Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Japonia – gospodarczą potęgą Azji

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-05-24 16:18:18
Autor: Anna Zarzycka-Tomalska

Współczesne przemiany gospodarcze, społeczne i polityczne na kontynentach i w wybranych państwach (Japonia).

KONSPEKT LEKCJI GEOGRAFII

KLASA II GIMNAZJUM

 

Współczesne przemiany gospodarcze, społeczne i polityczne na kontynentach i w wybranych państwach

 

 Temat: Japonia– gospodarczą potęgą Azji.

 

 

Cele dydaktyczno- wychowawcze

Po zajęciach uczniowie powinni:

 

     -    wykazuje wpływ środowiska przyrodniczego na gospodarkę Japonii,

-         wymienia kataklizmy utrudniające rozwój kraju,

-         ukazuje na podstawie danych statystycznych Japonii do niekorzystnych warunków środowiskowych,

-         wymienia cechy nowoczesnego przemysłu Japonii,

-         stosuje terminy: gospodarka morska,

-         wyjaśnia przyczyny rozwoju gospodarczego mimo prawie całkowitego braku surowców mineralnych, górzystości kraju, dużego zalesienia i przeludnienia Japonii,

-         rozumie wpływ jednorodności narodowej i religii na rozwój gospodarki– potęgą gospodarczą kraju,

-         wyjaśnia rolę handlu i gospodarki morskiej w gospodarce kraju,

-          omawia problemy związane z dużą gęstością zaludnienia i przekształceniem środowiska.

 

 

Metoda (y:) rozmowa nauczająca, praca w grupach, praca z podręcznikiem, mapą, pod kierunkiem nauczyciela

 

Środki dydaktyczne: B. Dobosik, K. Kardas, B. Modzelewska, Przestrzeń geograficzna w której żyje człowiek, Podręcznik geografii dla gimnazjum, część I, Toruń 1999, ss. 213-217, mapa Azji–fizyczna, atlasy geograficzne, referat ucznia,

 

 Przebieg lekcji

 Czynności organizacyjno- porządkowe

  1. Rekapitulacja wtórna

 

Czynności nauczyciela

 

Nauczyciel zadaje pytania uczniowi z ostatniej lekcji.

 

Czynności ucznia:

 

-          Określ położenie geograficzne i warunki naturalne Indii

-          Przedstaw korzystając z atlasu rozmieszczenie złóż surowców mineralnych w Indii

-          Określ gałęzie gospodarki i ich wykorzystanie

-          Wskaż i wymień największe miasta Indii

-          Omów strukturę narodowościową i wyznaniową

-          Przedstaw gałęzie przemysłu i stan gospodarki

 

 

III.             Realizacja nowego materiału

 

 

Nauczyciel charakteryzuje położenie geograficzne Japonii- wskazuje na mapie, a uczniowie w atlasach. Podkreśla walory państwa wyspiarskiego.

 

Japonia państwo w Azji Wschodniej położone na Wyspach Japońskich, na Oceanie  Spokojnym. W skład Japonii wchodzą wyspy takie jak: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu ( stanowią one 96% powierzchni kraju) oraz wyspa Riukiku i około 4 tys. Mniejszych wysp. Japonia oddzielona jest od kontynentu Morzem Ochockim, Japońskim i Wschodniochińskim.

 

 

Omawia rekordy kontynentu:

 

Podaje powierzchnię- 377,8 tys. km²

            Ludność– 126 mln.

            Stolica- Tokio

         Zespół miejski- 11, 8 mln.            ( zapis do zeszytu)

 

 

Najwyższe góry– środkowa część Honsiu w obrębie rowu Fossa Magna, z którego wznosi się wulkan Fudżi (3376 m)

 

 

Powierzchnia Japonii stanowi wypiętrzoną, nadwodną część podmorskiego łańcucha górskiego. Znaczna liczba czynnych wulkanów, bogactwo gorących źródeł. W pobliżu podwodnego łańcucha wielkie głębie oceaniczne między innymi Rów Japoński ( 8412 m)

 

 

 

Po krótkim wprowadzenie przez nauczyciela.

Nauczyciel dzieli klasę na grupy i przydziela zadania.

Uczniowie mają za zadanie zastanowić się nad pytaniami podanymi przez osobę prowadzącą. Korzystając z podręcznika, atlasu i innych pomocy. Czas ok. 7 minut.

 

 

-         Wskaż na mapie Wyspy Japońskie

-         Wyjaśnij, dlaczego obszar Japonii nawiedzają trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów

-         Na podstawie map w atlasie, podręczniku wyjaśnij, dlaczego w rejonie wysp Japońskich znajdują się bogate łowiska

-         Czy potrafisz wymienić przykładowe artykuły produkcji japońskiej znane w Polsce.

 

 

Uczniowie omawiają swoje wypowiedzi w grupach.

 Po  krótkim przygotowaniu przedstawiają swoje spostrzeżenia na forum klasy.

 

 

Notatka powstaje podczas trwania lekcji

 

  1. Japonia– państwem wyspiarskim
  2. Największe wyspy- Honsiu, Hokkaido, Kiusiu, Sikoku
  3. Kraj nękany przez trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, fale morskie, wulkany i huragany
  4. Klimat- część północna– umiarkowana

                   Część południowa– zwrotnikowa

  1. Ludność- jednolita pod względem narodowościowym, religijnym i kulturowym.
  2. Japonia najlepiej rozwiniętym gospodarczo państwem Azji i jedną z największych potęg gospodarczych świata.
  3. Największe porty japońskie- Kabe, Chiba, Nagoja, Jokohama, Tokio,

 

 

Nauczyciel przedstawia krótką  historię Japonii.

 

 

W grudniu 1941 roku atakim na Parl Harbor Japonia rozpoczęła   wojnę ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, zaatakowała także Filipiny, Hongkong, Birmę, Synajm.

6 i 9. 08. 1945 roku Amerykania zrzucili bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki, w 1951 roku podpisano traktat pokojowy w San Francisco, w 1952 roku przywrócono suwerenność państwową, w 1956 roku Japonia stała się członkiem ONZ.

 

 

 

 

   IV.  Rekapitulacja pierwotna

 

 

Utrwalenie lekcji–Prosimy uczennicę o przedstawienia referatu na                                Temat: JAPONIA

 

Nauczyciel  ocenia pracę, jej konstrukcję, treści programowe i  wyjaśnia  problemowe kwestie.

 

 

IV.           Ocena pracy uczniów na lekcji

 

Dane autora: Anna Zarzycka-Tomalska


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.