konspekt indywidualnych zajęć rewalidacyjno— wychowawczych dla uczennicy upośledzonej w stopniu głębokim
KONSPEKT INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO– WYCHOWAWCZYCH DLA UCZENNICY UPOŚLEDZONEJ UMYSŁOWO W STOPNIU GŁĘBOKIM
TEMAT: POZNAJĘ RÓŻNE SMAKI
CELE OGÓLNE:
-umożliwienie polisensorycznego poznawania świata;
-poznanie treści wiersza J.Brzechwy pt.Entliczek– Pentliczek;
-zapoznanie z nazwami i smakami owoców;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-potrafi zdmuchnąć świeczkę;
-potrafi z pomocą nauczyciela śpiewać piosenkę i grać na bębenku;
-potrafi odpowiadać na proste pytania;
-zna aktualną porę roku i jej podstawowe oznaki;
-potrafi z pomocą nauczyciela powiedzieć prosty wierszyk;
-rozpoznaje poznane owoce i ich smaki;
-potrafi trzymać i rwać bibułę;
-potrafi współpracować z nauczycielem;
CELE REWALIDACYJNE:
-dostarczenie radości ze wspólnej zabawy, nauki i wspólnego spaceru;
-zapewnienie poczucia bezpieczeństwa;
-usprawnianie manualne dłoni;
-doskonalenie koordynacji wzrokowo– ruchowej.
METODY:
-słowna;
-pokaz;
-stymulacja;
-praktycznego działania.
FORMY PRACY– indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
-olejek cytrynowy, lampka zapachowa, świeczka, zielony balonik, teksty wierszy, owoce, bibuła, karton, klej, woda, ręczniki papierowe, plastikowe miseczki i łyżeczki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie.
2. Zapalenie lampki zapachowej, zdmuchnięcie zapałki, nalanie olejku zapachowego, wąchanie go, roztarcie kropelki na dłoni.
3. Smakowanie cytryny.
4. Zabawa świecą– zdmuchiwanie, przybliżanie ręki– odczuwanie ciepła.
5. Śpiew piosenki pt. Żabka mała i granie na bębenku.
6. Zabawa kolorem zielonym– zabawa zielonym balonikiem.
7. Rozmowa kierowana na temat pory roku.
8. Przypomnienie ostatnio poznanych wierszyków.
9. Wysłuchanie wiersza J. Brzechwy pt. Entliczek- Pentliczek.
10.Krótka rozmowa na temat treści wiersza.
11.Pokaz jabłka– dotykanie, oglądanie, wąchanie i smakowanie.
12.Poznanie innych owoców- czereśnie, truskawki, banany, pomarańcze, cytryna, brzoskwinia- oglądanie, dotykanie, wąchanie i smakowanie. 13.Dopasowywanie owocu do obrazka.
14.Zabawa w zgadywanie–jaki to owoc.
15.Praca plastyczno techniczna– wypełnianie konturu owocu skrawkami bibuły.
16.Umieszczenie pracy na wystawie.
17.Mycie i wycieranie rąk.
18.W nagrodę wychodzimy na spacer podziwiać wiosenno– letnią pogodę.
Dane autora: Agnieszka Bednaruk
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.