Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

"W malinowym chrusniaku" Bolesława Lesmiana

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-05-24 22:22:04
Autor: Magdalena Polak

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

W KLASIE III GIMNAZJUM

 

Temat lekcji: Odurzająca moc malin. Jak odegrać miłosną scenę„W malinowym chruśniaku”?

 

Cele lekcji:

— uczeń potrafi wskazać podmiot liryczny i adresata wiersza

— uczeń potrafi wejść w rolę aktora i odegrać scenę miłosną

— uczeń potrafi zinterpretować utwór, zwracając uwagę na zmysłowy charakter wiersza

— uczeń potrafi dostrzec związek człowieka z przyrodą

— uczeń potrafi wskazać podobieństwa między utworem lirycznym a obrazem

— uczeń potrafi wskazać środki artystyczne występujące w wierszu

 

Metody lekcji:

— metoda poszukująca– pogadanka heurystyczna

— metoda przekładu intersemiotycznego

— drama– scenka dramowa

— metoda podająca– praca z tekstem

 

Formy pracy:

— praca z całą klasą

 

Przebieg lekcji:

 

  1. Wprowadzenie do tematu:

a)  Swobodna rozmowa o malinach

b)  Wysłuchanie wiersza „W malinowym chruśniaku” w wykonaniu Marka Grechuty i Krystyny Jandy

-  wskazanie bohatera utworu

-  opisanie sytuacji, w której znajduje się bohater

-  wskazanie charakteru utworu– wiersz miłosny, erotyk

 

     2.   Część zasadnicza lekcji

a)  Zapisanie tematu lekcji.

b) Odczytanie wiersza Bolesława Leśmiana„W malinowym chruśniaku”

-  wskazanie podmiotu lirycznego i adresata wiersza

-  wskazanie sytuacji lirycznej (uzupełnienie informacji)

 

— znajdują się w malinowym zagajniku                                    — ukrywają się przed ludźmi

 

— zrywają maliny                                                                   - rozmawiają ze sobą, szepcząc

ON i ONA

 

— on jadł z jej dłoni maliny                                           — doznają po raz pierwszy                                                                                   miłosnego uniesienia

— ona pocałowała go w czoło                                                 — on chwycił ją za ręce

 

c)      Próba odegrania przez uczniów sceny miłosnej opisanej w utworze.

-  zwrócenie uwagi na mowę ciała

d)      Zwrócenie uwagi na obraz przyrody wpływający na zmysłowość wiersza

— miejsce: malinowy chruśniak

— czas: duszne lato, słoneczny dzień

— dźwięk: bzyczenie bąka, szept zakochanych

— barwę: krwista czerwień

— owady: bąk złośnik, żuk kosmaty

 

     3.   Podsumowanie lekcji

a) Interpretacja obrazu Marca Chagalla„Kochankowie w bzie”

— wskazanie podobieństw między wierszem Leśmiana a obrazem Chagalla

 

     4.   Zadanie domowe:

      a) Wypisz przykłady występujących w wierszu środków artystycznych.

b) Odszukaj sentencje, aforyzmy i przysłowia związane z miłością.

 

Dane autora: Magdalena Polak


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.