Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Dbamy o środowisko — woda

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-05-31 17:47:52
Autor: Izabela Banaszkiewicz

Scenariusz zajęć dla dzieci 3,4-letnich dotyczący edukacji ekologicznej

Scenariusz zajęcia

Wiek dzieci: 4-latki

Temat kompleksowy: Zielona energia

Temat dnia: Woda

Cele ogólne: Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających pogłębianiu wiedzy przyrodniczej i ekologicznej. Wyzwolenie wielostronnej aktywności dzieci.

Cele operacyjne:

Dzieci:

  • Potrafią wypowiedzieć się na określony temat,
  • Rozpoznają wodę w różnych stanach skupienia,
  • Potrafią określić obieg wody w przyrodzie
  • Rozwijają koordynację słuchowo-ruchową oraz płynność ruchu,
  • Doskonalą wrażliwość dotykową, znają części ciała,
  • Segregują przedmioty według wskazanego kryterium,
  • Potrafią przeliczyć elementy w zbiorze,
  • Rozwijają zmysł estetyczny i sprawność manualną,
  • Potrafią regulować siłę wydechu.

Forma pracy: z całą grupą, indywidualna

Metody pracy:

  • słowna– rozmowa, wiersz
  • oglądowa– obserwacja, pokaz
  • praktycznego działania

Środki dydaktyczne:

Ilustracje przedstawiające sytuacje, w których używa się wody, ilustracje przedstawiające sytuacje marnowania wody, woda czysta i brudna, parująca woda, lód, piosenka„Posprzątajmy świat”, wiersz Joanna Kulmowa„Krople deszczu”, tablica„Przygody kropelki”, historyjki obrazkowe wg„Przygód kropelki”, krople wycięte z papieru, podkład muzyczny zabawy„Deszczyk”, kartki, nożyczki, klej, tusz, plastelina, kredki, patyczki.

Przebieg zajęcia

1. Kto potrzebuje wody?

Dzieci śpiewają piosenkę„Posprzątajmy świat”, rozwiązują zagadkę:

Służy do picia, służy do mycia

Bez niej na Ziemi nie byłoby życia?

wymieniają sytuacje, w których używa się wody. Wśród zgromadzonych na tablicy ilustracji dzieci wyszukują te, które obrazują wskazany przykład użycia wody. Wypowiadają się jak dbać o zasoby wody. Następnie wskazują różnice pomiędzy wodą czystą i brudną oraz obserwują wodę w różnych stanach skupienia.

2.„Krople deszczu”– nauczycielka recytuje wiersz Joanny Kulmowej:

Krople deszczu jak urosną duże

To nie mogą się pomieścić w chmurze.

A znów później im za małe kałuże.

A znów później im za małe strumyki, potoki

Więc skaczą na kamyki. Z kamyków w obłoki.

Więc się kładą na obłokach, na wichurze.

I razem z obłokami rosną w burzę.

Charakteryzuje obieg wody w przyrodzie na podstawie tablicy„Przygody kropelki”. Następnie dzieci indywidualnie układają historyjkę o przygodach kropelki wody– zróżnicowanie ilości obrazków od 2 do 6. Opowiadają przygody swojej kropelki.

3. Duże i małe krople

Dzieci tworzą zbiory„kropel wody” segregując je według wskazanego kryterium (wielkość, kolor). Przeliczają liczebność zbiorów. Dostosowanie trudności zadania do możliwości każdego dziecka.

4. „Deszczyk”– zabawa ruchowa przy muzyce.

Dzieci naśladując nauczycielkę odtwarzają muzykę ruchem.

5. Kropelka– nauczycielka lekko pryska wodą na dziecko, którego zadaniem jest określenie, na jaką część ciała spadły krople wody.

6. Świat w kropli wody– co może powstać z kropli?

Oferty:

Dzieci naklejają wycięte z papieru krople i dorysowują potrzebne elementy tworząc swoje obrazki.

Dzieci otrzymują kilka kropel tuszu, rozdmuchują go, dorysowują potrzebne elementy.

Dzieci lepią z plasteliny krople, doczepiają patyczki, włóczkę tworząc własne kompozycje.

7. Przygotowanie wystawy prac oraz posprzątanie swojego miejsca pracy.

Zakończenie zajęć.

 

Opracowała: Izabela Banaszkiewicz


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.