Scenariusz zajęcia w grupie 3 — latków
Temat: Mój pierwszy bal
Prowadząca: Józefa Drej
Cele ogólne:
— zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami karnawału
— budzenie ciekawości dziecięcej
— wytworzenie radosnego nastroju związanego z karnawałem
Cele szczegółowe:
— potrafi odegrać scenkę teatralną
— dzieli się uwagami nt karnawału, zwyczajów i tradycji z nim związanych
— pokonuje trudności przy tworzeniu sensownej całości
— ćwiczy analizę i syntezę wzrokową
— wie, za jaką postać było przebrane na bal
— rozpoznaje przedmioty po dotyku
— aktywnie uczestniczy w zabawach integracyjnych
— rozwija poczucie rytmu
— uwrażliwia się na piękno muzyki
— nabywa umiejętność zgodnego współdziałania
Metody:
— słowna, oglądowa, praktycznego działania
Formy:
— indywidualna, z całą grupą, w małych zespołach
Środki dydaktyczne:
— kufer ze strojami balowymi, wachlarze
— koperty z pociętymi obrazkami(ilustracje dzieci w przebraniach na bal)
— chusta animacyjna
— magnetofon, płyta CD «ABC zabawy muzyczne czterolatków»
Przebieg:
1. Inscenizacja «Wielkie damy». (Wybrane dziewczynki przebierają się w stroje balowe i przedstawiają tekst recytowany przez nauczycielkę) — zabawa dramowa
«Wielkie damy»
My jesteśmy wielkie damy!
Koronkowe suknie mamy!
Przemykamy przez pokoje
wystrojone w nasze stroje.
Przebiegamy korytarze
gubiąc wstążki i wachlarze.
Przystajemy przed lustrami
w długich sukniach z falbanami,
strojąc miny wielkich dam
do lustrzanych, złotych ram.
A gdy dość zabawy mamy,
znów w dziewczynki się zmieniamy.
2. Dyskusja na temat «Co to jest karnawał?»
— Jak można się przebrać na bal? Itp.
3. Składanie z części obrazka pt. «Idę na bal». Układamy na stolikach koperty z pociętymi obrazkami
( ilustracje dzieci w przebraniach na bal). Po ułożeniu dzieci odgadują za jaką postać przebrało się dziecko na ilustracji.
4. «Czarodziejski worek» – zabawa dydaktyczna (rozpoznawanie rekwizytów karnawałowych po dotyku)
5. Zabawa integracyjna z chustą animacyjną « Przebieganie pod chustą».(Przebiega pod chustą ten, kto był na balu przebrany np. za pirata), «Zaczarowana prognoza pogody» (Dzieci trzymają chustę za uchwyty, nauczycielka przedstawia prognozę pogody: świeci słońce, wieje mały wiaterek, ale zjawił się zły czarodziej i zmienił pogodę: jest wiatr, wichura (coraz mocniej wachlują chustą), pada deszcz – chowamy się pod parasol ( uczestnicy nakrywają się chustą nie puszczając uchwytów) — zabawa integracyjna
6. Zabawa taneczna z piosenką pt. «Nazywają mnie poleczka» — zabawa muzyczno – ruchowa.
Opracowała: Józefa Drej
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.