Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Partie polityczne

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-07-13 22:02:33
Autor: Dorota Szambor — Piejko

Scenariusz dwugodzinnych zajęć wos dla gimnazjum. Główne zagadnienia: partia polityczna, liberalizm, konserwatyzm, koalicja, opozycja, wybory, kampania wyborcza.

Scenariusz lekcji wos w gimnazjum

Temat lekcji: Partie polityczne

Liczba jednostek lekcyjnych: 2 godz. lekcyjne

Główne zagadnienia: partia polityczna, liberalizm, konserwatyzm, koalicja, opozycja, wybory, kampania wyborcza

Cele lekcji – operacyjne cele nauczania:

Uczeń potrafi:

  • wyjaśnić co to jest partia polityczna i kampania wyborcza
  • scharakteryzować cele działalności partii politycznych
  • omówić formy działania partii politycznych
  • omówić przebieg rejestracji partii
  • wskazać partie polityczne których działalność jest zabroniona
  • odróżnić poglądy  konserwatywne, liberalne i lewicowe
  • przyporządkować elementy programu konkretnej partii do poglądów konserwatywnych, liberalnych lub lewicowych
  • przekonać do wybranych poglądów
  • zaprojektować  fragment własnej kampanii wyborczej
  • korzystać ze źródeł prawnych
  • sporządzić meta-plan

Metody nauczania: rozmowa nauczająca, drama, mapa mentalna

Środki dydaktyczne: arkusze papieru, tekst źródłowy: fragmenty Konstytucji RP i Ustawy o partiach politycznych z 27.06.1997 r.

Tok lekcji:

1. Zaprowadzenie ładu  w klasie, sprawdzenie listy obecności.

2. Rekapitulacja wtórna i ogniwo wiążące:

  • Co to są stowarzyszenia?
  • W jakim celu zakładane są stowarzyszenia?

3. Wprowadzenie do tematu i omówienie celów lekcji.

Zagadnienia:  

  1. Co to jest partia polityczna?
  2. Podstawowy podział partii
  3. Jak wygrać wybory
  4. Polska scena polityczna

4. Opracowanie nowego materiału

Uczniowie zostają podzieleni na trzy rzędy. Każdy rząd otrzymuje fragment tekstu źródłowego (zał. 1,2 lub 3 – otrzymuje każdy uczeń). Uczniowie mają 2 minuty na zapoznanie się z treścią. Po zapoznaniu się z tekstem, uczniowie wspólnie z nauczycielem opracowuja mapę mentalną p.t. «Partia polityczna» (czas. 5 min). Celem meta-planu jest uchwycenie najważniejszych słów – kluczy. Nauczyciel wykonuje mapę mentalną na tablicy, uczniowie w zeszytach. W celu zwiększenia czytelności notatki uczeń przeznacza na nią jedną stronę.

Rząd I – odpowiada na pytanie: Po co? (zał. 1)

Rząd II – odpowiada na pytanie: Kto? Jak? (zał. 2)

Rząd III — odpowiada na pytanie: Kto nie może? (zał. 3)

Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy. Każda grupa otrzymuje instrukcję (zał. 4). Czas przygotowania grup: 10 min. Czas prezentacji: 3 minuty.

Po każdej prezentacji uczniowie określają poglądy charakterystyczne dla danego typu partii.

Po zakończonym zadaniu nauczyciel wyjaśnia, że obecnie programy partii rzadko zawierają treści wyłącznie liberalne, konserwatywne czy lewicowe. Nauczyciel wyjaśnia pojęcia: lewica, prawica, centrum, system wielopartyjny, dwupartyjny.

Nauczyciel w rozmowie nauczającej wyjaśnia pojęcie kampania wyborcza. Uczniowie zgłaszają propozycje metod, jakimi partie mogą walczyć o głosy wyborców (można odwołać się do pracy w grupach)

Przykładowe propozycje: reklama telewizyjna i prasowa, plakaty, obietnice, ulotki, festyny, piosenki, debaty, bezpośrednie kontakty. Uczniowie wypowiadają się, które z metod są ich zdaniem najbardzies skuteczne i dlaczego.

Nauczyciel wyjasnia w jaki sposób finansowana jest kampania wyborcza.

5. Rekapitulacja pierwotna

Po zakończeniu pierwszej godziny lekcyjnej uczniowie powinni otrzymac zadanie domowe: wypisz nazwy najbardziej znanych partii politycznych w Polsce i ich najważniejsze postulaty programowe. Z programami można się zapoznać na stronach internetowych partii np. www.pis.org.pl

 Po sprawdzeniu zadania domowego uczniowie z pomocą nauczyciela określają typ ideologiczny partii. Zwracamy uwagę, że typ może być mieszany.

6. Zadanie domowe

Wyjaśnij pojęcia: koalicja, opozycja. Napisz, które partie w obecnym parlamencie tworzą koalicję, a które opozycję.

 

Opracowała: Dorota Szambor — Piejko


Powrót | Do góry

Pliki do pobrania

Zaloguj się

, aby dodać komentarz.