Edukacja przyrodnicza

Data dodania: 2010-07-16 19:29:19

Autor: Izabela Kosińska

Konspekt lekcji z zakresu edukacji przyrodniczej dla uczniów O-III klas szkoły podstawowej.

Miejska Szkoła Podstawowa Nr 5 w Zawierciu

Czas trwania: 45 minut

Grupa wiekowa: kl. O-III

Prowadząca: Izabela Kosińska

Temat: Walory przyrodniczo-historyczne regionu myszkowskiego.

Cele ogólne:

— kształtowanie umiejętności wyrażania się rozwiniętymi zdaniami,

— doskonalenie umiejętności samodzielnego formułowania wypowiedzi na podany temat,

— bogacenie czynnego słownictwa uczniów o nowe wyrazy i zwroty związane z   walorami przyrodniczo-historycznymi regionu oraz środowiskiem przyrodniczym,

— uświadomienie potrzeby dbania i ekologicznego podejścia do środowiska,

— zrozumienie szkodliwego oddziaływania ludzi na środowisko,

— uświadomienie uczniom, jakim darem są złoża, zabytki oraz klimat regionu myszkowskiego

— ukazanie potrzeby zwiedzania i poznawania nowych regionów

Cele szczegółowe:

Uczeń:

— powie kilka poprawnie sformułowanych zdań na podany temat,

— pozna nowe wyrazy związane z ochroną przyrody, walorami regonu myszkowskiego

— wyjaśni co znaczy słowo zabytek, rzeżba terenu, złoża surowcowe

— zaproponuje sposób wykorzystania wolnego czasu

— potrafi wymienić zagrożenia, jakie niesie ze sobą nadmierne zaśmiecanie środowiska,

— wie, jak wykorzystywane są złoża naturalne

 Metody:

— słowne: mini wykład, rozmowa kierowana, pogadanka;

— oglądowe: obserwacja, pokaz multimedialny;

— ćwiczenia praktyczne: burza mózgów«.

Pomoce dydaktyczne:

— Album regionu myszkowskiego, nagrania filmowe, zdjęcia i foldery regionalnych zwierząt i roślin, prezentacja regionu (multimedialna), mapa, brystol, kredki magnetofon płyta z muzyką Vivaldiego.

Tok zajęć:

  1. Nauczyciel wita dzieci i wyznacza dyżurnych,
  2. Zapoznaje z tematem lekcji, a następnie prezentuje pokaz multimedialny podczas którego opowiada o regionie myszkowskim.
  3. Dzieci po pokazie rozmawiają z nauczycielem co zobaczyły i co znaczą słowa: złoża mineralne, położenie geograficzne, zabytek, klimat, gleba,  rzeżba terenu, turystyka.
  4. Nauczyciel rozdaje albumy i foldery regionu i wspólnie z uczniami omawia najciekawsze miejsca godne zwiedzania.
  5. Uczniowie w grupach czteroosobowych opisują teren regionu myszkowskiego.
  6. Nauczyciel wybiera najciekawsze opisy i prosi o komentarze ich autorów. Sam omawia najważniejsze i najbardziej trafne spostrzeżenia.
  7. Dzieci wraz z nauczycielem omawiają zagrożenia związane z ochroną terenu myszkowskiego, ekologicznego i mądrego podejmowania działań zmierzających do poprawy jakości wód.
  8. Nauczyciel prosi dyżurnych o rozdanie arkuszy brystolu, zdjęć i kleju a następnie wspólnie z uczniami nakleja charakterystyczne dla regionu myszkowskiego rośliny i zwierzęta dzieląc na zbiory.
  9. Dzieci wykonują  pracę plastyczną pod tytułem:„Dbam o środowisko” do muzyki” Cztery pory roku” Vivaldiego.
  10. Wspólne z uczniami nauczyciel zawiesza prace na gazetce ściennej,
  11. Uczniowie porządkują miejsca pracy,
  12. Wspólne podsumowanie zajęć: Co ciekawego dowiedziałem  się na temat regionu myszkowskiego? Co mogę zwiedzić? Jakie charakterystyczne zwierzęta i rośliny tam się znajdują? Jak dbać o środowisko w tym regionie?
  13. Pożegnanie uczniów.

 

Opracowała: Izabela Kosińska