Konspekt lekcji z zakresu edukacji przyrodniczej dla uczniów O-III klas szkoły podstawowej.
Miejska Szkoła Podstawowa Nr 5 w Zawierciu
Czas trwania: 45 minut
Grupa wiekowa: kl. O-III
Prowadząca: Izabela Kosińska
Temat: Walory przyrodniczo-historyczne regionu myszkowskiego.
Cele ogólne:
— kształtowanie umiejętności wyrażania się rozwiniętymi zdaniami,
— doskonalenie umiejętności samodzielnego formułowania wypowiedzi na podany temat,
— bogacenie czynnego słownictwa uczniów o nowe wyrazy i zwroty związane z walorami przyrodniczo-historycznymi regionu oraz środowiskiem przyrodniczym,
— uświadomienie potrzeby dbania i ekologicznego podejścia do środowiska,
— zrozumienie szkodliwego oddziaływania ludzi na środowisko,
— uświadomienie uczniom, jakim darem są złoża, zabytki oraz klimat regionu myszkowskiego
— ukazanie potrzeby zwiedzania i poznawania nowych regionów
Cele szczegółowe:
Uczeń:
— powie kilka poprawnie sformułowanych zdań na podany temat,
— pozna nowe wyrazy związane z ochroną przyrody, walorami regonu myszkowskiego
— wyjaśni co znaczy słowo zabytek, rzeżba terenu, złoża surowcowe
— zaproponuje sposób wykorzystania wolnego czasu
— potrafi wymienić zagrożenia, jakie niesie ze sobą nadmierne zaśmiecanie środowiska,
— wie, jak wykorzystywane są złoża naturalne
Metody:
— słowne: mini wykład, rozmowa kierowana, pogadanka;
— oglądowe: obserwacja, pokaz multimedialny;
— ćwiczenia praktyczne: burza mózgów«.
Pomoce dydaktyczne:
— Album regionu myszkowskiego, nagrania filmowe, zdjęcia i foldery regionalnych zwierząt i roślin, prezentacja regionu (multimedialna), mapa, brystol, kredki magnetofon płyta z muzyką Vivaldiego.
Tok zajęć:
- Nauczyciel wita dzieci i wyznacza dyżurnych,
- Zapoznaje z tematem lekcji, a następnie prezentuje pokaz multimedialny podczas którego opowiada o regionie myszkowskim.
- Dzieci po pokazie rozmawiają z nauczycielem co zobaczyły i co znaczą słowa: złoża mineralne, położenie geograficzne, zabytek, klimat, gleba, rzeżba terenu, turystyka.
- Nauczyciel rozdaje albumy i foldery regionu i wspólnie z uczniami omawia najciekawsze miejsca godne zwiedzania.
- Uczniowie w grupach czteroosobowych opisują teren regionu myszkowskiego.
- Nauczyciel wybiera najciekawsze opisy i prosi o komentarze ich autorów. Sam omawia najważniejsze i najbardziej trafne spostrzeżenia.
- Dzieci wraz z nauczycielem omawiają zagrożenia związane z ochroną terenu myszkowskiego, ekologicznego i mądrego podejmowania działań zmierzających do poprawy jakości wód.
- Nauczyciel prosi dyżurnych o rozdanie arkuszy brystolu, zdjęć i kleju a następnie wspólnie z uczniami nakleja charakterystyczne dla regionu myszkowskiego rośliny i zwierzęta dzieląc na zbiory.
- Dzieci wykonują pracę plastyczną pod tytułem:„Dbam o środowisko” do muzyki” Cztery pory roku” Vivaldiego.
- Wspólne z uczniami nauczyciel zawiesza prace na gazetce ściennej,
- Uczniowie porządkują miejsca pracy,
- Wspólne podsumowanie zajęć: Co ciekawego dowiedziałem się na temat regionu myszkowskiego? Co mogę zwiedzić? Jakie charakterystyczne zwierzęta i rośliny tam się znajdują? Jak dbać o środowisko w tym regionie?
- Pożegnanie uczniów.
Opracowała: Izabela Kosińska
Powrót | Do góry





, aby dodać komentarz.