Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

'Wakacje tuż, tuż'

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2010-08-06 09:43:06
Autor: Anna Izdebna

Zawsze z utęsknieniem czekamy na wakacje. Opracowany scenariusz jest podsumowaniem wiadomosci, umiejętności, które dzieci zdobyły w ciągu roku szkolnego.

Scenariusz zajęcia zintegrowanego

Grupa: VI-6- latki

Prowadząca: Anna Izdebna

Temat kompleksowy: Bezpieczne wakacje

Temat zajęcia:„Wakacje tuz, tuż…”- zabawy utrwalające wiadomości i umiejętności dzieci z zakresu pojęć matematycznych oraz rozwoju mowy i myślenia.

Cele:

— dzieci rozwiązują krzyżówkę różnymi zmysłami;

— wypowiadają się na temat wiersza;

— odszukują po śladzie obrazek;

— posługują się liczebnikami porządkowymi, prawidłowo stosują określenia prawa strona, lewa strona, prawa ręka, lewa ręka

— wykonują działania matematyczne (+,-);

— prawidłowo stosują określenia: wysoko, nisko, w przód, w tył

Metody:

  • słowna — wiersz, rozmowa, objaśnienia;
  • czynna — rozwiązywanie zagadek, udział w zabawie„Pociąg”, elementy metody E. Gruszczyk- Kolczyńskiej, elementy pedagogiki zabawy, wykonywanie czapek, karta pracy;
  • oglądowa — plansze, ilustracje;

Formy pracy:

  • indywidualna- wypełnienie kart pracy, wykonywanie czapki;
  • zbiorowa- zabawy ruchowe;

Pomoce: krzyżówka z litrami, rekwizyty do krzyżówki, magnetofon, płyta, wiersz, plansza„Plątanina”, podpisy, plansza„Plaża”, gazety, chust animacyjna, papierowe statki, karty pracy, frotki;

Przebieg zajęcia:

1. Rozpoczęcie zajęcia przy zabawie muzycznej:

„Ach jak przyjemnie i jak wesoło

Tu razem spotkać się

Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa

Do tyłu do przodu i raz, dwa, trzy.”

2. Rozwiązywanie krzyżówki różnymi zmysłami — hasło:

WAKACJE

          KAWA

             LALKA

            OKNO

             BANAN

         KLOCEK

           JAJKO

    GWIZDEK

 

3. Wiersz J. Hocuba pt.„Wakacje”:

„Już czerwone otwiera lato bramy

a tam czeka nas las

w chłodnym mroku lśnią słońca polany

i strumyk na kamykach gra

już czeka piaszczysta plaża i morskiej wody smak

czekają na nas dalekie drogi

i bujna zieleń łąk- po prostu świat…”

4. Rozmowa na temat treści wiersza:

— Czy lubicie wakacje?

— Dlaczego?

— Gdzie wyjeżdżacie na wakacje?

— Teraz sprawdzimy gdzie na wakacje pojadą Ola, Ala i Tomek.

5.„Plątanina”- plansza

Wodzenie palcem po śladzie, odpowiedzi na pytania gdzie dzieci jadą na wakacje, dopasowanie podpisów:

Ola jedzie w góry.

Tomek jedzie nad jezioro.

Ala jedzie nad morze.

6.„Jedziemy pociągiem nad morze”.

Krzesła ustawione w dwa szeregi. Dzieci maszerują przy muzyce, na przerwę w muzyce zajmują miejsca, nauczyciel wydaje polecenia:

— Dzieci z piątego rzędu licząc ode mnie klasną w ręce;

— Dzieci z siódmego rzędu licząc ode mnie tupną nogą;

— Dzieci z trzeciego rzędu licząc ode mnie zamienią się miejscami z dziećmi z rzędu szóstego itp.;

7. Wykonanie czapek z gazety.

8. Plansza„Na plaży”:

Wykonywanie działań na poszczególnych elementach i dopasowanie elementu do odpowiedniego miejsca na planszy.

9. Zabawy z chustą animacyjną przy muzyce:

„Marsz”- dzieci maszerują trzymając chustę w prawej ręce, nauczyciel wydaje polecenie- trzymamy chustę w prawej ręce, wysoko, nisko, w lewej ręce itp.;

„Statki”- na chuście znajdują się papierowe statki, dzieci falują chustą tak, aby statki nie spadły;

„Pływacy”- dziecko kładzie się na chuście, pływa, pozostałe dzieci falują chustą;

10. Karta pracy„Statek”:

Dzieci otrzymują pokratkowaną kartkę pracy na środku znajduje się statek, w narożnikach latarnie morskie. Nauczyciel wydaje polecenia:

Statek płynie dwie kratki w górę. Trzy kratki w lewo, jedną kratkę w dół itp. Do której latarni popłynie statek?

 

Opracowała: Anna Izdebna


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.