Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III szkoły podstawowej mający na celu pogłębianie wiedzy z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, muzycznej.
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie IIIB
Prowadząca: Beata Barcikowska-Kmieć
Klasa IIIB
Temat: Czym dla dziecka jest rodzina?
Zakresy edukacji: edukacja polonistyczna, matematyczna, muzyczna.
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, nagrania piosenek„Familijny blues”,„Kiedy byłam maleńka”, podręcznik, kartoniki z działaniami i wynikiem, karta pracy z matematyki.
Formy: zbiorowa, indywidualna, zespołowa.
Metody: pogadanka, praca z tekstem, metody problemowe, gry dydaktyczne.
Cele zajęć:
Uczeń:
— śpiewa piosenkę„Familijny blues”
— uważnie słucha czytanego przez nauczyciela tekstu
— udziela odpowiedzi na zadane pytania
— odnajduje w tekście odpowiednie fragmenty tekstu
— czyta z podziałem na role
— wypowiada się pisemnie w kilku zdaniach na zadany temat
— poprawnie określa osobę, liczbę i czas czasowników
— sprawnie mnoży i dzieli liczby w zakresie 70
— stosuje w praktyce pojęcia matematyczne: iloczyn, iloraz
— stosuje w obliczeniach rozdzielność dzielenia względem dodawania
Przebieg zajęć:
1. Zaśpiewanie przez uczniów piosenki„Familijny blues”.
2. Pogadanka z dziećmi na temat rodzeństwa.
3. Słuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu„Z pamiętnika Agatki– 5 grudnia”.
4. Szukanie w tekście odpowiedzi na pytania.
— Kto wieczorem przyszedł do Agatki?
— Dlaczego nie przyszła mama?
— Jak na początku Agatka odnosiła się do brata?
— Jakie rozwiązanie problemu znalazła mama?
— Jakie pytanie zadała Agatka tacie?
5. Rozmowa na temat znaczenia rodziny w życiu ludzi (zwrócenie uwagi na wartości przekazywane dzieciom przez rodziców, na los dzieci, których rodzice nie spełniają stawianych przed nimi zadań).
6. Czytanie opowiadania„Z pamiętnika Agatki” z podziałem na role.
7. Pisemne redagowanie odpowiedzi na pytanie„Dlaczego Tobie potrzebna jest rodzina?”
8. Nauka piosenki„Kiedy byłam maleńka”.
9. Ćwiczenia w określaniu osoby, liczby i czasu czasowników.
10. Rachunek pamięciowy.
Mnożenie i dzielenie liczb.
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy (wg rzędów). Przed każdą grupą umieszczone są na tablicy działania na mnożenie i dzielenie (tyle przykładów, ilu jest uczniów w grupie). Na sygnał nauczyciela pierwsi uczniowie z grupy obliczają wynik działania i zapisują go, następnie przekazują kredę kolejnej osobie z grupy. Wygrywa zespół, który pierwszy wykona poprawnie obliczenia.
Zabawa ruchowa„Szukam swojej pary”.
Nauczyciel prosi kilkunastu uczniów na środek. Rozdaje im kartoniki z działaniami (iloczyn liczb) i wynikami. Zadaniem uczniów jest dobrać się w pary (działanie + wynik).
Nauczyciel poleca dzieciom pamięciowe wykonanie kilku ćwiczeń
— przedstawienie liczby w postaci iloczynu dwóch liczb:
np.: 36 = 6 x 6, 4 x 9, 9 x 4 itp.
— przedstawienie liczby w postaci ilorazu dwóch liczb:
np.: 7 = 21: 3, 49: 7, 14: 2 35: 5 itp.
— ułożenie dwóch ilorazów do działań:
np.: 4 x 8 = 32 32: 4 = 8 32: 8 = 4
11. Wypełnienie dodatkowej karty pracy– obliczenie iloczynów i zapisanie do nich dwóch ilorazów.
12. Rozdzielność dzielenia względem dodawania– wspólne wykonywanie działań z podręcznika (chętni uczniowie podchodzą do tablicy i wykonują samodzielnie działania. Nauczyciel kontroluje poprawność obliczeń.)
13. Zadanie i objaśnienie pracy domowej.
14. Podsumowanie lekcji.
Dane autora: Beata Barcikowska-Kmieć
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.