Scenariusz zajęcia otwartego przeprowadzonego w grupie dzieci 4 letnich w dniu __. __. ____
Temat zajęcia: «Czysta woda, zdrowia doda».
Cele ogólne:
— stwarzanie miłej i przyjaznej atmosfery podczas zajęcia i zabaw ruchowych
— ułatwienie dzieciom przekroczenia progu dom rodzinny- przedszkole
Cele operacyjne:
— dz. zna i wymienia skutki zanieczyszczenia wody spowodowane przez człowieka
— potrafi swobodnie wypowiadać się nt treści wiersza
— umie dokonać segregacji śmieci w zależności od koloru pojemnika służącego na odpady
— potrafi dokładnie i estetycznie wypełnić kontury w/w pojemników
— umie rytmicznie poruszać się przy utworze muzycznym
— zachęca do udziału w zajęciu i zabawach ruchowych dzieci nowo przybyłe
Metody: słowna, oglądowa, zadań stawianych do wykonania
Formy: praca z całą grupą, indywidualna
Środki dydaktyczne: wiersz «Rzeczka», piosenka «Posprzątajmy świat», «Dwóm tańczyć się zachciało», «Grozik», ilustracje przedstawiające zanieczyszczone i czyste środowisko, gra dydaktyczna «Segregujemy śmieci», karty pracy, koszyczki do segregacji śmieci, chusta animacyjna, symbole «uśmiechniętych buziaczków»
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna «Dwóm tańczyć się zachciało»
2. Zabawa integracyjna w kole «Witam Cię».
3. Wysłuchanie wiersza «Rzeczka» (autor nieznany).
4. Rozmowa nt treści wiersza:
— Co zauważyła rzeka na swoim brzegu?
— Dlaczego dzieci zachowywały się niegrzecznie?
— Jak rzeka chciała ukarać dzieci?
— Dlaczego nie wolno zaśmiecać naszego środowiska?
5. Zabawa integracyjna «Segregujemy śmieci».
6. Zabawa plastyczna- malowanie na żółto kosza, do którego wrzucamy metalowe i plastikowe rzeczy, na zielono- kosza, do którego wrzucamy kolorowe szkła, na niebiesko- kosza, do którego wrzucamy papier.
7. Zabawa rytmiczna przy piosence «Posprzątajmy świat».
8. Zabawa dydaktyczna «Segregujemy śmieci»- przeliczanie zdobytych punktów.
9. Zabawa integracyjna z chustą animacyjną.
10. Zabawa integracyjna «Grozik».
Wręczenie wszystkim dzieciom «uśmiechniętych buziaczków».
Opracowała: Anna Różycka
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.