Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Scenaiusz lekcji powtórzeniowej z przyrody dla klasy 5 z działu «Polska — moja ojczyzna»

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-05-30 23:47:30
Autor: Teresa Szwaja — Błaszczyk

Scenariusz lekcji przyrody przygotowany został do podręcznika«Przyrodo, witaj! 5» wydawnictwa WSiP, ale można go wykorzystać do każdego innego podręcznika podczas podsumowania działu o głównych miastach Polski. Lekcja pozwala utrwalić zdobyte wiadomości a także je poszerzyć. Lekcję najlepiej przeprowadzić w pracowni informatycznej.

Scenariusz lekcji przyrody dla klasy piątej szkoły podstawowej

Tytuł podręcznika:„Przyrodo, witaj! 5”

Wydawnictwo:„WSiP”

Autorzy: E. Gromek, E. Kłos, W. Kofta, E. Laskowska, A. Melson

Temat: Powtórzenie wiadomości z działu„Polska– moja ojczyzna”

Cele operacyjne– oczekiwane osiągnięcia uczniów

  • Wymienia i pokazuje na mapie największe i najstarsze miasta Polski
  • Wskazuje na mapie miasto będące stolicą jego województwa
  • Podaje aktualną liczbę województw
  • Rozpoznaje najważniejsze zabytki w wybranych miastach
  • Zna zasady podziału administracyjnego Polski
  • Potrafi wyjaśnić takie znaczenia słów jak: parlament, ambasada, gęstość zaludnienia, aglomeracja, węzeł komunikacyjny, wójt, burmistrz, prezydenta, sołtys, gwara,

Metody pracy:      

  • pogadanka,
  • praca w grupie (w parach)
  • dyskusja
  • ćwiczenia z wykorzystaniem programu multimedialnego
  • quiz

Środki dydaktyczne:

  • fizyczna mapa Polski (dwustronna)
  • CD-ROM dla ucznia do programu i podręcznika „Przyrodo, witaj! 5”,
  • prezentacja multimedialna– Miasta Polski (zdjęcia najważniejszych, najbardziej charakterystycznych miejsc  największych i najstarszych miast Polski)
  • koperty z punktami (twarde, tekturowe karteczki np. puzzle)
  • paski z pytaniami do quizu przyrodniczego
  • kolorowe karteczki do losowania par

Przebieg lekcji

I. Faza wprowadzająca

1. Przypomnienie w postaci krótkiej pogadanki

— co należy wziąć pod uwagę organizując wycieczkę szkolną?

— co jest najważniejsze podczas planowania wycieczki?

2. Sprawdzenie pracy domowej w zeszytach ćwiczeń

II. Faza realizacji

Rozlosowanie par za pomocą kolorowych karteczek i zajęcie w parach stanowisk przy komputerach

1. Otwarcie w komputerach programu„Przyrodo, witaj! 5”

Uczniowie otwierają„Spis treści”, następnie„Lekcja 15”. 

2. Kolejne 3 minuty przypominają sobie zgodnie z interaktywną mapką położenie największych i najstarszych miast Polski i informacje z nimi związane.

3. Wyjaśnienie zasad, według których będzie przebiegać powtórzenie

Powtórzenie ma formę quizu przyrodniczego. Uczniowie pracują na ocenę w parach i  dla par są przyznawane punkty. Każda para na wstępie otrzymuje kopertę z dziesięcioma punktami (10 puzzli w kopercie). Brak odpowiedzi lub nieprawidłowa odpowiedź to utrata punktu i odebranie go z koperty. Jeśli uczniowie nie stracą żadnego punktu i pełną pulę utrzymają do  końca gry na zakończenie lekcji taka para otrzymuje ocenę bardzo dobrą.

Quiz składa się z 5 zadań sprawdzających wiedzę i umiejętności uczniów

Zadanie 1

Wskazanie na mapie Polski wylosowanych na karteczce miast

Uczniowie w parach losują kolejno karteczki z nazwami miast i następnie wskazują je na mapie (karteczki z nazwami miast  — Załącznik nr 1)

Zadanie 2

Rozpoznawanie miast na slajdach.

Podobnie jak  w zadaniu nr 1 pary odgadują jakie miasto przedstawia slajd. Jeśli nie    wiedzą  chętni uczniowie udzielają odpowiedzi. Najaktywniejsza para zostanie na  koniec nagrodzona dodatkowym punktem.

Zadanie 3

Pytania typu: Prawda– Fałsz  (Załącznik nr 2)

Zadanie 4

Skojarzenia  Podaj nazwę miasta lub miejsca w Polsce, do którego pasuje szereg skojarzeń (Załącznik nr 3)

Zadanie 5

Pytania w tym zadaniu są trudne, na ocenę celującą. Każda para ma szansę zdobyć dodatkowy punkt jeśli odpowie na wylosowane przez siebie pytanie. Jeśli nie odpowie    nie traci punktów. (Załącznik nr 4)

III. Faza podsumowująca

  1. Podsumowanie punktów w kopertach i ustalenie ocen
  2. Przypomnienie terminu sprawdzianu i zakończenie lekcji

IV.  Ewaluacja: rozdanie krótkiej, anonimowej  ankiety i wypełnienie jej przez uczniów (Załącznik nr 5)

 

Załącznik nr 1

 

Wskaż na mapie Warszawę i Sandomierz

 

 

Wskaż na mapie Kraków i Gniezno

 

 

Wskaż na mapie Poznań i Częstochowę

 

 

Wskaż na mapie Kalisz i Łódź

 

 

Wskaż na mapie Wrocław i Katowice

 

 

Wskaż na mapie Gdańsk i Wieliczkę

 


Załącznik nr 2

PRAWDA– FAŁSZ

  1. W centralne części miasta średniowiecznego znajdował się ratusz
  2. Gdynia jest jednym z najstarszych miast Polski
  3. Jedną z atrakcji turystycznych Kazimierza są podziemne lochy
  4. Poznań jest uznawany za muzyczną stolicę Polski
  5. Kalisz jest miastem, które w średniowieczu należało do najważniejszych ośrodków życia publicznego i politycznego Wielkopolski
  6. Ignacy Łukaszewicz odkrył jako pierwszy sól we Wieliczce
  7. Na czele gminy stoi prezydent
  8. Na czele władz powiatu stoi starosta
  9. Ambasada to budynek, w którym ma swoją siedzibę sejm i senat
  10. Wit Stwosz wyrzeźbił ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie

Załącznik nr 3

SKOJARZENIA

  1. fabryki włókiennicze- szkoła filmowa– ulica Piotrkowska
  2. polska Wenecja– panorama Racławicka– Teatr Pantomimy
  3. Collegium Maius– smok Wawelski– Wit Stwosz
  4. Muzeum Początków Państwa Polskiego– Wzgórze Lecha– słynne drzwi
  5. Brama Opatowska– lochy– Jan Długosz
  6. Władysław Jagiełło– krzyżacy– bitwa
  7. św. Kinga– sól– podziemne korytarze
  8. nafta– Ignacy Łukaszewicz– pierwsza kopalnia ropy naftowej
  9. żuraw– stary dźwig portowy– Bałtyk
  10. zagrożenie ekologiczne– węgiel– kopalnie i hałdy

Załącznik nr 4

PYTANIA PREMIOWANE

  1. W Warszawie oprócz Pałacu Prezydenckiego znajduje się Belweder. Powiedz co wiesz o tym budynku
  2. Pałac Królewski w Wilanowie– który z królów mieszkał w tym pałacu? Co wiesz o tej postaci?
  3. Jak nazywa się najmłodszy most w Warszawie? Jaki to rodzaj mostu?
  4. Kalisz to miasto pochodzące ze średniowiecza. Powiedz co zachowało się w tym mieście z tamtych czasów?
  5. Co oznacza nazwa„Ostrów Tumski”? Gdzie w Polsce znajduje się najstarsza katedra i z jakiego wieku ona pochodzi?

Załącznik nr 5

EWALUACJA

Wybierz odpowiednią odpowiedź podkreślając ją

  1. Czy podobał  ci się taki sposób pracy na dzisiejszej  lekcji?      TAK      ŚREDNIO        NIE
  2. Czy lekcja pomogła Ci utrwalić zdobyte wiadomości?             TAK       ŚREDNIO       NIE
  3. Czy chciałbyś aby lekcje częściej były przeprowadzone taką metodą ?        TAK       NIE
  4. Twoje uwagi do lekcji:………………………………………………………………

 

Opracowała: Teresa Szwaja– Błaszczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.