczyciela.
«Dawno, dawno temu trzej potężni sąsiedzi: Rosja, Niemcy i Austria podzielili między siebie obszar całej Polski. W 1795 roku przestała istnieć jako państwo i zniknęła z mapy świata. Po pewnym czasie w sercach Polaków zaczęły budzić się marzenia o wolności. Taką nadzieję dawali żołnierze, którzy próbowali przeciwstawić się wrogom. Byli to legioniści walczący pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego. Wreszcie sen o wolności się spełnił, kiedy po latach wojny Rosja, Niemcy i Austria poniosły klęskę 11 listopada 1918 roku. Polska stała się wolnym państwem. Dla uczczenia tych wydarzeń co roku obchodzimy w tym dniu Święto Niepodległości.»
Dzieci wysłuchują hymnu narodowego. Nauczyciel wyjaśnia w jaki sposób należy zachowywać się podczas słuchania hymnu. Dzieci uczą się postawy zasadniczej.
Nauczyciel zapoznaje dzieci z wizerunkiem godła państwowego. Wyjaśnia, że Orzeł Biały jest polskim godłem od ponad 600 lat.
Rozmowa o sposobach manifestowania naszej przynależności państwowej i symboli i znaków narodowych.
Jak czcimy i świętujemy święta narodowe? Jak i dlaczego oddajemy hołd i cześć ludziom, którym zawdzięczamy niepodległość?
Nauczyciel rozdaje materiały potrzebne do wykonania chorągiewek i kotylionów wyjaśnia sposób wykonania, dzieci próbują sklejać elementy. Nauczyciel montuje patyczki do chorągiewek i taśmę dwustronną do kotylionów. Informuje, że po krótkiej przerwie dzieci wyjdą na plac przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, by zapalić znicz pod pomnikiem. Przypomina o zasadach bezpieczeństwa podczas pieszych wycieczek. Nauczyciel przypina kotyliony. Wyjście na plac, zapalenie znicza, przypomnienie nazwiska marszałka Piłsudskiego i jego zasług dla kraju, podsumowanie, powrót do przedszkola.
Opracowała Renata Ciżowska
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.