Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-07-12 22:29:21
Autor: Alina Szczurek

«Jesienna zgaduj – zgadula» 

Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami (metoda warsztatowa)

Prowadząca: mgr Alina Szczurek

Grupa: 4-latki

Cele:

  • rozróżnianie i nazywanie wybranych warzyw i owoców, rozpoznawanie ich za pomocą zmysłu wzroku, dotyku i smaku
  • dostarczanie dzieciom i rodzicom okazji do przeżywania przyjemności i radości podczas wspólnego rozwiązywania zagadek, zadań
  • rozumienie konieczności jedzenia surowych warzyw i owoców niezbędnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Środki dydaktyczne:

  • emblematy warzyw (marchewki, cebule, pomidory, ogórki ) do przypięcia na bluzkę dla każdego dziecka i rodzica
  • obrazki przedstawiające rozwiązania zagadek słownych ukryte za «magicznymi okienkami»
  • naturalne owoce i warzywa
  • 4 koperty z naklejonymi emblematami drużyn
  • obrazki (owoce i warzywa) pocięte na części i ich kontury
  • piosenka «Witaminki, witaminki»
  • plansza z punktacją

Przebieg zajęcia:

1. Podział dzieci i rodziców na 4 drużyny (marchewki, cebule, pomidory, ogórki), Wszyscy dostają emblemat do przypięcia na bluzkę ( rodzic i dziecko – taki sam ) i zajmują miejsca przy stołach oznaczonych tymi samymi emblematami

Każda drużyna kolejno rozwiązuje zagadkę lub zadanie, za które otrzymuje punkty

2. Zagadki słowne

Rozwiązania zagadek dzieci odsłaniają na obrazkach ukrytych za «magicznymi okienkami»

3. Zagadki smakowe

Wybrani rodzice i dzieci mają zasłonięte oczy podczas próbowania owoców i warzyw

4. Zagadki dotykowe – «czarodziejski worek»

5. Zagadki obrazkowe

Dzieci odnajdują koperty oznaczone poszczególnymi emblematami drużyn, które zostały wcześniej ukryte w sali. Należy ułożyć obrazek ( warzywo, owoc ) pocięty na części i nakleić na kartkę, dopasowując do narysowanego konturu

6. Twórczość słowna

Wymyślanie rymowanek, haseł, okrzyków na temat spożywania owoców i warzyw, zapisywanie ich (czas ograniczony piosenką «Witaminki, witaminki» ) i odczytywanie, np.:

«Jedz owoce i jarzynki — w nich mieszkają witaminki!!!»

7. Zabawa integracyjna — «sałatka owocowo – warzywna»

8. Degustacja owocowych szaszłyków wykonanych wcześniej przez dzieci na zajęciach

 

Opracowała: Alina Szczurek


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.