Polecam scenariusz zajęć wychowawczych do przeprowadzenia z młodzieżą specjalnej szkoły ponadgimnazjalnej. Zajęcia skierowane sa do wychowanków kończących szkołę (ostatnia klasa). Zajęcia przeprowadziłam w grupie 15 wychowawnek w internacie SOSW nr1 w Lublinie
Scenariusz zajęć wychowawczych
Temat zajęć: Dokonywanie świadomych wyborów przy poszukiwaniu pracy.
(Elementy programu Moja pierwsza praca)
Data: 18.XI.2008
Osoba prowądzaca: Maria Furtak
Czas trwania: 60 minut
Cel kreatywny:
* Kształtowanie umiejętności dokonywania świadomych
wyborów w zetknięciu się z ofertami pracy
* Motywowanie do rozwijania swoich kompetencji
zawodowych
* Kształtowanie postawy szacunku do każdej pracy
Cel optymalizujący:
* Wzmocnienie obiektywnej samooceny wśród wychowanek
pod kątem umiejętności zawodowych
* Bogacenie słownictwa dziewcząt związanego z rynkiem
pracy
Cel minimalizujący:
* Eliminowanie postawy nieśmiałości
Metody:
Pokaz, pogadanka, opis, drama, samodzielne działanie.
Środki dydaktyczne:
Plakaty reklamowe z ofertami pracy, ulotki, druki życiorysu, film dydaktyczny, prezentacja multimedialna, szary papier, flamaster.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć
Osoba prowadząca wita uczestników zajęć i przedstawia im tematykę spotkania
2. Prezentacja multimedialna
Przypomnienie znaczenia omawianych wcześniej haseł związanych z rynkiem pracy.
3. Praca indywidualna
Młodzież samodzielnie wybiera dwie interesujące je oferty pracy spośród ogłoszeń zamieszczonych w sali
4. Pogadanka
Wszyscy wspólnie omawiają i weryfikują każde z dostępnych ogłoszeń. Ogłoszenia, które oferują prace nieodpowiednią dla dziewcząt zostają odrzucone.
5. Praca indywidualna
Młodzież w oparciu o wzór uzupełniają własne druki dokumentu
aplikacyjnego do wybranej przez siebie pracy.
Omówienie prac dziewcząt.
6. Prezentacja filmu
Przedstawienie filmu edukacyjnego pt. Rozmowa o prace.
7. Scenki sytuacyjne
Młodzież w parach odgrywa scenki przedstawiające rozmowę
kwalifikacyjną do wybranej przez siebie firmy.
Omówienie pozytywnych stron scenek.
8. Podsumowanie
Na zakończenie osoba prowadząca podsumowuje prace dziewcząt, zwraca
uwagę na wyciągnięte podczas zajęć wnioski i prezentuje krótką,
humorystyczną prezentacje multimedialną.
Dziewczęta z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności podczas realizacji działań zawartych w punktach 3,4,5 wykonują zadanie polegające na doborze atrybutów związanych z zawodem sprzątaczki oraz krawca.
Następnie dobierają nazwę zawodu do ilustracji.
Dane autora: Maria Furtak
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.