Data dodania: 2010-07-07 14:56:58
Przedstawiam Państwu konspekt zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy pierwszej.
Scenariusz zajęć dla klasy I
Ośrodek tematyczny: Nasze zajęcia w domu
Temat dnia: Jeszcze o domu
Cele szczegółowe:
— poznanie podstawowych zawodów związanych z budownictwem
— prawidłowe pisanie wyrazów z poznanymi literami
— czytanie ze zrozumieniem
— uzupełnianie zdań odpowiednio dobranymi wyrazami
— dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 9
— rozumienie zależności miedzy dodawaniem, a odejmowaniem
— dostrzeganie kontrastu kształtu, kierunku, wielkości w budownictwie
Cele wychowawcze:
— zwrócenie uwagi na estetyczne pismo
— właściwe zachowanie się w czasie zajęć
— uświadomienie dzieciom, że każdy zawód jest ważny
Metody pracy:
— oparte na słowie: objaśnienia, rozmowa
— oparte na obserwacji: pokaz
— oparte na działaniu praktycznym: doświadczenie
— oparte na przeżyciach: praca w grupach
Formy pracy:
— zbiorowa jednolita
— indywidualna jednostkowa
— grupowa jednolita
Pomoce dydaktyczne:
kartki z nazwami zawodów, wiersz Juliana Tuwima„Wszyscy dla wszystkich”, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, podręcznik, ćwiczenia część 2, zeszyty, magnetofon, obrazki z zawodami, rozsypanka wyrazowa, tekst czytanki
Przebieg zajęć:
1. Powitanie gościa.
2. Sprawdzenie pracy domowej.
3.„Zgadnij kim jestem”– zabawa dramowa.
4. Odczytanie przez nauczyciela wiersza Juliana Tuwima„Wszyscy dla wszystkich”
Wszyscy dla wszystkich
Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby co uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?
A i murarz by przecie
Na robotę nie ruszył,
Gdyby krawiec mu spodni
I fartucha nie uszył.
Piekarz musi mieć buty,
Więc do szewca iść trzeba,
No, a gdyby nie piekarz,
Toby szewc nie miał chleba.
Tak dla wspólnej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować,
Mój maleńki kolego.
5. Ustalenie, że wszystkie zawody są równie ważne, a wszystkim ludziom pracującym należy się szacunek .
6. Zabawa ruchowa.
7. Układanie z rozsypanki wyrazowej zdań.
Murarz buduje domy.
Piekarz piecze chleb.
8. Dopasowanie zawodów do rysunków (karta pracy)
9. Wyszukiwanie wyrazów z„h” i„ch” umieszczonych w różnych miejscach w klasie. Przywieszanie ich w odpowiednie miejsce na tablicy. Dokonanie analizy głoskowej wyrazów. Przepisanie wyrazów do zeszytu.
10. Zadanie pracy domowej– czytanie czytanki z„ch” i„h” i wyszukanie w niej wyrazów z„ch” i„h” i przepisanie ich do zeszytu .
Opracowała: Elżbieta Cierpikowska