Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Arabowie we wczesnym średniowieczu. Początki islamu.

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-09-08 15:12:31

Scenariusz lekcji historii

Temat: Arabowie we wczesnym średniowieczu. Początki islamu.

1. Cele

Po skończonej lekcji uczeń:

  • zna fakty z  życia i działalności Mahometa,
  • zna podstawowe zasady islamu i główne osiągnięcia kultury arabskiej w okresie średniowiecza,
  • wskazuje na mapie historycznej Półwysep Arabski oraz zasięg imperium arabskiego w VIII w.
  • potrafi wyjaśnić pojęcia: islam, muzułmanie, Koran, Sunna,
  • odnosi się z szacunkiem do osiągnięć kultury arabskiej w okresie wczesnego średniowiecza.

2. Przewidywane osiągnięcia uczniów:

Uczeń pamięta:

  • pojęcia: Koran, Sunna, islam, muzułmanin, meczet, szyita, sunnita, dżihad, kalif,
  • postać Mahometa, imię boga wyznawców islamu, zasady islamu
  • datę -  622 r,

Uczeń rozumie:

  • wyżej wymienione pojęcia,
  • jak warunki naturalne Półwyspu Arabskiego wpłynęły na warunki życia i zajęcia ludności,
  • w jaki sposób rozwijała się religia Arabów,
  • wkład Arabów w rozwój cywilizacji.

Uczeń potrafi:

  • prawidłowo operować pojęciami i terminami poznanymi w trakcie lekcji
  • wskazać Półwysep Arabski, Mekkę, Medynę i tereny podbite przez Arabów,
  • scharakteryzować religię stworzoną przez Mahometa,
  • scharakteryzować kulturę Arabów i ocenić jej wkład w rozwój cywilizacji.

3. Środki dydaktyczne:

Podręcznik, mapa, ilustracje.

4. Metody i formy pracy z uczniem:

Pogadanka, wykład, praca z mapą, praca z podręcznikiem.

5. Tok lekcji:

I. Wprowadzenie

1. Nauczyciel przy pomocy rozmowy nauczającej omawia położenie i warunki naturalne na Półwyspie Arabskim.

2. Nauczyciel wraz z uczniami wspólnie zastanawiają się jak środowisko naturalne wpłynęło na warunki życia i zajęcia mieszkańców półwyspu.

II. Rozwinięcie

1. Nauczyciel poprzez wykład omawia postać Mahometa i jego wpływ na rozwój nowej religii

  • informacje dotyczące Mahometa,
  • informacje dotyczące początków i rozwoju religii,
  • informacje dotyczące jednoczenia i rozwoju państwa arabskiego.

2. Praca z tekstem podręcznika. Uczniowie mają za zadanie odszukanie w tekście podręcznika zagadnienia dotyczących islamu:

  • Co oznacza termin — islam
  • Co oznacza termin – muzułmanin
  • Kim jest Allah
  • Kim jest człowiek według wiary muzułmanów
  • Czym jest i co zawiera — Koran
  • Czym jest – Sunna
  • Podstawy życia muzułmanów – 5 filarów
  • Czym jest – dżihad

Uczniowie prezentują efekty pracy.

III. Zakończenie

1. Sytuacja w państwie po śmierci Mahometa w 632 r. – wykład.

2. Kolejne etapy i terytoria podbite przez Arabów – praca z mapą.

IV. Zadanie domowe:

Scharakteryzuj wkład kultury arabskiej w rozwój cywilizacji.

 

Opracował: Zbigniew Spociński


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.