Scenariusz lekcji przyrody
Temat: Odpady – co z nimi robić?
Cele
Uczeń:
- wymienia sposoby zagospodarowania odpadów,
- określa korzyści dla środowiska płynące z segregacji odpadów i recyklingu,
- przyjmuje postawę człowieka odpowiedzialnego za stan środowiska, w którym żyje,
- ocenia działalność człowieka w środowisku.
Metody: burza mózgów, dyskusja, mapa mentalna.
Formy pracy: indywidualna.
Przebieg lekcji:
Uczniowie siadają w kręgu. Na środku leżą przygotowane odpady, nakryte folią.
Nauczyciel czyta tekst, w tym czasie uczniowie słuchają z zamkniętymi oczami:
«Oto statystyczna rodzina państwa Kowalskich. Stanowią ją mamusia, tatuś, synek Michał i córeczka Joasia. Mają piękny domek, w którym wszystko jest piękne. Piękne mebelki, dywaniki, obrazy na ścianach. Wokół domu też jest pięknie. Króciutko przystrzyżony trawnik, wszędzie donice z kwiatami. Na podwórku jest garaż i mała komórka. Kiedy spacerujecie po ich działce, jest Wam dobrze i błogo. A tu nagle co za widok!»
Uczniowie otwierają oczy i widzą odsłoniętą stertę śmieci.
Wypracowują definicję pojęcia odpady.
Dyskutują na temat konsekwencji mnożenia się coraz większej ilości odpadów. Swoje propozycje zapisują na tablicy w formie mapy mentalnej, którą sporządzają następnie w zeszycie.
Układają kilka przykładowych haseł reklamujących segregowanie odpadów.
Hasła zostają zawieszone na gazetce szkolnej.
Wnioski:
- Ograniczyć używanie opakowań jednorazowych.
- Zaapelować do właścicieli sklepów o używanie opakowań wielokrotnego użytku i przyjmowanie na wymianę opakowań szklanych.
- Wystosowanie listu do władz miasta z apelem o wprowadzenie segregowania śmieci i otwarcie punktów skupu surowców wtórnych.
Opracowała: Janina Binięda
Nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Dębicach
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.