Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Eksperymenty i doświadczenia z wodą

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-08-23 22:34:58

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW (EDUKACJA PRZYRODNICZA I EKOLOGICZNA)

Temat:Eksperymenty i doświadczenia z wodą;

Cel ogólny:

  • rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych;

  • kształtowanie postawy ekologicznej;

Cele operacyjne: Dziecko:

  • zna zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń;

  • podejmuje próby przewidzenia wyniku doświadczenia oraz wytłumaczenia go;

  • przeprowadza doświadczenia zgodnie z instruktażem nauczyciela;

  • czerpie radość z doświadczania i eksperymentowania;

Metody:

  • słowna

  • oglądowa

  • czynna

Formy:

  • praca z całą grupą

  • praca w zespołach 

Środki dydaktyczne:

  • woda ciepła i zimna, słoiki, szklane przeźroczyste naczynie, miski, łyżka, sól, miód, olej, piasek, mąka pszenna, jajko, klucze, korek, plastikowe klocki, plastelina, drewniana kredka, tusz, sznurek, płyn do mycia naczyń; 

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie dzieci i rodziców wierszem «Woda» T. Ferenc, omówienie celu zajęć- doświadczenia i eksperymenty z wodą.

2. Ustalenie zasad obowiązujących podczas przeprowadzenia doświadczeń: uważne słuchanie poleceń nauczyciela, postępowanie zgodne z instruktażem, zachowanie szczególnej ostrożności;

3. Przeprowadzenie doświadczeń:

Dzieci gromadzą się wokół 3 stolików, w zależności od doświadczenia stoją wokół nich lub siedzą na krzesełkach. Przed każdym doświadczeniem nauczyciel zachęca dzieci do przewidzenia jego wyniku.

DOŚWIADCZENIE 1 «JEZIORO NENUFARÓW»

Do miski z wodą wkładamy odpowiednio zagięte papierowe kwiaty. Pod wpływem wody zagięcia- płatki otwierają się.

DOŚWIADCZENIE 2 «BARIERA Z TKANINY»

Do słoika nalewamy wody, na wierzch naciągamy za pomocą gumki zmoczoną chusteczkę. Po odwróceniu słoika do góry dnem woda nie wylew się. 

DOŚWIADCZENIE 3 «CO PŁYWA, CO TONIE?»

Do miski z wodą wrzucamy różne przedmioty: klucze, korek, kulkę z plasteliny, spinacze, plastikowy klocek. Obserwujemy, które z przedmiotów toną.

Wyciągamy kulkę z plasteliny i formujemy z niej łódkę. Plastelina, która jako kulka tonęła, teraz nie tonie.

DOŚWIADCZENIE 4 «MAGICZNE JAJKO»

Do szklanki wlewamy wodę i wkładamy jajko- jajko opada na dno. Następnie wyciągamy jajko, a do wody dodajemy sól- teraz jajko pływa na powierzchni wody. Na koniec do słonej wody wolno dolewamy wody słodkiej- jajko zanurzy się, ale nie opadnie na dno.

DOŚWIADCZENIE 5 «CZY SIĘ ROZPUŚCI?»

Do słoika z wodą dodajemy: sól, mąkę pszenną, piasek. Obserwujemy, która ze substancji się rozpuściła (sól), która utworzyła zawiesinę (mąka), a która nie zmieniła swojego stanu (piasek).

DOŚWIADCZENIE 6 «CO ZMIENIŁ TALERZYK?»

Obserwujemy, w której z napełnionych tak samo poprzedniego dnia szklanek ubyło więcej wody: odkrytej, czy przykrytej talerzykiem. ( przykrytej talerzykiem)

DOŚWIADCZENIE 7 «CO NA WIERZCH WYPŁYWA

Do słoików napełnionych do połowy wodą wlewamy olej i płynny miód. Obserwujemy, która z substancji opadnie na dno (miód), a która wypłynie na powierzchnię (olej).

DOŚWIADCZENIE 8 «KOLOROWA WODA»

Do dużego, przeźroczystego naczynia nalewamy zimną wodę. Następnie wkładamy do niej zaktęcony słoiczek z ciepłą wodą zabarwioną tuszem. Po odkręceniu nakrętki kolorowa, ciepła woda wypłynie i będzie utrzymywała się wyżej niż woda zimna, bezbarwna.

DOŚWIADCZENIE 9 «DOŚWIADCZENIE EKOLOGICZNE»

Do jednej z misek wlewamy czystą wodę, a następnie wrzucamy do niej kawałki pociętego sznurka konopnego. Sznurek pływa po powierzchni, nie tonie. Do drugiej miski wlewamy wodę wymieszaną z detergentem- płynem do mycia naczyń i wrzucamy pocięty sznurek. W wodzie z płynem sznurek tonie. Detergent rozpuścił tłuszcz chroniący sznurek. Podobnie dzieje się piórami ptaków wodnych. Ich pióra pokryte są ochronnym tłuszczem co powoduje, że pióra nie nasiąkają wodą- ptaki mogą utrzymywać się na powierzchni. Chemikalia, którymi skażone zbiorniki wodne, lepią ptasie pióra i niszczą ich substancje ochronne uniemożliwiając ptakom pływanie.

4. Zakończenie zajęć.

Nauczyciel dziękuje dzieciom za dzisiejszą wspaniałą pracę, rodzicom- za przybycie. Dzieci rozpoczynają zabawy dowolne.

 

«Woda» T. Ferenc

 

«W sadzie jej pełno,

w studni aż dudni,

w deszczu pluszcze głośno,

w rzece płynie,

na samym morza dnie utopiona

nie ginie.

W chmurze lekka jak para,

w wiadrze ciężka jak ołów,

piękna jak wodospad Niagara,

w ogrodzie jak rosnący ogród.

 

Co drzewa mówią

gdy im brak wody?

Co kwiaty,

gdy nie ma deszczu?

Co powiesz TY,

gdy przez dni całe

sucho w kranie

i sucho w powietrzu?

Co powie żółta trawa

i popękana ziemia,

pusta studnia i rzeka

i Sahara bez cienia?»

 

Opracowała: Agnieszka Kendzia


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.