Coraz częściej spotykamy się w szkole z agresywnymi zachowaniami uczniów dlatego należy uczyć młodzież rozpoznawania agresywnych zachowań i sposobów radzenia sobie z nią. Uważam, że należy to robić w sposób ciekawy wykorzystując różne metody. Mam nadzieję ,że scenariusz tej lekcji będzie pomocny przy realizacji tematów dotyczących agresji. Scenariusz opracowałam z różnych dostępnych materiałów.
Scenariusz lekcji wychowawczej
Temat: Agresja w nas i wokół nas — sposoby radzenia sobie z nią.
Cele operacyjne
Uczeń:
- Rozróżnia zachowania agresywne i nieagresywne
- Wie, czym jest agresja i zna jej rodzaje
- Umie określić przyczyny agresywnych zachowań
- Zna sposoby radzenia sobie z agresją
Metody dydaktyczne
- Burza mózgów
- Wizualna
- Ranking diamentowy dyskusja
Formy pracy
- Praca w grupach
- Praca z całą klasą
Środki dydaktyczne
- Arkusz «Zachowania agresywne» ( zał. Nr 1 )
- Plansza definiująca agresję i jej rodzaje ( zał. Nr 2 )
- Arkusz «Propozycje przyczyn w zachowaniach agresywnych» ( zał. Nr 3 )
Przebieg lekcji
1. Wprowadzenie do tematu lekcji
Odegranie scenki ( umówieni uczniowie ) dotyczącej agresywnego zachowania :
- Określenie zachowań bohaterów scenki
- Podanie i zapis tematu lekcji
2. Praca z arkuszem «Agresywne zachowania» ( zał. Nr 1 ) – praca w grupach
- Podział na grupy i rozdanie arkuszy
- Wybór określeń zachowań agresywnych – praca z arkuszem
- Odczytanie zdań opisujących zachowania agresywne
3. Z czym kojarzy się agresja – sporządzenie mapy skojarzeń na tablicy ( na zasadzie burzy mózgów)
Agresja
4. Agresja i jej rodzaje – wyjaśnienie wychowawcy i demonstracja planszy ( zał. Nr 2 )
5. Przyczyny zachowań agresywnych – ranking diamentowy ( praca w grupach )
- Rozdanie arkuszy «Propozycje przyczyn zachowań agresywnych» ( zał. Nr 3 )
- Przeczytanie przyczyn i wyjaśnienie niezrozumiałych haseł
- Porządkowanie przyczyn od najważniejszych do najmniej ważnych ( ranking diamentowy )
- Prezentacja wyników rankingu, wyjaśnienie dlaczego różnią się kolejnością w poszczególnych grupach
6. Sposoby radzenia sobie z agresją.
- Jakie znacie sposoby obrony przed agresją? – opracowanie listy metodą burzy mózgów ( uczniowie zapisują na arkuszu szarego papieru )
Przykładowy efekt pracy uczniów:
1) «wygadanie się» do bliskiej osoby
2) Wypłakanie się ze złości
3) Fizyczne zmęczenie ( trzeba popracować, pobiegać… )
4) Postawa osoby pewnej siebie, ale nie ważniaka
5) Nieodpowiadanie na zaczepki
6) Rezygnacja z prowokacyjnych zaczepek
7) Zgłoszenie faktu przemocy rodzicom, wychowawcy, pedagogowi
8) Unikanie niebezpiecznych miejsc
9) Ucieczka
7. Podsumowanie zajęć «Na dzisiejszej lekcji dowiedziałem się …» ( wypowiedź kilku uczniów )
Opracowała: Aneta Śpiewak
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.