Konspekt do lekcji chemii w klasie ponadgimnazjalnej.
Temat: Bilansowanie reakcji utleniania — redukcji.
Cel ogólny: wykorzystanie znajomości ustalania stopnia utlenienia pierwiastków do bilansowania reakcji utleniania — redukcji.
Cele szczegółowe: uczeń zna, uczeń potrafi;
- Zna reguły wyznaczania stopni utlenienia
- Określa stopnie utlenienia pierwiastków wchodzących w skład związków chemicznych i jonów
- Na podstawie zmiany stopni utlenienia rozpoznaje reakcje typu utleniania-redukcji
- Określa utlenianie jako oddawanie elektronów (zwiększanie stopnia utlenienia), a redukcję jako przyłączanie elektronów (zmniejszanie stopnia utlenienia)
- Rozróżnia utleniacz i reduktor
- Dobiera współczynniki stechiometryczne (metodą równań połówkowych) w równaniach reakcji
Metody pracy: eksperyment,praca w grupach.
Środki dydaktyczne:karta pracy, układ okresowy pierwiastków, laptop, projektor ,
Forma pracy: praca zespołowa, praca w grupach
Faza wprowadzająca: przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji (3 min.)
Faza realizacji:
- podanie tematu lekcji
- zwrócenie uwagi uczniów na fakt, że nie każda reakcja chemiczna jest przykładem reakcji utleniania-redukcji (np. reakcje zobojętniania)
- doświadczenie ukazujące reakcję chemiczną CuSO4 z Fe- zapisanie bilansu elektronowego, wskazanie utleniacza, reduktora, reakcji utleniania, reakcji redukcji
- analiza przykładów reakcji utleniania- redukcji – praca z programem multimedialnym zapisanie bilansu elektronowego, wskazanie utleniacza, reduktora, reakcji utleniania, reakcji redukcji ( program na płytce dołączonej do podręcznika «Chemia ogólna i nieorganiczna», wyd. Nowa Era
Treść zadań i doświadczeń umieszczono w załączniku.
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.