Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Budowa i rola szkieletu osiowego.

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-08-28 13:23:46
Autor: Agata Karplewicz

Jestem nauczycielem biologii w gimnazjum. Przedstawiam Państwu mój konspekt lekcji otwartej.

 

Konspekt lekcji otwartej z biologii

przeprowadzonej w klasie II d gimnazjum 

 

Temat lekcji: Budowa i rola szkieletu osiowego.

 

Cel ogólny:

— poznanie budowy i roli szkieletu osiowego

 

Cele operacyjne:

Wiadomości — uczeń:

— zna części szkieletu osiowego

— nazywa odcinki kręgosłupa

— wie, z jakich części składa się czaszka

— wymienia kości mózgoczaszki i trzewioczaszki

— określa budowę klatki piersiowej

 Umiejętności — uczeń:

— potrafi wskazać na modelu kości mózgoczaszki i trzewioczaszki

— umie wskazań na modelu odcinki kręgosłupa

— wyjaśnia znaczenie klatki piersiowej

— wskazuje na planszy elementy budujące klatkę piersiową

 

Metody i formy realizacji:

— praca w grupach

— kosz i walizeczka

— pogadanka

— obserwacja, ćwiczenia

— konkurs

 

Środki dydaktyczne:

— model czaszki, kręgosłupa i klatki piersiowej

— podręcznik, zeszyt ćwiczeń

— schematy do uzupełniania

— plansza

— zadania dla poszczególnych grup

Dla ucznia z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym:

— schemat szkieletu człowieka do pokolorowania

— kredki

— rozsypanka (szkielet człowieka)

 

Przebieg lekcji:

I Część nawiązująca

1. Czynności organizacyjne.

2. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji – «kosz i walizeczka»  (załącznik 1). Wybrani uczniowie podchodzą do tablicy, losują kartki ze zdaniami, stwierdzają czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe i przyklejają odpowiednio do walizeczki zdanie prawdziwe, do kosza zdanie fałszywe.

3. Podanie tematu lekcji i celów.

II Część właściwa

1. Uczniowie wskazują na planszy części szkieletu osiowego.

Pogadanka na temat roli szkieletu osiowego.

2. Praca w grupach. Każda grupa otrzymuje zadania do wykonania (załącznik 2) oraz pomoce ( modele szkieletu, schematy do uzupełnienia, pisaki).

3. Po 10 minutach poszczególne zespoły przedstawiają efekty swojej pracy, charakteryzują budowę i rolę poszczególnych części szkieletu osiowego. W trakcie wypowiedzi uczniowie uzupełniają schemat na tablicy, zapisują notatkę (załącznik 3).

III Część podsumowująca

1. Uczniowie wskazują na planszy poznane na lekcji elementy czaszki, klatki piersiowej i odcinki kręgosłupa oraz ich rolę.

2. Konkurs między grupami (załącznik 4). Uczniowie z każdej grupy po kolei losują pytania i odpowiadają. Grupa która będzia miała najwięcej poprawnych odpowiedzi otrzyma oceny z aktywności.

3. Zadanie domowe: zeszyt ćwiczeń str.14, ćw.1 i str.15, ćw.5 oraz doświadczenie str.15.

 

 

 


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.