Scenariusz lekcji o zdrowiu na podstawie podręcznika Challenges 3 Longman.
Scenariusz lekcji z języka angielskiego w gimnazjum
Barbara Strychalska
Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Suchożebrach
1. Poziom nauczania:
Klasa: 2ab gimnazjum
Ilość godzin tygodniowo: 3
2. Data: 13.01.2011r.
3. Czas trwania jednostki lekcyjnej: 45 minut
4. Temat: Health. How healthy is your lifestyle?– zdrowie. Jak zdrowy jest Twój styl życia?
5. Cele lekcji:
Cel główny:
— osiągnięcie poziomu opanowania języka obcego zapewniającego sprawna komunikację językową.
Cele operacyjne:
— uczeń potrafi wymienić i nazwać poznane problemy zdrowotne i sposoby ich leczenia,
— uczeń potrafi opisać co widzi na obrazku z użyciem poznanych zwrotów i wyrażeń,
— uczeń potrafi wyszukać w słuchanym tekście potrzebne informacje,
— uczeń potrafi rozwiązać quiz dotyczący zdrowego stylu życia,
— uczeń zdaje sobie sprawę jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, potrafi ocenić czy prowadzi zdrowy styl życia i wie co należy zmienić żeby być zdrowszym.
6. Pomoce, materiały, środki dydaktyczne:
Podręcznik, zeszyt ćwiczeń, magnetofon, płyty, tablica, karty ze słownictwem, magnesy
7. Formy pracy: metoda audiolingwalna, komunikacyjna, wypowiedzi chóralne i indywidualne, praca z tekstem, uzupełnianie, dobieranie, selekcjonowanie informacji.
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne:
1. Przywitanie, sprawdzenie obecności.
2. Rozgrzewka językowa: uczniowie otwierają podręczniki (open your books on page 25, look at the picture and tell me what can sou see) — wypowiedzi uczniów na temat tego co widzą na obrazkach.
3. Nawiązanie do nowego tematu, podanie tematu i celu lekcji, nauczyciel zapisuje temat na tablicy, uczniowie przepisują temat do zeszytów:
Subject: Health. How healthy is your lifestyle?– zdrowie. Jak zdrowy jest Twój styl życia?
Prezentacja nowego materiału:
4. Wprowadzenie nowego słownictwa:
— uczniowie słuchają słówek z płyty, jednocześnie śledząc je w podręczniku i powtarzają je chóralnie,
— nauczyciel prosi kilkoro uczniów o przeczytanie słówek indywidualnie, poprawiając wymowę,
— przy pomocy nauczyciela uczniowie starają się przetłumaczyć nieznane im słowa,
— podział słówek na tablicy na problemy zdrowotne i leczenie, uczniowie podchodzą do tablicy i z pomocą nauczyciela dzielą słowa, następnie dobierają do nich ich tłumaczenie, powstaje poniższa tabela:
HEALTH PROBLEMS– problemy zdrowotne | TREATMENT — leczenie |
ALLERGY– alergia COLD– przeziębienie FLU– grypa HEADACHE– ból głowy INSOMNIA– bezsenność BEING OVERWEIGHT– nadwaga SPORTS INJURY– kontuzja sportowa STRESS– stres TIREDNESS– zmęczenie | ACUPUNCTURE– akupunktura ANTIBIOTICS– antybiotyki HERBAL REMEDY– lekarstwo ziołowe PAINKILLER– lek przeciwbólowy VACCINATION — szczepienie |
— nauczyciel jeszcze raz czyta słówka z tablicy wskazując je, uczniowie patrząc na tablicę powtarzają chórem.
5. Ćwiczenia w słuchaniu sprawdzające przyswojenie poznanego słownictwa i utrwalające je:
— nauczyciel tłumaczy w jaki sposób uczniowie mają wykonać ćwiczenie ze słuchu (zadaniem uczniów jest dobranie trzech z podanych wyrażeń do osoby, która o nich mówi),
— uczniowie słuchają dwukrotnie nagranych wypowiedzi, nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania tłumacząc niejasności.
6. Ćwiczenia w rozumieniu tekstu czytanego:
- nauczyciel prosi uczniów aby zapoznali się z kwestionariuszem dotyczącym zdrowego stylu życia,
- uczniowie czytają kolejno pytania, nauczyciel tłumaczy niezrozumiale słowa zapisując je na tablicy, uczniowie zaznaczają swoje odpowiedzi,
- nauczyciel prosi uczniów o sprawdzenie liczby punktów jaką uzyskali, wyjaśniając które z odpowiedzi były najwięcej punktowane i dlaczego, zwracając uwagę na to w jaki sposób można poprawić swój styl życia aby był zdrowszy.
Podsumowanie lekcji i zadanie pracy domowej, ocena aktywności uczniów:
— nauczyciel pyta uczniów ze słówek poznanych na lekcji,
— nauczyciel zadaje pracę domową– ćwiczenie 1 i 2 ze strony 23,
— nauczyciel ocenia aktywność uczniów na lekcji.
Opracowała: Barbara Strychalska
Powrót | Do góry






, aby dodać komentarz.