Konspekt zajęc prowadzony w oddziale przedszkolnym, dzieci
6-letnie, prowadzony w ramach tematu ogólnego«Poznajemy naszą Ojczyznę».
KONSPEKT ZAJĘCIA W GRUPIE 6– LATKÓW
Prowadząca: mgr Hanna Bartman
Temat tygodnia: Poznajemy naszą Ojczyznę
Temat dnia: Sławni Polacy– odkrywamy muzykę Fryderyka Chopina
na podstawie opowiadania nauczycielki, ilustracji i wiersza
„ Kiedy mamusia gra„, oraz nagrań utworów na płycie CD
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności słuchania muzyki poważnej
oraz wyobrażni muzycznej poprzez improwizację ruchową
i plastyczną.
Cele operacyjne: - dziecko uważnie słucha utworów muzyki poważnej
- umie bawic się przy muzyce
- wyraża swoje przeżycia, uczucia w różnych formach :
ruchem, instrumentacją, plastycznie
- wie kim był Fryderyk Chopin
- czyta pojedyńcze wyrazy i całe zdania ( dzieci zdolne)
- rozpoznaje litery w imieniu i nazwisku Fryderyk Chopin
- rozumie znaczenie słów: pianista, kompozytor, muzyka
poważna, dyrygent, orkiestra.
Metody: met. Batii Strauss, słowna, ogladowa, działań praktycznych
Forma: praca z całą grupą z uwzględnieniem indywidualnego podejścia do
dzieci z problemami edukacyjnymi, indywidualna.
Środki dydaktyczne: nagrania CD F. Chopina, L. Van Beethovena ,
kartonowe nuty, napisy: malarka, nurek, muzyk, kompozytor, pianis-
ta, teksty dla każdego dziecka,, rekwizyty do pracy dla malarza, nurka,
muzyka, farby, kartki do malowania, mapa Polski, plakaty o kompo-
zytorach muzyki, o Parku Łazienkowskim, instrumenty perkusyjne.
Przebieg :
- Powitanie, przedstawienie tematu zajęc : muzyka F. Chopina
Dzisiaj będziemy mówic o sławnym Polaku, wielkim kompozytorze Fryderyku Chopinie.- Czy ktoś słyszał o F. Chopinie?
— ko wyjaśni słowo„kompozytor”?
- A czy wiecie, kto to jest pianista?
2. Wprowadzenie do opowiadania .
— Spójrzcie, tak wyglądał F. Chopin.- prezentacja
— A to ilustracja z Żelazowej Woli, gdzie się urodził.
3. Opowiadanie nauczycielki :
Fryderyk Chopin -Polak znany na całym świecie, urodził się 22 lutego 1810r.
w Żelazowej Woli– blisko Warszawy.Był drobny, przeziębiał się łatwo.
Jego mama– Justyna często grała na fortepianie wieczorem, a Fryderyk
oparty o jej kolana słuchał i podpatrywał jak mama gra.
Pewnego dnia Frycek grał melodię mazura, którą usłyszał od mamy. Mama zdumiała się bardzo. Frycek miał tylko 3 lata. Każdą melodię, którą Frycek usłyszał zaraz grał na swój sposób– raz wesoło, raz smutno, to powoli, to szybko. Zaczął się uczyc gry na fortepianie gdy miał 6 lat. Już wtedy goście, którzy przychodzili do jego domu zachwycali się jego grą. Mając 8 lat Fryderyk wystąpił w dużej Sali na koncercie dla wielu osób.Przybyło mnóstwo ludzi,żeby zobaczyc Chopina i usłyszec jego grę. Za swój występ dostał wielkie brawa. Wychodził na scenę, kłaniał się a oklaskom nie było końca.Po skończeniu studiów w Polsce Fryderyk wyjeżdża za granicę do Francji aby jeszcze więcej nauczuc się gry na fortepianie. Bardzo tęskni za swoją ojczyzną. Do Polski nie może wrócic, ciężko choruje. Jest przeziębiony i ma chorobę płuc. Chopin już nigdy nie ujrzał Polski, ani swojej rodziny. Po cięzkiej chorobie serca jego serce
przestało bic 17 pazdziernika 1849roku. Serce Chopina spoczywa w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, gdzie zostało przywiezione z Francji.Grób Chopina jest we Francji, w Paryżu. Pomnik tego sławnego na całym świecie Polaka można zobaczyc w Warszawie, w Parku Łazienkowskim.
4. Improwizacja taneczna z kolorowymi szarfami do wysłuchanego utworu.
5. Umieszczenie przez nauczucielkę na stoliku przedmiotów potrzebnych w pracy: malarza, muzyka, nurka.
Nauczycielka zadaje pytanie: Czym zajmują się ludzie, którzy posługują się tymi przedmiotami? Który podpis pasuje do tych przedmiotów?
Dla dzieci nie czytających– nauczycielka pyta, które litery znacie w tych wyrazach?
Dzisiaj rozmawiamy i słuchamy utworów wybitnego polskiego muzyka i kompozytora Fryderyka Chopina. ( N. Pokazuje albumy na temat życia F.Chopina).
6. Wysłuchanie utworu F. Chopina i określenie jego nastroju. Przypięcie nutki
z odpowiednią miną.
7. F. Chopin koncertował dla publiczności. Zagrajmy dla naszego gościa przy muzyce poważnej, tak jak my umiemy.
Zabawa „Dyrygent i orkiestra”– nauczycielka jest dyrygentem a dzieci orkiestrą, która gra na instrumentach perkusyjnych ( talerze, tamburina, drewienka) utwór L.van Beethowena„ Marsz turecki”.
8. Improwizacja plastyczna do muzyki Chopina. Dzieci otrzymują kartki papieru, słuchaja muzyki, nauczycielka mówi wiersz Heleny Bechlerowej
„Kiedy mamusia gra”
Kiedy mamusia wieczorem
Zagra mazurki Szopena,
Siadamy przy niej cichutko:
Ja, Ola, Strefek i Lena.
Dziwna to jakaś muzyka!
Gdy słucham i przymknę oczy,
Widzę las, niebo, a potem
Pastuszek za krówka kroczy.
I widzę taniec wspaniały,
Suną za krokiem krok–pary.
Słucham i patrzę, i nie wiem:
Muzyka to, czy tez czary?
Za oknem wiatr,
Dzwonią w szyby
Krople powolne, miarowe.
— Mamusiu, słyszysz, deszcz pada,
Zagraj„Preludium deszczowe”.
9. Zorganizowanie wystawy prac, wspólna ocena .
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.