Przykładowa lekcja matematyki w klasie II gimnazjum — nowa podstawa programowa
Gimnazjum kl. II
Scenariusz lekcji
Temat lekcji: Jak rozpoznać graniastosłup i ostrosłup prawidłowy?
Informacja o miejscu w podstawie programowej (nr treści nauczania i wymagań szczegółowych):
11. Bryły
1) rozpoznaje graniastosłupy i ostrosłupy prawidłowe
Cele lekcji:
Uczeń:
— podaje, z jakich elementów zbudowane są graniastosłupy i ostrosłupy proste,
— posługuje się poprawnie terminami: krawędź, wierzchołek, podstawa, ściana boczna
— rozpoznaje graniastosłupy i ostrosłupy proste, podaje ich nazwy,
— rozpoznaje graniastosłupy i ostrosłupy prawidłowe,
— podaje, co wyróżnia graniastosłup prawidłowy spośród innych graniastosłupów,
— podaje, co wyróżnia ostrosłup prawidłowy spośród innych ostrosłupów.
Czas trwania lekcji: 45 min.
Wykaz pomocy dydaktycznych:
— rzutnik,
— komputer (laptop),
— aparat fotograficzny,
— kamera
— prezentacja,
— film.
Uwagi autora scenariusza do nauczycieli i uczniów dotyczące tworzenia pomocy dydaktycznych z użyciem ICT:
Prezentacja:
Uczniowie (nauczyciel) wyszukują w swojej okolicy kilka budowli lub przedmiotów codziennego użytku w kształcie graniastosłupów (trójkątnego, czworokątnego i jak się da znaleźć to wielokątnego>4) i ostrosłupów (trójkątnego, czworokątnego i jak się da znaleźć to wielokątnego>4), a następnie wykonują zdjęcia tych budowli (przedmiotów). Bardziej skomplikowane budowle można odszukać w Internecie. Najlepiej, aby zdjęcia przedstawiały różne graniastosłupy i ostrosłupy a wśród nich były graniastosłupy i ostrosłupy prawidłowe
Dla każdej bryły sfotografowanej w terenie wykonują odpowiednie zdjęcie modelu tej bryły z pracowni matematycznej (jeżeli nie ma danej bryły uczniowie mogą wykonać model w domu z tektury lub szkielet z drutu).
Wszystkie zrobione zdjęcia wykorzystujemy do stworzenia prezentacji «Graniastosłupy i ostrosłupy w otaczającym nas świecie», w której jeden slajd zawiera: nazwę bryły (bez określenia czy jest to bryła prawidłowa) oraz dwa zdjęcia (bryła w terenie i odpowiadający jej model). Prezentacja powinna zawierać około 10 slajdów z różnymi graniastosłupami i ostrosłupami. (Uczniowie samodzielnie będą musieli wybrać bryły prawidłowe)
Filmy:
Uczniowie pod okiem nauczyciela nakręcają filmy, na których pokazane jest jak i z jakich elementów zbudowane są różne graniastosłupy i ostrosłupy proste. Komentarz do poszczególnych czynności należy nagrać osobno lub wstawić tylko opis tekstowy, bo każdy film będzie mocno poprzycinany ze względu na ograniczenia czasowe. (Ten sam film inaczej obrobiony można wykorzystać między innymi przy polu powierzchni graniastosłupa i ostrosłupa)
Filmy powinny wyglądać mniej więcej tak:
Graniastosłupy:
Tytuł (przykładowy) «Jak rozpoznać graniastosłup prawidłowy wśród różnych graniastosłupów»
Początek pokazuje wycinanie czegoś z kartonu, następnie widzimy na stole wycięte już pary takich samych figur wśród nich powinny znaleźć się pary figur foremnych. Dalej coś wycinamy i po chwili widzimy wycięte prostokąty (kilka- kilkanaście, jeden z boków prostokąta musi mieć długość taką jak bok wcześniejszych figur, a drugi bok jako wysokość przyjąć taki sam dla wszystkich graniastosłupów, prostokąty muszą mieć zakładki do połączenia ich z podstawami i między sobą podczas sklejania bryły najlepiej tak zagięte, aby początkowo były na filmie niewidoczne). Obserwujemy teraz osobę, która wybrała dwie podstawy i odpowiednią ilość boków do zbudowani graniastosłupa. Pokazujemy wszystkie elementy bryły ułożone obok siebie (mogą tworzyć siatkę). Dwie osoby rozpoczynają sklejanie/składanie graniastosłupa. Animacyjne przejście pokazuje gotowy już (sklejony, złożony) graniastosłup (dla ułatwienia sklejania można pominąć jedną ścianę, jeżeli będzie ona niewidoczna na filmie). Pokazujemy krótko podobne czynności dla pozostałych podstaw. Końcowe ujęcie pokazuje kilka (wszystkie) sklejonych graniastosłupów, a ostatni kadr pokazuje wszystkie graniastosłupy ułożone na bokach, tak aby widoczne były ich podstawy.
Ostatni kadr przechodzi animacyjnie w prezentację, na której widnieją podstawy wykorzystane do zbudowania wszystkich graniastosłupów z odpowiednimi podpisami (np., trójkąt równoboczny, trójkąt prostokątny, kwadrat, prostokąt, równoległobok, sześciokąt, itp.). Wielokąty foremne mają być bardziej widoczne niż inne podstawy.
(Film nie powinien trwać dłużej niż 7 minut)
Film, może być komentowany przez nauczyciela w czasie jego odtwarzania, więc nie musi zawierać w nim głosu- wystarczy kilka komentarzy pisemnych.
Ostrosłupy:
Film powinien wyglądać podobnie jak film powyżej z wyjątkiem różnicy w budowie ostrosłupa.
Po zakończeniu każdego filmu można przygotować slajd z wypisanymi własnościami graniastosłupów prawidłowych i zamiast podawać treść notatki po przeprowadzeniu dyskusji udostępnić uczniom na platformie z poleceniem wykonania notatki w domu.
Metody pracy:
— wykład,
— dyskusja,
— obserwacja,
— praca indywidualna.
Przebieg lekcji:
Nauczyciel filmy i prezentacje zamieszcza z odpowiednimi poleceniami i komentarzem na szkolnej platformie edukacyjnej pod danym tematem.
Nauczyciel na lekcji korzysta bezpośrednio z platformy lub tylko z przygotowanych pomocy (zależy od dostępności Internetu w pracowni).
Lp. | Działanie nauczyciela | Treść instrukcji dla ucznia | Czas | Użyte materiały/ pomoce |
1 | Zapoznaje uczniów z tematem oraz celami lekcji. |
| 3’ |
|
2 | Przedstawia pierwszy film dotyczący graniastosłupów. | Proszę uważnie obserwować i zapamiętać, z jakich elementów zbudowane są graniastosłupy oraz zastanowić się, które z nich to graniastosłupy prawidłowe. | 7’ | film |
3 | Zatrzymuje film i rozpoczyna dyskusję połączoną z wykonaniem notatek. | Rozpoczynamy dyskusję: (przykładowe pytania) — z jakich elementów składa się graniastosłup, — jakimi figurami są ściany boczne graniastosłupów prostych (prostokąty), — jak względem siebie położone są podstawy, a jak ściany boczne względem podstaw — co nazywamy krawędzią, a co wierzchołkiem graniastosłupa — które graniastosłupy można określić jako prawidłowe (naprowadzamy na odpowiedź) -jaka jest różnica między graniastosłupem prawidłowym a dowolnym graniastosłupem prostym
Sporządzamy krótką notatkę w zeszytach, wypisujemy własności graniastosłupów prawidłowych (definiujemy graniastosłupy prawidłowe). | 7’ | zeszyt |
4 | Przedstawia drugi film dotyczący ostrosłupów. | Proszę uważnie obserwować i zapamiętać, z jakich elementów zbudowane są ostrosłupy i wskazać ostrosłupy prawidłowe. | 7’ | film |
5 | Zatrzymuje film i rozpoczyna dyskusję połączoną z wykonaniem notatek. | Rozpoczynamy dyskusję: (przykładowe pytania) — z jakich elementów składa się ostrosłup — jakimi figurami są ściany boczne ostrosłupów prostych (trójkąty), — co nazywamy krawędzią, a co wierzchołkiem ostrosłupa — które z zaprezentowanych ostrosłupów są prawidłowe — jaka jest różnica między ostrosłupem prawidłowym a dowolnym ostrosłupem prostym Sporządzamy krótką notatkę.(podobnie jak w 3) | 7’ | zeszyt |
6
| Przechodzi do pracy z podręcznikiem.
| Rozwiązujemy zadania…1-3 (zadana dotyczą rozpoznawania i nazywania graniastosłupów i ostrosłupów prawidłowych) (jeżeli w podręczniku jest za mało takich przykładów możemy przygotować dodatkowe zadania na kartach pracy) | 10’
| podręcznik, zeszyt |
7 | Podsumowuje lekcję i podaje pracę domową | Treść pracy domowej znajdziecie na platformie szkolnej. Polecenie: Obejrzyj prezentację «Graniastosłupy i ostrosłupy w otaczającym nas świecie» a następnie: 1) Podaj, które z prezentowanych graniastosłupów i ostrosłupów są prawidłowe 2) Podaj inne przykłady graniastosłupów i ostrosłupów prawidłowych występujących w twoim otoczeniu (po 3przykłady) występujących w twoim otoczeniu. | 2’ | prezentacja |
Wybór literatury dla nauczyciela:
- Podręcznik obowiązujący w II klasie gimnazjum w danej szkole.
Opracował: Wojciech Makowski
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.