Zachęcam do przeprowadzenia lekcji muzyki z wykorzystaniem najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych z uczniami w każdym wieku.
SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI W KLASIE III
TEMAT: Poznajemy polskie pieśni patriotyczne–„Piechota”.
CELE:
— Poznawanie pieśni historycznych i muzyki narodowej
— Kształtowanie właściwej postawy wobec własnej kultury i tożsamości narodowej
CELE DYDAKTYCZNE:
Uczeń potrafi:
— zagrać na flecie„Przybyli ułani” (praca domowa)
— zaśpiewać w grupie pieśni„Przybyli ułani” i„Piechota”
— omówić słuchany utwór (F. Chopina)
POMOCE DYDAKTYCZNE:
— flet prosty
— pianino
— odtwarzacz płyt CD
— zeszyt ćwiczeń W. Wołejsza„Śpiew i muzyka dla smyka” cz.I
— teksty i nuty pieśni„Piechota”,„Przybyli ułani”
— F. Chopin: Polonez As-dur op. 53 (nagranie w wykonaniu Marthy Argerich)
— Reprodukcje obrazów ukazujące różnice w stroju żołnierzy piechoty i ułanów
- Jerzy Kossak„Wymarsz z Oleandrów”
- Stanisław Batowski„Wjazd Józefa Piłsudskiego do Kielc”
- „Ułan i dziewczyna”
METODY:
— praktyczne: śpiew, gra na fletach, ćwiczenia rytmizacji tekstu
— eksponujące: prezentacja nagrania
— problemowe: wypowiedzi uczniów na temat utworów, bieżących wydarzeń kulturalnych
FORMY PRACY: indywidualna, zbiorowa
CZAS TRWANIA: 45 minut
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie uczniów. Czynności organizacyjno- porządkowe.
2. Odśpiewanie pieśni„Przybyli ułani. (przypomnienie)
3. Indywidualna gra na fletach„Przybyli ułani”. (praca domowa)
4. Zapoznanie się z nową pieśnią patriotyczną„Piechota”
— rozdanie tekstów (uczniowie wklejają do zeszytów)
— przeczytanie tekstu
— wyjaśnienie znaczenia trudniejszych słów (np. surma, lampasy) i treści utworu.
SURMA — trąba wojskowa wykonana z drewna lub kości słoniowej, służąca w dawnym wojsku do celów sygnalizacyjnych;
LAMPAS– pas z kolorowego sukna wzdłuż spodni;
5. Wykonanie pieśni przez nauczyciela.
6. Czytanie rytmiczne tekstu (ćwiczenia dykcji i rytmu).
7. Wspólne śpiewanie pieśni (kilkakrotnie, fragmentami).
— zwrócenie uwagi na występujący w pieśni rytm marsza i charakter
(żołnierze idą na wojnę).
8. Wskazywanie różnic w stroju ułana i żołnierza piechoty na podstawie reprodukcji obrazów.
9. Wprowadzenie do utworu F. Chopina.
(Muzyka patriotyczna kojarzy się przede wszystkim z pieśniami, które mają słowa.
Tymczasem muzyka patriotyczna może być przeznaczona wyłącznie do słuchania.
Taką muzykę tworzył Fryderyk Chopin.)
10. Wysłuchanie Poloneza As-dur w wykonaniu Marthy Argerich.
11. Omówienie słuchanego utworu.
12. Przypomnienie o (bieżących) wydarzeniach kulturalnych (Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie– I miejsce Rafał Blechacz, 2005r.).
13. Podsumowanie lekcji i pożegnanie uczniów.
Opracowała: Jolanta Tulej
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.