Postacie kobiet Starego Testamentu w odniesieni do życia Maryi.
Scenariusz katechezy dla klasy V
przygotowany przez mgr Dorotę Chudzyńską – katechetkę
Temat katechezy: Ukazanie Maryi na tle kobiet ST
Cele lekcji:
uczeń wie:
— że Bóg poprzez ludzi wypełnia swój plan zbawienia
— zapoznaje się z przykładami wiernych kobiet ST
— że Maryja jest wzorem wiernej i posłusznej Bogu kobiety
uczeń potrafi:
— wskazać cechy poznanych kobiet ST i odnaleźć je w życiu Maryi
— naśladować postawy poznanych kobiet
— wyjaśnić, na czym polega związek Maryi z dziełem zbawienia
— współpracować z Bogiem w Jego planie zbawienia
Metody:
— praca z tekstem w grupach
— rozsypanka
— praca z podręcznikiem
— pogadanka
Formy pracy:
— grupowa
— jednostkowa, indywidualna.
Środki:
— nagranie bicia dzwonów
— teksty o kobietach ze ST
— tekst rozsypanki
— Ewangelia wg Łk 1, 26-35.37-38a
— tekst «Anioł Pański»
— rysunek Zwiastowania Pańskiego
— wizytówka
Plan katechezy:
I. Część wstępna:
1. Przypomnienie cech, postaw i życia niektórych bohaterów ST i ich odniesień do cech, życia i postaw Jezusa Chrystusa.
2. Wprowadzenie do tematu:
— dzięki komu Jezus przyszedł na świat?
— czy w Piśmie świętym znajdziemy kobiety mające odniesienie do cech, życia i postaw Matki Jezusa – Maryi?
II. Część główna:
- Praca w grupach nad tekstami o życiu wybranych kobiet ze ST.
- Ułożenie rozsypanki i podanie jej treści, jako notatki przez każdą grupę.
- Wybranie cech, postaw z życia poznanych kobiet, które realizowała w swoim życiu Matka Jezusa – Maryja.
- Zapoznanie się z tekstem «Zwiastowania Pańskiego».
- Wyjaśnienie zwyczaju bicia dzwonów przed modlitwą «Anioł Pański»
6. Prezentacja modlitwy «Anioł Pański».
-
-
-
-
III. Część końcowa:
- Zachęta do naśladowania niektórych cech poznanych kobiet.
- Indywidualna deklaracja do współpracy z Bogiem przez naśladowanie wybranej postaci.
- Wypisanie deklaracji o chęci naśladowania wybranej kobiety
Wymagania
— podstawowe:
- uczeń podaje przykłady wiernych kobiet ze ST;
- uczeń wyjaśnia na czym polega związek Maryi z dziełem zbawienia;
— rozszerzone:
- uczeń opowiada treść «Zwiastowania»
- uczeń wyprowadza wnioski z tekstu modlitwy «Anioł Pański»
- uczeń umie zastosować naśladowanie cech poznanych postaci w swoim życiu.
Grupa I
SARA
Była żoną Abrahama. Wiele lat czekała, aby urodzić potomka, który odziedziczy ich majątek. Jej niewolnica śmiała się z niej. Choć miała 90 lat Bóg obiecał jej, że urodzi syna i stało się tak. Urodziła syna (choć było to niemożliwe) w podeszłym wieku.
Grupa II
ANNA
Bardzo kochała swego męża i pragnęła dać mu potomka. Jednak to nie było możliwe. Dlatego długo modliła się i codziennie przychodziła do świątyni, by prosić Boga o syna. Obiecała Bogu, że gdy urodzi się syn, odda go na służbę do świątyni. I Bóg wysłuchał jej modlitwy, więc Samuela – swojego syna przedstawiła kapłanowi Helemu i razem służyli Bogu w świątyni. Ofiarowała swego syna na całe życie Bogu.
Grupa III
RUT
Przeprowadziła się do kraju swojego męża po jego śmierci. Zamieszkała ze swoją teściową w Betlejem. Poznała jej pobożność i sama tak jak ona modliła się i pomagała mniej zamożnym. Była pobożna, religijna i dobra.
Grupa IV
DEBORA
Była prorokinią i rozsądzała różne sprawy sporne między Izraelitami. Pomogła Barakowi – wodzowi wojsk izraelskich i wraz z jego wojskim zwyciężyli wroga.
Służyła Bogu z wielką gorliwością.
Grupa V
ESTERA
Była zwykłą dziewczyną izraelską, ale Bóg zechciał aby została żoną króla. Gdy jej narodowi zagrażały: więzienia i wyniszczenie go, poprosiła swego męża – króla o łaskę dla swojego ludu. Uratowała swój lud od wrogów.
Grupa VI
JUDYTA
Była wdową. Bardzo kochała swój kraj i swoje miasto. Kiedy zagroził im wróg, podstępnie zabiła głównego dowódcę wrogich wojsk i uratowała swój naród.
Była patriotką i chciała, by jej naród żył w wolności.
Teksty do rozsypanki*
Urodziła syna
|
(choć było to niemożliwe)
|
w podeszłym wieku.
|
Ofiarowała
|
swego syna
|
na całe życie
|
Bogu.
|
Była
|
pobożna
|
religijna
|
i dobra.
|
Służyła
|
Bogu
|
z wielką
|
gorliwością.
|
Uratowała
|
swój
|
lud
|
od wrogów.
|
Była
|
patriotką i chciała,
|
by jej
|
naród żył
|
w wolności.
|
*Wszystkie teksty rozsypanki pocięte zamieszczam w kopertach zatytułowanymi imionami kobiet. Zadaniem uczniów jest odpowiednio je dopasować do postaci.
Wizytówka
Ja ……………………………….. pragnę współpracować z Bogiem naśladując ……………………… …………………………………...
|
Ja ……………………………….. pragnę współpracować z Bogiem naśladując ……………………… …………………………………...
|
Ja ……………………………….. pragnę współpracować z Bogiem naśladując ……………………… …………………………………...
|
Ja ……………………………….. pragnę współpracować z Bogiem naśladując ……………………… …………………………………...
|
Ja ……………………………….. pragnę współpracować z Bogiem naśladując ……………………… …………………………………...
|
Ja ……………………………….. pragnę współpracować z Bogiem naśladując ……………………… …………………………………...
|
Ja ……………………………….. pragnę współpracować z Bogiem naśladując ……………………… …………………………………...
|
Ja ……………………………….. pragnę współpracować z Bogiem naśladując ……………………… …………………………………...
|
Ja ……………………………….. pragnę współpracować z Bogiem naśladując ……………………… …………………………………...
|
Ja ……………………………….. pragnę współpracować z Bogiem naśladując ……………………… …………………………………...
|
Ja ……………………………….. pragnę współpracować z Bogiem naśladując ……………………… …………………………………...
|
Ja ……………………………….. pragnę współpracować z Bogiem naśladując ……………………… …………………………………...
|
Ja ……………………………….. pragnę współpracować z Bogiem naśladując ……………………… …………………………………...
|
Ja ……………………………….. pragnę współpracować z Bogiem naśladując ……………………… …………………………………...
|
Opracowała: Dorota Chudzyńska
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.