Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Wyżyna Krakowsko – Częstochowska – kraina białych skał.

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2011-04-26 13:40:58
Autor: Renata Czajka

Artykuł przedstawia konspekt lekcji przyrody opisujący krajobraz Wyżyny Krakowsko— Częstochowskiej. Konspekt uwzglednia aktywizujące matody pracy tj.: metoda problemowo– laboratoryjna, ćwiczenia z mapą, praca w grupach.

 

KONSPEKT LEKCJI PRZYRODY DLA KLASY V

 

Temat lekcji:Wyżyna Krakowsko– Częstochowska– kraina białych skał.

I. Cele edukacyjne:

W toku realizacji programu uczeń powinien:

a) zdobyć wiadomości dotyczące krajobrazu wyżynnego i występowania wyżyn w Polsce, elementów krajobrazu tego obszaru, form ochrony tego obszaru;

b) posiada umiejętności kojarzenia typu krajobrazu z odpowiednimi rejonami Polski, umiejętność wskazania na mapie dużych kompleksów wyżyn w naszym kraju; 

c) wykazuje postawę zainteresowania tematem, kształtowania wrażliwości na piękno krajobrazów Polski, przekonanie o konieczności ochrony tych krajobrazów.

II. Osiągnięcia ucznia:

Uczeń wie:

◄ gdzie znajduje się Wyżyna Krakowsko– Częstochowska,

◄ jakie formy krajobrazu są charakterystyczne dla tej wyżyny,

◄ z jakich skał jest zbudowana ta wyżyna,

◄ co to są: stalagmity, stalaktyty, stalagnaty

Uczeń potrafi:

◄ wyjaśnić zjawisko krasu,

◄ wskazać na mapie położenie tej wyżyny,

◄ korzystać z mapy fizycznej Polski,

◄ wyciągać wnioski na podstawie przeprowadzonego doświadczenia,

Uczeń rozumie:

    ◄ konieczność ochrony gatunkowej na danym obszarze,

◄ zachodzące procesy chemiczne doprowadzające do wytworzenia różnych form krasowych 

III. Metody nauczania: pogadanka, praca z podręcznikiem, problemowo– laboratoryjna, ćwiczenia z mapą, praca w grupach

IV. Środki dydaktyczne: podręcznik, mapa krajobrazowa Polski, pocztówki i prospekty o Wyżynie Krakowsko — Częstochowskiej, kreda, słoik, ocet, woda, mapa“Krajobraz Wyżyny Krakowsko– Częstochowskiej”, schemat“Formy krasowe w jaskini”.

V. Plan lekcji.

  1. Czynności wstępne– sprawdzenie lisy obecności.
  2. Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji.

FAZA WPROWADZAJĄCA

N: Przybliża zagadnienia dotyczące tematu  i przebiegu lekcji poprzez wskazanie na mapie obszaru Polski, którym będą się zajmować.

N: Podanie tematu lekcji.

FAZA REALIZACYJNA

N: Omawia krajobraz Wyżyny Krakowsko– Częstochowskiej zwracając uwagę na rodzaj skał z których jest ona zbudowana. Przeprowadza doświadczenie demonstrujące zjawiska krasowe.

DOŚWIADCZENIE: do słoika z kredą dodajemy wodę z octem i obserwujemy co się dzieje.

U: Analizują wynik doświadczenia i wyciągają wnioski– kreda rozpuszcza się.

N: Tłumaczy pojęcie zjawiska krasowego i tworzące się na skutek tego zjawiska formy krasowe. Następnie podaje definicję zjawiska krasowego do zeszytu.

Zjawisko krasowe jest to proces polegający na rozpuszczeniu skał wapiennych, pod wpływem kwasu węglowego, powstającego w wyniku rozpuszczania się dwutlenku węgla w wodzie.

U: Otrzymują schemat“Formy krasowe w jaskini”, który uzupełniają na podstawie tekstu zaznaczając jaskinię, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty i korytarz– stanowi to kolejną część notatki do zeszytu.

Praca w dwuosobowych zespołach

U: Otrzymują mapę“Krajobraz Wyżyny Krakowsko– Częstochowskiej”, na podstawie której odpowiadają na następujące pytania:

◄ Ile wynosi skala mapy ?

◄ Jaka jest odległość rzeczywista miedzy Częstochową a Krakowem ?

◄ Które z form krasowych przedstawiono na mapie ?

◄ Podaj nazwę parków krajobrazowych i narodowych znajdujących się na obszarze Wyżyny Krakowsko– Częstochowskiej.

◄ Podaj nazwę najwyższego wzniesienia na terenie tej wyżyny.

◄ Jaka rzeka przepływa przez Kraków ?

U: Odpowiadają na pytania i przedstawiają swoje wyniki.

N: Ocenia pracę uczniów.

FAZA PODSUMOWUJĄCA

U: Odpowiadają na pytania:

◄ Czy chciałbyś odwiedzić Wyżynę Krakowsko– Częstochowską ?

◄ W jaki sposób można spędzać wolny czas na Wyżynie Krakowsko– Częstochowskiej ?

Praca domowa.– odpowiedz na pytanie:

Dlaczego na terenie Wyżyny Krakowsko– Częstochowskiej powstał park narodowy oraz parki krajobrazowe i wiele rezerwatów ?

EWALUACJA LEKCJI

ANKIETA PO PRZEPROWADZENIU LEKCJI -  DLA UCZNIA

1. Na lekcji byłem aktywny, często się zgłaszałem:

                                               tak                         nie

2. Nauczyciel zauważył moją pracę.

                                       tak                         nie

3. To o czy dzisiaj mówiliśmy jest dla mnie zrozumiałe.

                                         tak                         nie

 4. Lekcja była dla mnie ciekawa.

                               tak                         nie

ZAŁACZNIK NR. 1

Formy krasowe to skałki, jaskinie, podziemne korytarze oraz stalaktyty, stalagmity i stalagnaty.

Zwisające sople to stalaktyty. Kolumny wyrastające z dna to stalagmity.

Kolumny powstałe z połączenia stalagmitów ze stalaktytami to stalagnaty.

ZAŁACZNIK NR. 2

INSTRUKCJA

Na podstawie mapy“Krajobraz Wyżyny Krakowsko– Częstochowskiej odpowiedz na następujące pytania.

◄ Ile wynosi skala mapy ?

◄ Jaka jest odległość rzeczywista miedzy Częstochową a Krakowem ?

◄ Które z form krasowych przedstawiono na mapie ?

◄ Podaj nazwę parków krajobrazowych i narodowych znajdujących się na obszarze Wyżyny Krakowsko– Częstochowskiej.

◄ Podaj nazwę najwyższego wzniesienia na terenie tej wyżyny.

◄ Jaka rzeka przepływa przez Kraków ?

 

Dane autora: Renata Czajka

 


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.