Konspekt może być pomocny w prowadzeniu zajęć terapeutycznych, lub do wykorzystania na zajęciach wyrównawczych.
ĆWICZENIA Z ZAKRESU TRENINGU ORTOGRAFICZNEGO DOTYCZĄCEGO WYBRANEJ TRUDNOŚCI ORTOGRAFICZNEJ .
Temat: Pisownia wyrazów z ,,ż« w zakończeniach –aż, -eż i w partykule ,,że».
Czas zajęć- 1 godzina
Cele zajęć:
- Utrwalenie reguł pisowni wyrazów z przyrostkami –aż, -eż oraz z partykułą ,,że«
- Rozwijanie inteligencji lingwistycznej, logiczno-matematycznej, wizualno-przestrzennej, muzycznej, kinestetyczno-fizycznej, interpersonalnej, intrapersonalnej.
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Pomoce: duże arkusze papieru, przybory do pisania, kredki, kartoniki ze słowami, domino ortograficzne, karty ortograficzne
Przebieg zajęć
- 1. Pokaż swój nastrój- uczniowie gestem i dźwiękiem pokazują swoje samopoczucie (rozwijanie inteligencji intrapersonalnej i kinestetyczno- ruchowej)
- 2. Wprowadzenie do zajęć w formie zagadki (rozwijanie inteligencji lingwistycznej)
Ma mnie żuraw, wąż i żmija,
Żbika także nie omijam.
Włóczę się po różnych dróżkach,
Szumię w zbożu, pachnę w róży,
Zawsze spotkasz mnie w podróży.
Stale mieszkam w Żyrardowie,
Czym ja jestem? Kto odpowie?
Zapoznanie uczniów z celem zajęć.
- Przypomnienie reguły wymienności ,,ż» (odczytanie ze skonstruowanej na wcześniejszych zajęciach mapy myśli)
ż → g ważyć → waga
ż → dz pieniążek → pieniądz
ż → h drużyna → druh
ż → z mrożonka → mrozi
ż → ź grożenie → groźny
ż → s mężczyzna → męski
- 4. Odczytanie przez nauczyciela tekstu opowiadania (rozwijanie inteligencji lingwistycznej).
Niedługo Andrzejki. Postanowiliśmy urządzić w szkole imprezę z tańcami i prawdziwym salonem wróżb. Niestety nie mieliśmy pieniędzy. Poprosiliśmy zatem o pomoc naszą wychowawczynię, która podsunęła nam świetny pomysł. Zabraliśmy się więc chyżo za gromadzenie funduszy. Zaangażowaliśmy całą młodzież szkolną, aby przyniosła z domu wszelakie starocie i wystawiliśmy je na sprzedaż. Czego tam nie było?… Miniaturowy plastikowy dyliżans, przedwojenny pejzaż w złoconej ramce, krawieckie nożyczki, powyginane łyżki, używana odzież prababci, kolorowy witraż, a nawet hebanowa szachowa wieża. Każdy z nas dawał z siebie wszystko. Przy stoisku wystawiliśmy nawet straż, aby nie dopuścić do kradzieży. Nie obyło się jednak bez wypadków. Jeden z naszych strażników, obcięty na jeża, skaleczył się starym wyszczerbionym nożem. Na szczęście pani pielęgniarka miała w swym gabinecie bandaż i pomogła pechowcowi.
Nasza inicjatywa odbiła się szerokim echem wśród okolicznych mieszkańców. Odwiedził nas reporter z lokalnej gazety, aby napisać reportaż.
Za zgromadzone pieniądze kupiliśmy mnóstwo oranżady, soku jeżynowego, zbożowe ciasteczka, ryżowe wafelki i świeże owoce. Razem z kolegą, przebranym za wróżbitę, podziękowaliśmy za pomoc naszej wychowawczyni, wręczając jej ogromny bukiet róż. Impreza andrzejkowa udała się wspaniale. Krótkie omówienie tekstu, wyjaśnienie słownictwa (pejzaż, witraż, angaż).
- 5. Wyodrębnienie w tekście słów zawierających omawianą trudność ortograficzną(rozwijanie inteligencji lingwistycznej). Uczniowie mając przed sobą tekst podkreślają odpowiednie wyrazy.
- 6. Ustalenie reguły ortograficznej dotyczącej występowania ,,ż« w wyrazach zakończonych –aż, -eż oraz w partykule ,,że». ( rozwijanie inteligencji wizualno- przestrzennej, logiczno- matematycznej)
Uczniowie mają na stolikach kartoniki z wyrazami, w których występuje ,,ż«. Grupują je, ,, wkładając»(przyklejając) do narysowanych na dużym arkuszu papieru worków z określonym sposobem zapisu.
Kartoniki:
— aż | -aż | -eż | -że |
angaż | straż | młodzież | skądże |
pejzaż | sprzedaż | kradzież | mówże |
witraż | podaż | łupież | róbże |
pejzaż |
| grabież | tenże |
masaż |
|
| jakże |
Wspólne sformułowanie reguły.
Literę ż piszemy:
- w rzeczownikach rodzimych rodzaju żeńskiego zakończonych na –aż, -eż
- w wyrazach obcego pochodzenia zakończonych –aż, -eż
- w partykule że.
Zapis reguły na mapie myśli.
- Alfabetyczny krąg. (rozwijanie inteligencji interpersonalnej)
Uczniowie otrzymują kartoniki z wyrazami ( reportaż, angaż, młodzież, kradzież, skądże, jakże, straż, wyprzedaż) i wg określonych zasad ustawiają się alfabetycznie.
Zasady:
- mówi tylko jedna osoba
- mówi ten, kto stoi
- stać może jedna osoba
- przemieszczać się może jedna osoba.
- Domino wyrazowe. (rozwijanie inteligencji wizualno- przestrzennej) Przykładowe karty domina:
bandaż | -eż |
młodzież | -że |
jakże | -aż |
straż | -eż |
- 9. Kolorowanka według zasady (rozwijanie inteligencji matematyczno-logicznej)
-aż- kolor czerwony
-eż- kolor niebieski
-że- kolor zielony
- 10. Układanie zdań. Uczniowie wybierają po jednym słowie z każdej grupy wyrazów z ćwiczenia 9, układają z nimi zdania i zapisują je. ( rozwijanie inteligencji lingwistycznej)
- Zabawa ,, Zgadnij, jakie to słowo« (rozwijanie inteligencji muzycznej) Jedna osoba wychodzi, a pozostałe dzielą się na dwie (trzy w trudniejszej wersji) grupy. Dzielimy wyraz zawierający trudność na sylaby i przydzielamy je grupom. Grypy powtarzają równocześnie i głośno sylaby, a osoba, która wcześniej wyszła musi odgadnąć, jakie to słowo.
2 sylaby: mło- dzież, kra-dzież, łu- pież, ma- saż
3 sylaby: ta-tu-aż, re-por-taż
- 12. Odczytywanie reguły ortograficznej z określoną emocją: strach, złość, nieśmiałość, euforia, wściekłość, smutek. (rozwijanie inteligencji intrapersonalnej).
- 13. Pantomima. Pokazywanie i odgadywanie wyrazów bez użycia słów. Jedno dziecko pokazuje, pozostali odgadują unosząc kartonik z odpowiednim słowem i wypowiadając je. (rozwijanie inteligencji kinestetyczno-ruchowej)
Słowa do odgadywania: bagaż, garaż, sprzedaż, wiraż, bandaż, straż, masaż, młodzież, kradzież, odzież, łupież, tatuaż, bandaż.
- Karty do gry ,, Piotruś ortograficzny»(rozwijanie inteligencji interpersonalnej)
- Podsumowanie i zakończenie zajęć. (rozwijanie inteligencji interpersonalnej)
Zabawa końcowa- przekazywanie w kręgu gestu przyjaźni np.: uścisk dłoni, klepanie po plecach, uśmiech itp.
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.