Konspekt zajęć w grupie 5-latków
Temat: «Co przyniosła wiosna do naszego ogrodu warzywnego?» – zabawa dydaktyczna
Cel główny- Dostrzeganie zmian zachodzących wiosną w przyrodzie.
Cele operacyjne-- rozumie konieczności mycia warzyw przed jedzeniem
- rozumie znaczenia spożywania warzyw dla zdrowia
- różnicuje i nazywa dybrachy warzyw
- doskonali sprawności umysłowe: spostrzeganie, przyporządkowanie, analiza i synteza
- rozwija pamięci i mowę
- reaguje na werbalne i niewerbalne polecenia nauczyciela
- ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową
- podejmuję próbę globalnego czytania wyrazów
Metoda: burza mózgów, słowna, problemowa, wielostronne działanie dzieci
Pomoce: naturalne okazy warzyw, rysunki, żetony dla dzieci, obrazki do składania z części, szablony warzyw, magnetofonowe nagranie piosenek – «Witaminki», «Ogórek»
Przebieg zajęć:
1.Powitanie gości
Wszyscy są, witam was zaczynamy już czas
Jestem Ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy !
2.Swobodny marsz przy piosence «Witaminki»
3.Burz mózgów- «Z czym wam się kojarzy wiosna» ?
4.Analiza wiersza Heleny Bechlerowej «Świeże jarzynki»
H. Bechlerowa
«Świeże jarzynki»
Adaś niesie buraczki.
Tomek niesie marchewki,
A Ewunia w koszyczku,
Różowiutkie rzodkieweczki.
-Zjem choć jedną, jedyną
Takie świeże, różowe.
I powoli, po jednej
Już ich zjadła połowę.
-Przecież umyć je trzeba !
Mówi Adaś do Ewki.
-Jak to można Ewuniu
Jeść nie umyte rzodkiewki?
- przyporządkowanie imion dla postaci z wiersza
-kto niesie buraczki?- Adaś
-kto ma marchewki-Tomek
-kto w koszyczku niesie rzodkiewki? — Ewunia
- czy Ewunia mogła zjeść nie umyte rzodkiewki?
- dlaczego trzeba jeść warzywa?
5. Zabawa ruchowa –«Sałatka warzywna»
-dzieci «warzywa» mieszają się zmieniając swoje miejsca
-nauczyciel mówi jaki «warzywo» zmienia miejsce
6.«Wiosenna zagaduj-zgadula»
- jaką porę roku przedstawia ilustracja?
- przedstaw «smutną i wesołą minę warzywa»
- jaki warzywo zgubiło ten liść ?
- rozwiąż zagadki i dobierz do nich podpisy
- rozpoznaj po smaku co to za warzywo
7. Zabawa ruchowa «Stań przy właściwym obrazku»
— nauczyciel mówi pierwszą głoskę w nazwie warzywa
— dzieci stają przy odpowiednim warzywie
8.Praca indywidualna dziecka
- układanie obrazka warzywa z części
9. Odczytanie hasła o zdrowym odżywianiu się
«Kto je warzywa ten zdrowy jak ryba „
10.Praca indywidualna przy stolikach
- wyklejanie szablonów warzyw: sałata, rzodkiewka, marchewka kolorowym papierem
11.Zakończenie zajęć –zabawa ruchowa przy piosence 0Pomidorek0
Anna Burczaniuk
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.