Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

«Kolory» W .Chotomskiej - utrwalenie kolorów oraz wprowadzenie pojęcia zdrobnienia

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-10-15 17:19:48
Autor: Patrycja Dobranowska

Propozycja barwnej i dynamicznej lekcji dla pierwszoklasistów w ramach zajęć z edukacji polonistycznej do wiersza Wandy Chotomskiej «Kolory».

Scenariusz lekcji z j.polskiego w klasie I

Autor: Patrycja Dobranowska, nauczyciel w PSP im.B.Koraszewskiego w Prószkowie

Temat: «Kolory» W .Chotomskiej — utrwalenie kolorów oraz wprowadzenie pojęcia zdrobnienia. 

Cele ogólne:

Uczeń:

— uważne słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela, 

— ustne opowiadanie na podstawie wysłuchanego tekstu i ilustracji,

— utrwalenie kolorów, 

— wskazanie zdrobnień w wierszu oraz tworzenie nowych, rozumienie zastosowania zdrobnień (wyraz oznaczający rzecz albo osobę mniejszą od nazywanej wyrazem podstawowym, zdrobnienie wyraża pozytywne uczucia)

Cele szczegółowe: 

Uczeń:

— słucha uważnie tekstu czytanego przez nauczyciela, 

— potrafi nazwać kolory, 

— znajduje wyrazy zdrobniałe do podanych, tworzy własne pary

Metody pracy: słowna (pogadanka, objaśnienie, praca z wierszem),  praktyczna. 

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: wiersz «Kolory» W.Chotomskiej, fragmenty ilustracji z wiersza do pokolorowania, kredki, kartki A3

Czas trwania zajęć: 45 min.

Klasa: I, uczniowie jeszcze nie piszą i nie czytają 

Przebieg zajęć: 

Wprowadzenie do tematu:

a) prezentacja książki i autora 

b) nazywanie kolorów z najbliższego otoczenia np. jakiego koloru jest tablica, ściana, tornister Oli 

c) prace plastyczne wykonane w 5 grupach na kartkach formatu A3: co jest żółte, czerwone, czarne, niebieskie, zielone? ( skończone prace należy powiesić na tablicy lub ścianie) 

Praca z tekstem:

a) wysłuchanie wiersza W.Chotomskiej «Kolory»,

b) badanie stopnia zrozumienia tekstu, należy wcześniej odczytać pytania lub powiedzieć uczniom na co powinni zwrócić uwagę: 

— Gdzie wyszedł rano ślimak? 

— W co grał ślimak? 

— Kogo spotkał ślimak? 

c) «Ślimak wyszedł rano na łąkę i zobaczył smutny czarno-biały świat...» — kolorowanie ilustracji na podstawie wiersza, nauczyciel czyta wiersz po raz drugi 

d) wyszukanie w tekście czytanym po raz kolejny przez nauczyciela zdrobnień do wyrazów: słońce, żaba, dzień, kret, rzeka, pióro, jeż, mysz (4 grupy po 2 wyrazy) 

e) uczniowie próbują odpowiedzieć jak brzmią zdrobniałe wyrazy, nauczyciel wyjaśnia użycie zdrobnień

f) uczniowie sami szukają zdrobnień począwszy od własnych imion, dalsze: mama-mamusia, pies-piesek, dom-domek, książka-książeczka itd. Do tej części lekcji można wykorzystać piłkę.

 

Opracowała: Patrycja Dobranowska 


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.