Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Bank scenariuszy

śWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-09-27 16:33:22

Polska to kraj, gdzie uprawa ziemniaka jest jedną z największych na świecie. Możemy się poszczycić wieloma nazwami ziemniaków: kartofle, grule, pyry – to tylko kilka przykładów. Ziemniaki od setek lat królują na polskich stołach: pure, frytki, placki ziemniaczane, prażone, pieczone, kartoflanka, chipsy. Dlatego ziemniak w Polsce powinien mieć swoje święto. Takie święto zwieńczające wykopki (zbiory ziemniaków) niech będzie okazją do wielu zabaw, także sportowych, konkursów, zajęć plastycznych przy ognisku pełnym piekących się ziemniaków.

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

 

ZAJĘCIA DLA UCZNIÓW KLAS I – III SP GRODZISKO

 

 

PROWADZĄCY — NAUCZYCIELE KLAS I-III

WSPÓŁPRACUJĄCY — RODZICE

MIEJSCE ZAJĘĆ – BOISKO SZKOLNE, KLASA, SALA GIMNASTYCZNA

DATA – 22.09.2011 R.

 

 

 

CELE :

 

 

  • rozwiązuje zagadki

  • poznaje historię ziemniakach

  • układa historyjkę obrazkową wg kolejności zdarzeń

  • wypowiada się pełnymi zdaniami

  • słucha uważnie treści wierszy i wypowiada się na ich temat

  • posłuży się nabytymi wiadomościami o ziemniakach, ich cechach i przeznaczeniu

  • dokonuje wyboru, co chce zrobić z ziemniaka oraz jakich materiałów użyje do zrobienia ludzików

  • zachowa bezpieczeństwo w czasie zajęć

  • wykaże się pomysłowością oraz twórczym działaniem

  • wyrabia nawyk kulturalnego zachowania się, umiejętność współpracy i współzawodnictwa

 

  • zintegruje się z nowymi kolegami poprzez aktywną współpracę i zabawę

  • doświadczy wrażeń zmysłowych w zetknięciu z różnorodnymi potrawami z ziemniaków

  • zatańczy w rytm muzyki wg własnej inwencji, zaśpiewa piosenki o ziemniakach

  • weźmie udział w konkurencjach i konkursach sportowych, wykaże koleżeńską postawę,

  • potrafi zapanować nad emocjami

  • kulturalnie zachowuje się przy spożywaniu posiłków jedzeniu, zachowuje umiar, nie

niszczy jedzenia,

  • przestrzegają reguł obowiązujących w zabawach integracyjnych.

  • Potrafi docenić trud pracy rolnika

  • potrafi tworzyć emocjonalną więź z regionem,

  • podejmuje działania proekologiczne w różnych sytuacjach

 

 

FORMY PRACY:

 

  • indywidualna

  • zbiorowa

  • grupowa

 

METODY:

 

słowna

pokaz

praktyczne działanie

 

POMOCE:

 

  • farby plakatowe, kredki, klej, papier kolorowy, bibuła, wykałaczki, druciki, szmatki, flamastry, kserokopie obrazków do malowania — «Historia ziemniaka»

  • duże arkusze szarego papieru, flamastry, brystol

  • stoliki dla dzieci, ławeczki, krzesła

  • ziemniaki różnej wielkości, odmian, o ciekawych kształtach

  • koszyki wiklinowe, łopatki, łyżki,

  • naczynia i sztućce jednorazowe do degustacji,

  • aparat fotograficzny,

  • sylwety ziemniaczanej królowej i króla oraz Pani Jesieni

  • magnetofon,

  • zagadki, wiersze i piosenki o ziemniakach

  • napisy z nazwami potraw z ziemniaków

  • -produkty z użyciem ziemniaków (kisiel, budyń, krochmal i inne)

 

 

WSPÓŁPRACA Z RODZICAMI

 

  • Ustalenie miejsca imprez,

  • Zakupienie kiełbasek na ognisko, ziemniaków, naczyń jednorazowych, napojów, itp.

  • Przygotowanie ogniska i siedzisk wokół niego oraz patyków do pieczenia kiełbasek.

 

 

PRZEBIEG IMPREZY

I. Powitanie uczestników.

 

Witam wszystkich, którzy przybyli do Krainy Pieczonego Ziemniaka, aby się wspólnie pobawić.

Pozdrawiam tych, którzy:

 

— mają dobry humor

— lubią konkursy i zabawy

— lubią pieczone ziemniaki

— lubią malować, rysować, stemplować

Osoby, które czują się powitane krzyczą: ZIE-MNIA-KI

 

II Zagadka

Pod krzaczkiem w polu rośnie ich wiele

Możesz je upiec w gorącym popiele

 

albo:

W ziemi się rodzą

z jednego wiele.

Najsmaczniejsze są jesienią

pieczone w popiele.

 

lub:

 

Rosną na zagonach,

pod zielonym krzakiem.

A jesienią po wykopkach

zjemy je ze smakiem. (ziemniaki)

 

— Kto jest bohaterem dzisiejszego święta?

— Może ktoś zna inne nazwy ziemniaków?

W razie potrzeby prowadząca podaje inne określenia: kartofle,

Ciekawostka:

Czy wiesz, że w różnych rejonach Polski mówi się na ziemniaki inaczej?

Przeczytaj i zaznacz nazwę z rejonu, w którym mieszkasz.

 

-«grule» — na Podhalu

-«pyry» — w Wielkopolsce

-«kartofle» — na Mazowszu

-«ziemniaki» lub «kartofle» — w Małopolsce

-«bulwa» — na Kaszubach

 

WIERSZ WPROWADZAJĄCY (źródło: internet)

Dzik obserwuje wykopki

Jest hen, pod lasem

Pole ziemniaków.

Spogląda na nie

Dzik spoza krzaków.

Och, jaki dzik ma

Apetyt wielki,

Straszny apetyt

Na kartofelki!

Lecz choć kartofle

Na polu nęcą,

Wejść tam nie może,

Ludzie się kręcą.

Przynieśli z sobą

Kosze, motyki

I kopią w ziemi,

Całkiem jak dziki.

«Ach czemu ludzie

— myśli dzik zły-

lubią ziemniaki

tak jak i my?

Cóż, chyba szukać

Żołędzi zacznę.

Też są pożywne

I bardzo smaczne».

 

« Zaproszenie» (wiersz własny)

Dziś ziemniaki święto mają,

Więc was wszystkich zapraszają

Na pieczone kartofelki,

Frytki, chipsy i kisielki.

 

Dzieci będą stemplowały.

Panią Jesień malowały,

Parę ludków i zwierzaczków

Także zrobią z tych ziemniaczków

 

I zawody urządzimy,

Ziemniakami w cel rzucimy

Poskaczemy, pobiegamy

Zdrowia się dziś nałykamy!

 

 

III ZABAWY INTEGRACYJNE

 1.Zabawa integracyjna przy muzyce «Ziemniak» Dzieci siedzą w kole po turecku. W rytmmuzykipodają sobie jabłko z rąk do rąk. W momencie wyłączeniamuzykiodpada dziecko trzymające owoc.

2.«Poznaj przedmiot»- uczniowie siedzą dookoła ogniska, jedno dziecko ma zawiązane oczy i rozpoznaje przedmioty poprzez dotyk (ziemniak, grzyb, szyszka, jabłko, śliwka, gruszka itp.)

IV Historyjka obrazkowa ( 5 ilustracji) – «Historia ziemniaka»( źródło: internet)

 

-globus lub mapa świata w celu pokazania «drogi ziemniaka»

 

 

Dawno, dawno temu, żeglarz imieniem Krzysztof Kolumb za zgodą króla Hiszpanii wypłynął na ocean, by poszukać nowej krótszej niż dotąd znana drogi do Indii. Wypłynął na jej poszukiwanie trzema statkami, które nazywano karawele. Wyprawa była ciężka – były groźne sztormy, wichury albo cisza morska, która nie poruszała żaglami i statki stały w miejscu. Zaczęło brakować żywności i świeżej wody. W końcu żeglarze zobaczyli ląd, na którym rosły palmy.

Statki dobiły do brzegu. Żeglarze ujrzeli tropikalną dżunglę i ludzi o czerwonej skórze, którzy z ukrycia przyglądali się przybyszom z daleka. Kolumb i jego żeglarze myśleli, że dotarli do Indii, tymczasem była to Ameryka Południowa. Ludzie nazwani przez żeglarzy Indianami podali przybyszom nieznane owoce. Były to bataty, pomidory, banany i inne dary tropikalnych lasów. Zwłaszcza smaczne były szare bulwy gotowane i pieczone w ogniu. Kolumb postanowił je zabrać i przywieźć z wyprawy.

Po powrocie Kolumb i jego towarzysze udali się na dwór królewski. Kłaniając się parze królewskiej. Kolumb podarował im zamorskie owoce. – pomidory, banany i szare niepozorne bulwy –zwane batatami. Oznajmił wszystkim, że są bardzo smaczne, że można je gotować i piec, a rosną w ziemi. Król rozkazał wtedy, aby je zasadzić. Wkrótce wyrosły pięknie i pięknie zakwitły a potem w miejscu kwiatów pojawiły się małe zielone owocki. Kucharz przyrządził je na słodko i na ostro, lecz nie smakowały jednak gościom króla. Wtedy król rozkazał wszystkie rośliny wyrwać i spalić. W czasie palenia rozchodził się wkoło przyjemny zapach. Podczas uprzątania popiołu ktoś zauważył pachnące upieczone bulwy. Rozłamano je, spróbowano i okazało się, że są bardzo smaczne. Ponownie Król rozkazał je zasadzić i jeść tylko bulwy wykopane z ziemi – stąd ich teraźniejsza nazwa ziemniaki. Z Hiszpanii trafiły na stoły innych krajów, także do nas. Lubimy ziemniaki i nie wyobrażamy sobie bez nich życia.

 

 

V Wykonanie ziemniaczanej pary królewskiej – króla i królowej Krainy Pieczonego Ziemniaka oraz Pani Jesieni

Dzieci wykonuja ziemniaczaną parę królewską i Pani a Jesień z szarego papieru Gotowe postaci zawieszamy w dobrze dostępnym miejscu. Zadaniem uczestników jest ozdobienie szat króla i królowej oraz Jesieni W tym celu dzieci wykorzystują wcześniej przygotowane stempelki z ziemniaków o różnych wzorach, malują ich powierzchnię kolorową farbą i stemplują.Gotowe postaci w ozdobionych szatach zawieszanmy w holu szkoły

 

VI Co można wykonać z ziemniaków

  • Recytacja wiersza Hanny Łochockiej

 

«Co można zrobić z ziemniaka?

Co można zrobić z ziemniaka?

Mówiąc najprościej:

Sto różnych różności.

Kartoflankę,

Do innych zup dodatki,

Miskę kopytek,

Patelnię frytek,

Ziemniaczane płatki.

A jeszcze (lizać palce!)

Placki smażone na smalcu.

I te super ziemniaki w mundurkach

Z gorąca, chrupiącą skórką,

Wyciągnięte z popiołu, z ogniska,

Gdy mgły się snują dookoła

i iskra pryska.

A my z ziemniaka robimy prosiaka

Hipopotama, królika, krowę:

Cztery zapałki się wtyka,

Ogon i rogi z drucika,

Oczy jarzębinowe,

Uszy z liści jesiennych ozdobią głowę.

I gotowe.»

 

— Omówienie treści wiersza

-Wykonanie ziemniaczanych ludzików, zwierzątek, stworków z wykorzystaniem wykałaczek, jarzębiny, głogu, kolorowego papieru, bibuły, szmatek, drucików i innych.

 

 

 

VII Ziemniaczane Zawody Sportowe

 

Podział dzieci na 4 zespoły o nazwach ziemniaków w różnych regionach Polski:

-Grule, Pyry, Bulwy, Kartofle

1.Wykopki – zawodnicy za pomocą łopatek szukają ziemniaków ukrytych w piaskownicy. Znalezione ziemniaki wykopują i zbierają do koszyka.

 

2. Sadzenie ziemniaków – zadanie polega na szybkim ułożeniu na wyznaczonym torze kilku ziemniaków znajdujących się w koszyku przez pierwszego zawodnika, a następnie pozbieraniu ich do koszyka przez drugiego zawodnika.

 

3.Zimowe zapasy – zawodnicy przenoszą ziemniaki na łyżce i wrzucają do koszyków

 

4.Zawodnicy w parach przenoszą ziemniaki na kocyku i wrzucają do koszyków

 

5. Celuj do kosza – rzuty ziemniakami do kosza.

 

6.Wyścigi w workach

 

 

7.Kto więcej zbierze — uczestnicy: po dwie pary – rodzic i dziecko. Każda para na wydzielonym terenie rozsypane ma 50 ziemniaków. Zadaniem drużyny jest jak najwięcej w ciągu 15 sekund pozbierać ziemniaków do kosza. Która para nazbiera najwięcej ziemniaków – wygrywa.

 

 

VIII Konkurs wiedzy o Ziemniaku

  • losowanie pytań

  • Karta pracy

 

X Pieczenie ziemniaków w ognisku, kiełbasek

-degustacja

 

 

 

 

 

 

KONKURS WIEDZY O ZIEMNIAKU

 

1.Jakie znasz inne nazwy ziemniaka?

 

 

2.W jakiej postaci można spożywać ziemniaki?

 

 

3.Jakie znasz potrawy z ziemniaków?

 

 

4.Jak nazywa się część jadalna ziemniaka?

 

 

5.Kto sprowadził ziemniaki do Polski?

 

 

6.Kiedy sadzimy ziemniaki?

 

 

7.Jak nazywa się zbiór ziemniaków?

 

 

8.Co otrzymujemy z ziemniaków?

 

 

9.Czy znasz przysłowie o ziemniakach?

 

                                                                Opracowała

                                                                       Jadwiga Kluska

 

 

 


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.