«Mapa Polski» - konkurs dla klasy III

Data dodania: 2010-06-24 22:34:58

Autor: Iwona Falarczyk

Moja propozycja może być wykorzystana jako konkurs wiedzy o mapie z elementami nauki o języku dla klasy III. Może być również wykorzystana jako scenariusz lekcji utrwalającej.

Scenariusz konkursu lub lekcji utrwalającej dla klasy III„Mapa Polski”

Cele:

uczeń :

— zna kierunki świata i rozpoznaje je na mapie

— wskazuje na mapie źródła i ujścia rzek

— stosuje wielką literę w pisowni nazw geograficznych*

— zapisuje nazwy geograficzne zgodnie z kolejnością alfabetyczną*

— odnajduje w encyklopedii właściwe hasło wykorzystując znajomość kolejności alfabetycznej*

— rozpoznaje i odnajduje na mapie Polski określone znaki zgodnie z legendą mapy 

— rozpoznaje obszar przedstawiony na mapie Polski

— poznaje nowe nazwy geograficzne *

— wyznacza na mapie trasę z uwzględnieniem zasady najkrótszej drogi

— zaproponuje ciekawe zabawy z wykorzystaniem mapy

* — ćwiczenia ortograficzne, słownikowe i gramatyczne

Środki dydaktyczne:

— tabela wyników

— mapa Polski w 4 częściach

— guma do przyklejania plakatów

— kartki z nazwami kierunków pośrednich

— kartki z literami (B, K, P, S)

— karteczki do naklejania

— kartki z tabelami do wpisywania nazw miast

— encyklopedia w 4 tomach

Przed zajęciami należy ustawić stoliki do pracy w 4 grupach

Przebieg zajęć

1. Powitanie

2. Podanie tematu i wyjaśnienie zasad konkursu:

— cała grupa przed udzieleniem odpowiedzi ustala wspólne stanowisko

— do kolejnych zadań grupa wyznacza innego lidera, który będzie prezentować wynik pracy grupy (w ten sposób każde dziecko w grupie angażuje się w jej pracę oraz uczy się odpowiedzialności)

— za prawidłową odpowiedź grupa otrzymuje 1 pkt

3. Zadania konkursowe:

I.„Mapa jest zorientowana”

Grupy otrzymały 1/4 mapy– muszą nakleić karteczki na brzegach swojej części mapy i napisać na nich nazwy kierunków głównych

Lider tego zadania przynosi mapę i kładzie ją na podłodze tak, aby strona północna mapy znajdowała się od strony okna.

II.„Puzzle”

 Liderzy tego zadania wspólnie układają z 4 części całą mapę Polski.

III.„Kierunki główne i pośrednie”

Liderzy grup losują część mapy opisaną kierunkami ( N-W, N- E, S-W, S-E). Każdy lider zabiera tę część mapy, która odpowiada wylosowanemu kierunkowi.

IV.„Szukamy miast na mapie” 

Liderzy grup otrzymują listę z 5 pierwszymi literami (K, M, L, B, P). Grupa stara się jak najszybciej odnaleźć na swojej części mapy nazwy miast rozpoczynające się od tych liter. Zapisuje na liście te nazwy.

Np.grupa, która pracuje na północno-zachodniej części mapy mogłaby odnaleźć:

Koszalin

Międzyzdroje

Lębork 

Białogard 

Płoty 

V. „Szukamy informacji o miastach w encyklopedii”

Liderzy grup losują literę z zadania IV. Ćwiczenie polega na tym, by odnaleźć w 4-tomowej encyklopedii nazwę miasta, którego nazwa zaczyna się na wylosowaną literę. Np. grupa, która pracuje na północno-zachodniej części mapy mogłaby wylosować literę K. Nazwa miasta wybrana przez tę grupę to Koszalin, a więc grupa szuka w encyklopedii wiadomości o tym mieście.

Może zdarzyć się tak ( i dzieci powinny to przewidzieć), że dwie grupy będą szukać w jednym tomie swych nazw, a inne tomy będą niewykorzystane.

Grupy wybierają 3 ważne informacje o wybranym mieście i przedstawiają je pozostałym uczestnikom konkursu.

VI.„GPS — Wyznacz trasę przejazdu”

Liderzy otrzymują dwie nazwy miast, które znajdą na swoich częściach mapy. Odnajdują te miasta na mapie i planują jak najkrótszą trasę przejazdu. Lider zespołu prezentuje trasę pozostałym uczestnikom. Np.:

Suwałki– Włocławek

Słupsk– Poznań

Łódź– Sanok

Zielona Góra– Racibórz

VII.„Rzeczka jak wstążeczka”

Grupa wypisuje ze swojej części mapy 5 nazw rzek w kolejności alfabetycznej.

Lider prezentuje wybraną rzekę na mapie od jej źródła aż do ujścia.

VIII.„Relaks”

Grupy wyszukują na mapie śmieszne nazwy geograficzne ( miast, wsi, rzek, itp.)

4. Podsumowanie pracy zespołów, przedstawienie liczby punktów, rozdanie nagród.

5. Wnioski do dalszej pracy.

 

Opracowała: Iwona Falarczyk