Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Dodawanie liczb naturalnych sposobem pisemnym

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-06-21 14:47:35
Autor: Magdalena Makowska

Lekcja przeprowadzona w klasie 4.

Cel główny: Uczeń potrafi dodawać liczby naturalne sposobem pisemnym.

 

Cele operacyjne:

Uczeń zna:

-   pojęcia: składnik, suma,

-   rzędy: jedności, dziesiątek, setek, tysięcy, itd. w danej liczbie– prawidłowo je wskazuje i nazywa,

-   algorytm dodawania sposobem pisemnym.

Uczeń umie:

-   wykonywać obliczenia zgodnie z poznanym algorytmem dla dwóch, trzech i więcej składników,

-   sprawnie posługiwać się rachunkami.

 

Metody: elementy wykładu, pogadanka, ćwiczenia utrwalające

 

Formy: praca w grupach, praca indywidualna.

 

Środki dydaktyczne: Papierowe banknoty i monety przygotowane przez nauczyciela, podręcznik do klasy IV„Matematyka z plusem”, zeszyt ćwiczeń.

 

Przebieg lekcji:

  1. Czynności organizacyjno– porządkowe.
  2. Sprawdzenie pracy domowej.
  3. Wprowadzenie– praca w grupach dwuosobowych.

Przedstawienie kilku sytuacji z życia codziennego, w których należy wykonać operacje na liczbach wielocyfrowych:

  • Na podstawie rachunku dla PSP w Łączanach odpowiedz ile złotych zapłaciła szkoła za bilety do Teatru Miniatura?

TEATR MINIATURA

Rachunek dla PSP w Łączanach

Liczba osób– 34

Cena biletu    x 8zł

Razem:

 

  • Ile złotych reszty wydała sprzedawczyni w księgarni Belfer

Księgarnia BELFER

Album

113zł

Mapa

14zł

Razem:

127zł

 

 

Wpłacono:

200zł

 

-127zł

Reszta:

Uczniowie przeprowadzają obliczenia wykorzystując wykonanymi z papieru banknoty i monety. Trudności w rachunkach przekonują ich, że warto poznać prostszy sposób.

Podanie algorytmu  pisemnego dodawania liczb naturalnych.

 

 

1

3

4

7

 

 

+

 

4

2

1

 

 

 

1

7

6

8

 

 

 

I

I

I

I

 

 

 

I

I

I

I

-

Najpierw dodajemy jedności: 7+1=8

 

I

I

I

 

 

 

 

I

I

I

-

-

Potem dodajemy dziesiątki: 4+2=6

 

I

I

 

 

 

 

 

I

I

-

-

-

Następnie dodajemy setki: 3+4=7

 

I

 

 

 

 

 

 

I

-

-

-

-

Na końcu dodajemy tysiące: 1+0=1

 

 

 

 

 

 

 

  1. Praca indywidualna: rozwiązywanie zadań: zad.1 str.77, zad.5 str.78– podręcznik; zadania: 1,2 str.54 oraz zad. 5 str.55– zeszyt ćwiczeń (uczeń z opinią PPP rozwiązuje tylko zadanie 1 z podręcznika i zadania 1 i 2 z zeszytu ćwiczeń).
  2. Podsumowanie zajęć i ocena uczniów:

Jako podsumowanie lekcji, każdy uczeń otrzymuje sprawdzian błyskawiczny, który rozwiązuje. Nauczyciel zbiera sprawdziany i ocenia pracę uczniów.

  1. Praca domowa: zadania: 3 str.54 4,6,7 str. 55– zeszyt ćwiczeń (uczeń z opinią PPP– zad. 3 str.54– zeszyt ćwiczeń).

Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.