Polecamy:

Twoja ankieta w 3 krokach




pokoje-stancje.pl
Scenariusz przedstawie szkolnych
Lekcja w kinie

Nasze zajęcia w domu — konspekt lekcji dla klasy pierwszej

Pobierz do PDF Wydrukuj stronę
Data dodania: 2010-07-07 14:56:58
Autor: Elżbieta Cierpikowska

Przedstawiam Państwu konspekt zajęć kształcenia zintegrowanego dla klasy pierwszej.

Scenariusz zajęć dla klasy I

Ośrodek tematyczny: Nasze zajęcia w domu

Temat dnia: Jeszcze o domu

Cele szczegółowe:

— poznanie podstawowych zawodów związanych z budownictwem

— prawidłowe pisanie wyrazów z poznanymi literami

— czytanie ze zrozumieniem

— uzupełnianie zdań odpowiednio dobranymi wyrazami

— dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 9

— rozumienie zależności miedzy dodawaniem, a odejmowaniem

— dostrzeganie kontrastu kształtu, kierunku, wielkości w budownictwie

Cele wychowawcze:

— zwrócenie uwagi na estetyczne pismo

— właściwe zachowanie się w czasie zajęć

— uświadomienie dzieciom, że każdy zawód jest ważny

Metody pracy:

— oparte na słowie: objaśnienia, rozmowa

— oparte na obserwacji: pokaz

— oparte na działaniu praktycznym: doświadczenie

— oparte na przeżyciach: praca w grupach

Formy pracy:

— zbiorowa jednolita

— indywidualna jednostkowa

— grupowa jednolita

Pomoce dydaktyczne:

kartki z nazwami zawodów, wiersz Juliana Tuwima„Wszyscy dla wszystkich”, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, podręcznik, ćwiczenia część 2, zeszyty, magnetofon, obrazki z zawodami, rozsypanka wyrazowa, tekst czytanki

Przebieg zajęć:

1. Powitanie gościa.

2. Sprawdzenie pracy domowej. 

3.„Zgadnij kim jestem”– zabawa dramowa.

  • Dzieci losują karteczki z nazwami zawodów. Odczytaną nazwę zawodu zachowują w tajemnicy
  • Uczniowie kolejno prezentują gestem, ruchem ciała czynności związane z zawodem. Reszta dzieci odgaduję jego nazwę.
  • Ustalenie, które zawody związane są z budownictwem

4. Odczytanie przez nauczyciela wiersza Juliana Tuwima„Wszyscy dla wszystkich”

Wszyscy dla wszystkich

Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby co uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?

A i murarz by przecie
Na robotę nie ruszył,
Gdyby krawiec mu spodni
I fartucha nie uszył.

Piekarz musi mieć buty,
Więc do szewca iść trzeba,
No, a gdyby nie piekarz,
Toby szewc nie miał chleba.

Tak dla wspólnej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować,
Mój maleńki kolego.

5. Ustalenie, że wszystkie zawody są równie ważne, a wszystkim ludziom pracującym należy się szacunek .

6. Zabawa ruchowa.

7. Układanie z rozsypanki wyrazowej zdań.

Murarz buduje domy.

Piekarz piecze chleb.

8. Dopasowanie zawodów do rysunków (karta pracy)

9. Wyszukiwanie wyrazów z„h” i„ch” umieszczonych w różnych miejscach w klasie. Przywieszanie ich w odpowiednie miejsce na tablicy. Dokonanie analizy głoskowej wyrazów. Przepisanie wyrazów do zeszytu. 

10. Zadanie pracy domowej– czytanie czytanki z„ch” i„h” i wyszukanie w niej wyrazów z„ch” i„h” i przepisanie ich do zeszytu .

 

Opracowała: Elżbieta Cierpikowska


Powrót | Do góry
Zaloguj się

, aby dodać komentarz.