Konspekt lekcji w klasie trzeciej nauczania zintegrowanego przybliżający dzieciom zagadnienia historii i archeologii, zabawa w archeologa.
Czas: 90 minut.
Cel lekcji | Temat |
Dydaktyczny | Zapoznanie z pojęciem archeologia. Doskonalenie umiejętności posługiwania się słownikiem języka polskiego, utrwalanie czasów czasownika, zapoznanie z różnymi formami wykopalisk archeologicznych. |
Cele wychowawcze | Kulturalne prowadzenie dialogu, wyrabianie szacunku do ludzi |
Metody zastosowane na zajęciach | Oglądowa, słowna oparta na działalności praktycznej uczniów, praca z tekstem, praca ze słownikiem, praca wielopoziomowa. |
Zasady poglądowości | Oglądanie przez uczniów ilustracji, eksponatów, strojów, mapy. |
Środki dydaktyczne | Podręcznik, słownik, ćwiczenia, zeszyt, ilustracje, eksponaty, strój, tekturowy «wehikuł czasu», zimne ognie, mapa, pudełko z ziemią |
Przewidywane wyniki lekcji | Zapoznanie uczniów z pracą archeologów, rozbudzenie zainteresowań dzieci archeologią, udoskonalenie umiejętności haseł w słowniku, utrwalenie czasów czasownika. |
Inne zamierzenia lub uwagi nauczyciela | Ze względu na specyfikę grupy – praca wielopoziomowa. |
Tok zajęć
- Wejście nauczyciela i uczennicy do klasy przebranych w stroje: grecki i rzymski z wehikułem czasu oświetlonym sztucznymi ogniami.
- Przywitanie się z dziećmi i nawiązanie rozmowy, – czym przybyłyśmy i gdzie mogłyśmy być sądząc po strojach, (jakich?), Krótkie omówienie strojów (dwa zdania).
- Czy któreś z dzieci marzyło o podróżach w czasie? Skąd możemy dowiedzieć się jak było dawniej? Czym zajmuje się historyk a czym archeolog?
- Odszukanie przez dziecko w słowniku definicji pojęcia «archeologia». Ocena umiejętności posługiwania się słownikiem.
- Rozmowa na temat «Co odkrywają archeolodzy?», podanie przykładów: Pompeje, piramidy, szałas na Ukrainie, kości dinozaurów na pustyni Gobi. Odszukanie na mapie pustyni Gobi, Pompejów.
- Co robi się ze znaleziskami archeologicznymi? (Opisuje się naukowo i eksponuje w muzeach.)
- Pokaz rzeczy przywiezionych z innych epok (piramidy, rzeźby, moździerz, stare monety, model szkieletu dinozaura).
- Wykonanie w ćwiczeniach «Już w szkole» Nowej Ery zadania 1-szego ze str. 29 (słabsi uczniowie posegregują odkryte naczynia), a ze str. 30 uczniowie zdolni porządkują wywiad dziennikarza z archeologiem. Uczeń najsłabszy lepi na tekturce naczynie z plasteliny.
- Podczas pracy dzieci nauczyciel pisze na tablicy definicję słowa «archeologia».
- Omówienie ćwiczeń wykonanych przez dzieci.
- Przerwa śródlekcyjna – dzieci udają liczby.
- Pisanie z tablicy lekcji, tematu i definicji.
- Wklejenie do zeszytów rozdanych dzieciom ilustracji odkrytych naczyń, narzędzi.
- Przyporządkowanie czasowników do odpowiedniego czasu (przypinanie magnesami wyrazów na tablicy: kopie, kopał, będzie kopał, szukała, szuka, będzie szukała, znalazła, znajduje, znajdzie, była jest, będzie, wędrowała wędruje, będzie wędrować).
- Jedno dziecko otrzymuje skrzyneczkę z ziemią i pędzelkiem, ma za zadanie delikatnie wykopać znalezisko. W tym czasie następuje podsumowanie lekcji. Dzieci odpowiadają na pytania: kto to jest archeolog; na czym polega jego praca; co dzieje się z wykopanymi przedmiotami.
- W jaki sposób możemy dać świadectwo dzisiejszego życia przyszłym pokoleniom?
- Zadanie: napisz list do przyszłych pokoleń i przynieś maleńką rzecz, którą chcesz im przekazać.
Następna lekcja nazajutrz – lepienie z plasteliny naczyń i ozdabianie ich koralikami. Odczytanie listów, złożenie przyniesionych drobiazgów i listów do słoja i zakopanie go w ogródku szkolnym. Zrobienie zdjęć podczas pracy.
Renata Pzybylińska-Cedzidło
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.